Kanlıca’da bir özveri hikayesi

  • 2014.09.13 00:00
  • Güncelleme: 04.11.2021 14:59
  • Okunma: 12748 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Kanlıca Yardımlaşma Derneği, 50 yıldır devletten yardım almadan ayakta duruyor
Kanlıca’da bir özveri hikayesi

Dile kolay 80 yıllık Beykozlu, Kanlıcalı Zafer Alboran. 67 yaşında. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Bölümü mezunu… O günleri anarken, "Gündüz çalıştığımdan, okulu gece okudum" diyor. 

Kanlıca'da 1961 yılından bu yana et ve balık lokantası işletiyor. 
 
Başkanı olduğu Kanlıca Yardımlaşma Derneği'nin 'sosyal yaralara merhem olsun' diye kurulduğunu anlatıyor. Dost Beykoz'a özel açıklamalarda bulunan Zafer Alboran, Dernek olarak Devlet yardımı olmaksızın ayakta durduklarını söylüyor ve ekliyor: "Yardım ettiğimiz kişilerin çoğunluğu Kanlıca'da ikamet etmiyor"
 
Toplam 126 kişilik üye listesine sahip Kanlıca Yardımlaşma Derneği'nin yönetim kurulu 5kişiden oluşuyor. Dernek Başkanı Zafer Alboran18 yaşını tamamlayan ve adli sicili temiz olan herkesin Derneğe başvuru yapabileceğini anlatıyor. "Yazı elimize ulaşmasından sonra araştırma yapılır ve 30 gün içerisinde de yanıtı verilir" diyor.
 
 
Zafer Alaboran, sol görüşlü bir babanın oğlu. 50 yıldır Kanlıca'da esnaflık yapıyor. Sosyal yardımlaşma için kurdukları Kanlıca Yardımlaşma Derneği'nde çok önemli işlere imza atıyor. Dernek üyelerinin katkılarıyla, son olarak Sedat Simavi İlköğretim Okulu'ndan 40çocuk giydirilmiş. Çavuşbaşı'nda bulunan ve Devletin resmî kurumu Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan çocuklar için A'dan Z'ye ihtiyaç listesi belirlenmiş ve yardım edilmiş. Ayrıca Dernek olarak 25 üniversite öğrencisine, halen devam eden bir burs yardımı yapılıyor. Bununla da kalmıyor Kanlıca Yardımlaşma Derneği'nin yaptıkları. Kanlıca dışından belirlenen 15 muhtaç aileye de her ay düzenli olarak nakdi yardım yapılıyor.
 
"Gerektiğinde doktor ve ilaç yardımı da yapıyoruz" diyen Kanlıca Yardımlaşma Derneği Başkanı Zafer Alboran, ayrıca sosyal faaliyetler için de lokalin aktif olarak çalıştığını belirtiyor. İçeride bulunan sosyal faaliyet etkinlikleri ve kursları için maddi - manevi katkı sunduklarını anlatan Alboran, yarım asırdır ayakta duran derneğin en büyük sırrının yönetimin bitmez tükenmez enerjisi ve Kanlıca Halkı'nın özverisi olduğunu söylüyor.
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Zafer Alboran, Kanlıca, Dernek, Özveri