Gündeş’e Beykoz Mahkemesinden şok

  • 0
  • 78115

Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 2. duruşmasında, Gündeş ve Zarrap'ın mahkemeye zorla getirilmesine karar verildi.

Duruşmaya şikayetçiler CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hüseyin Sağ ve CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam katıldı.

AYKIRILIKLAR GİDERİLMEDİ

Mahkeme hakimi Tekin Karaca, İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne yazılan müzekkereye cevap verildiğini ve suça konu parsellerde bulunan yapılardaki aykırılıkların giderilmemiş olduğu, mevcut durumunu aynen koruduğuna dair cevabın geldiğini belirtti.

TUTUKLAMA TALEBİ

Duruşmada söz alan şikayetçi Hüseyin Sağ, Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklu bulunduğunu belirterek hakkında tutuklama kararı verilmesini istedi. Sanıkların avukatı Ayten Hiçyılmaz ise, "Müvekkilim Ebru Gündeş rahatsız olduğundan dolayı hazır edemedik. Gelecek celse hazır edeceğiz" diyerek Gündeş hakkında sağlık raporu sundu.

GÜNDEŞ’E ZORLA GETİRME KARARI

Mahkeme hakimi, Ebru Gündeş’e usulüne uygun tebligat yapılmasına rağmen rahatsız olduğu gerekçesiyle doktor raporu verdiğini ancak geçen celse de yurt dışında olacağına dair mazeret verdiğini belirtti. Mahkeme 2. celse de mazeret sunan Gündeş’in mazeretini kabul etmeyerek hakkında zorla getirme kararı verdi. Mahkeme, zorla getirme kararını yerine getirmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını hatırlattı.

ZARRAB’IN İFADESİ İSTENDİ

Reza Zarrab’ın ise ABD’de tutuklu olduğunu dikkate alan mahkeme, Adalet Bakanlığı’na müzekkere yazarak Sarraf’ın hangi eyalette tutuklu olduğunun sorulmasına karar verdi. Olumlu cevap gelmesinin ardından davanın iddianame ve eklerin ABD ülke diline çevrilerek Adalet Bakanlığı Hukuk ve Dış İlişkiler vasıtasıyla Sarraf’ın savunma ve delillerinin istenmesine karar verdi. Mahkeme, Sarraf’ın tutukluluk halinin kalkıp Türkiye’ye döndüğü takdirde sanığın ilk celse mazeret bildirmeksizin hazır olmadığından zorla getirilmesine karar verdi. Duruşma 25 Kasım gününe ertelendi.

 OLAYIN GEÇMİŞİ

Reza Zarrab, Kanlıca sahilinde üç yalıdan oluşan Mehmet Arif Bey Yalılarından ikisini 2011’de satın alarak, 4 parselini kendi, 5 parselini ise eşi Ebru Gündeş Sarraf üzerine kaydettirdi. Sarraf, tarihi eser olarak tescili yapılan yalılarda tadilat çalışması başlattı. Tadilatın 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na aykırı gerçekleştiği iddiaları üzerine suç duyurusunda bulunuldu. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Reza Zarrab ile eşi Ebru Gündeş’in Beykoz Kanlıca Mahallesi 23 pafta 116 ada 4-5 parselde bulunan yalılarda, yapıya geçiş için bina boyunca asansör yapıldığı, bina cephesinde doluluk ve boşluk oranlarının değiştirildiğinin tespit edildiği anlatıldı. İddianamede, şüpheliler Reza Zarrab, eşi Ebru Gündeş Sarraf ve tadilat işlemlerini yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir’in "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırılık" suçundan 6’şar aydan 3’er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

"ÖNÜMÜZDEKİ CELSE TUTUKLAMA KARARI ÇIKACAKTIR"

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam, "Reza Zarrab için tutuklama kararı verilmesini bekliyorduk. Ancak mahkeme öyle takdir etmedi. Her iki sanığa da zorla getirme kararı verdi. Umuyoruz ki önümüzdeki celse bu tutuklama kararı çıkacaktır" dedi. CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hüseyin Sağ ise, "Gördüğünüz gibi burada hiçbir şey yapılmıyor. Yine Ebru Hanım belge sundu. Belgeyi hakim reddetti. Ebru Hanım bu yargılandığı evin tapusunu tekrar eşine iade etti. Burada yargılanması gereken Boğaziçi İmar Müdürü ve yetkilileri. Yoksa bu yargılamanın bir ayağı eksik kalır" diye konuştu.

Hürriyet

Yücel Akdemir: Gelecekte ülkeyi Beykozlular yönetecek!
Önceki Yücel Akdemir: Gelecekte ülkeyi Beykozlular yönetecek!
Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Sonraki Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz