Yaşam

Kanlıca’da dokuz yıllık işgal efsanesi

Kanlıca’da dokuz yıllık işgal efsanesi
2014.07.27 00:00
| | |
8229

Kanlıca İskender Paşa Türbesini onaran Cami Derneği Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından icraya verildi. Vakıf, 28 bin YTL işgal parası istedi

Kanlıca İskender Paşa Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında yaklaşık dokuz yıldır devam eden işgal davası dernek yönetimin 28 bin YTL işgal ödemesine karar verilmesiyle son buldu.

Dokuz yıl önce Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne müracaat ederek, Türbenin onarılmasını isteyen Cami Derneği, Vakıfların bütçesi olmadığı gerekçesiyle ret cevabı almış. Bunun üzerine harekete geçen Kanlıca İskender Paşa Cami Derneği, aynı isteği hayırsever vatandaşların katkılarıyla, Vakfın mimarlarının gözetiminde gerekli yasal izni alarak yapmak istemiş ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü uygun gördüğü bu talebi resmi yazı kanalıyla Dernek Yönetimine bildirmiş.

Derneğin hayırsever vatandaşların katkılarıyla gerçekleştirdiği onarım sonrası Vakıflar Bölge Müdürlüğü göndermiş olduğu resmi yazıyla tadilatın aslına uygun yapıldığını ve yasalara uygun olduğunu belirtmiş. 

Onarıma izin veren hatta kendi mimarlarıyla tadilatı sürekli kontrol altında tutan Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü bir süre sonra göndermiş olduğu tebligatla halkın hizmet aldığı ve Türbenin yanında bulunan 18 metrekarelik kütüphane nedeniyle Dernek yönetimine işgalci nitelemesinde bulunmuş.

Beykoz Müftülüğü ve Beykoz Kaymakamlığı’nın, Dernek yönetimi adına Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne defalarca yapmış olduğu girişimlerde sonuçsuz kalmış.

İşgal bedelinin haksız bir talep olduğunu düşünen Dernek Yönetimi, Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından mahkemeye verilmiş. Mahkeme, Vakıflar Bölge Müdürlüğünü haklı bularak, Dernek Yönetiminin faiziyle birlikte 28 bin YTL işgalci parası ödemesine yönelik verilen kararın temyiz aşaması da sonuçsuz kalınca borç yasal boyut kazanmış..

Bu aşamadan sonra hiçbir geliri olmayan Kanlıca İskender Paşa Cami yaptırma ve Yaşatma Derneği Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından icraya verildi. Bu durum karşısında Derneğin bankada bulunan 3.400 YTL’si İcra Müdürlüğü’ne beyan gösterildi..

Kanlıca İskender Paşa Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Bekir Çepni,  yıllardır devam eden bu yaklaşımın haksızlık olduğunu, borç tahakkuk ettirilen yerden kamunun hizmet aldığını, ikamet ya da ticari amaçla hiçbir şekilde kullanılmadığını ve kullanılamayacağını söylese de sesini kimse duymadı.

Kaymakamlık ve İlçe Müftülüğü’nün girişimlerinin de hiçbir sonuç vermemesi üzerine bütün yasal yollarının bittiğini söyleyen Çepni, caminin bile şu aşamada tadilata ihtiyacı olduğunu zaman zaman çatının aktığını fakat yaşanan bu olay nedeniyle ellerinin kollarının bağlı olduğunu kaydetti.

Kanlıca halkı, yaşanan bu durumu İskender Paşa’nın şahsına ve eser sahibi olan Mimar Sinan’a saygısızlık olarak değerlendirirken bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği ise merak ediliyor.  

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Beykoz Müftülüğü, Beykoz Kaymakamlığı, Bekir Çepni, Kanlıca, Mimar Sinan, İskender Paşa

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"