Kadınlar için acil destek uygulaması Beykoz’da tanıtıldı

  • Güncelleme: 25.11.2020 22:29
  • Okunma: 2341 kez
  • Yorum: 0
Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemlerde başvurabilecekleri Kadın Destek Uygulaması (KADES) Beykoz’da tanıtıldı.
Kadınlar için acil destek uygulaması Beykoz’da tanıtıldı

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Beykoz Meydanı ve Otağtepe’de dzüenlenen etkinliklerle uygulamın tanıtımını yaptı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Kaymakamlığı tarafından görevlendirilen isimler, kadınların acil durumlarda kullanabileceği Kadın Acil Destek İhbar Hattı (KADES)’i vatandaşlara anlattı.

Beykoz Kaymakamı Esengül Kokmaz Çiçekli’nin katılımıyla, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, Beykoz Meydanı’nda düzenlenen programda KADES Projesi hakkında bilgi verildi.

Etkinlikte, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Birimi, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Biriminden Selçuk Küçük, İlçe Nüfus Müdürü Nihade Kılıç, Çocuk Büro Amirliği personelleri de görev aldı.

Beykoz Meydanındaki programda, Beykoz Belediyesi Meclis Başkanvekili ve AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, SGK Beykoz Müdürü Ferda Özkalender, Tapu Müdür Yardımcısı Aysun Öztürk ve TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe’de hazır bulundu.

25 Kasım tarihi dünya üzerinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olarak kabul ediliyor ve ilgili kurumlar bu tarihte kadınlara yönelik çeşitli bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yapıyor.

KADES NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebildiği bir uygulamadır.

Uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanmaktadır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: KADES, Beykoz