Kültür

Kanlıca da hayat devam ediyor

Kanlıca da hayat devam ediyor
2014.07.10 00:00
| | |
13088

Tarih, turizmi ve kültürel bakımdan da büyük zenginliklere sahip olan Kanlıca, İstanbul Boğazı’nın tam ortasında bulunmasıyla da ayrı bir önem taşır.

Anadoluhisarı gibi Kanlıca’da Beykoz’un gözde yerlerinden bir tanesidir. Beykoz’un simgeleşen markalarıyla anılan mahallelerinden bir olan Kanlıca da yaz ayları keyif verir, eşsiz Boğaz keyfini en özgür şekilde Kanlıca da yaşarsınız.

Tarih, turizmi ve kültürel bakımdan da büyük zenginliklere sahip olan Kanlıca, İstanbul Boğazı’nın tam ortasında bulunmasıyla da ayrı bir önem taşır.

Kendine özgü bir takım ünlü isimleri de içinde barındıran Kanlıca da soysal yaşam genellikle Kanlıca Yardımlaşma ve Dayanışma eliyle yürütülür.

Sosyal ihtiyaçları dernek karşılıyor

Hürriyet Gazetesi’nin Sahibi Sedat Simavi tarafından kurulan Derneğin oldukça önemli bir mal varlığı vardır. Kanlıca Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemil Körfez ise dernek faaliyetlerini şöyle anlatır: “Derneğimiz emlak bakımından oldukça fazla zenginliğe sahiptir. Sağlık ocağının bulunduğu bina, derneğimizin bulunduğu bina gayrimenkullerimiz arasındadır. Sağlık Ocağı olarak hizmet veren bina 99 yıllığına Sağlık Bakanlığı’na hiçbir ücret alınmadan verilmiştir. Bunun yanında derneğimizde, folklor, ağaç boyama, resim cam boyama ve Ebru Sanatı kursları verilmektedir. Ayrıca derneğimiz, 25 ihtiyaç sahibine her ay muntazam olarak maaş ödemektedir. Bunlardan beş tanesi burs şeklindedir. Ben iki dönemdir dernek başkanlığını yürütüyorum.”

Mahalle Muhtarı Refik Zengin’de Kanlıca’nın Anadoluhisarı gibi sıkışık bir yapıya sahip olduğunu ve doğru düzgün bir muhtarlık binası bile olmadığını belirtti. Mevcut muhtarlık binasında hizmet vermekte zorlandıklarını kaydeden Zengin, Beykoz Belediyesi’nin, Kanlıca Hacı Nurettin Caddesi için yapmış olduğu referandumdan çıkan sonuçtan da dertli. Muhtar, söz konusu referandum da konu olan yolun yapımı için vatandaştan para istendiği için sonucun “hayır”çıktığını iddia etti.

Motor iskelesi 24 saat çalışıyor…

Kanlıca’da motor iskelesi de turizme hizmet veriyor. Kanlıca Motor Turizm ve Taşımacılık Hizmetleri adı altında hizmet veren iskelenin yöneticiliğini ise Yalçın Bayev yapıyor.

24 saat hizmet veren iskelede yaşan ufak tefek sorunlarda hizmet hedefine zaman zaman sorun yaratıyor. Bu motor iskelesinin bir bürosu yok… Taksi duraklarında olduğu gibi küçük bir ofis istediklerini söyleyen Yalçın Bayev, bu konuda Beykoz Belediyesi’ne müracaat ettiklerini ve cevap beklediklerini söyledi.

Kanlıca Vapur İskelesi de mahallenin İstanbul ile bağlantısını sağlaması bakımından önem taşıyor. Ancak iskelede görüntü kirliği oluşturan olumsuzluklar bir türlü ortadan kaldırılamıyor.

İskelenin yanındaki dikenli teller oluşturdukları çirkin görüntünün yanında, kıyıya yanaşan motorlar içinde zorluk teşkil ediyor. Bir zamanlar yoğurduyla markalaşan Kanlıca artık, turizme hizmet verecek dinamikleriyle hayata tutunmaya çalışıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: cemil körfez, refik zengin, kanlıca

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"