Kadını Güçlendirme Seminerleri başladı

  • Güncelleme: 15.02.2008 00:11
  • Okunma: 7785 kez
  • Yorum: 0
Siyasette daha fazla katılım ve söz hakkı için “Kadını Güçlendirme Seminerleri”nin ilki Bakan Nimet Çubukçu'nun katılımıyla Beykoz’da başladı.
Kadını Güçlendirme Seminerleri başladı

Beykozlu kadınların aktif siyasete katılımını artırmak, seçme seçilme hakkı konusunda bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen “Kadını Güçlendirme Seminerleri”, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun katılımıyla Beykoz’da başladı.

Beykoz Belediyesi tarafından Devlet Tiyatroları Feridun Karakaya Sahnesi’nde düzenlenen seminere Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun yanı sıra Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün ve eşi Necla Ergün, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve eşi Ayşe Ergül, siyasi partilerin kadın kolları temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı.

Yapmış olduğu konuşmada kadınların siyasette söz sahibi olmalarının önemine değinen Bakan Nimet Çubukçu, son yıllarda Türkiye’de yaşanan değişimi de değerlendirdi.

“Kadını Güçlendirme Seminerleri”nin ilk toplantısında Bakan Çubukçu, kadınların karar alma mekanizmalarında yer almasının sürdürülebilir kalkınmanın ve demokrasinin olmazsa olmaz şartı olduğunu belirterek nüfusun yarısının siyasete katılmadığı bir ülkenin kalkınmasından söz edilemeyeceğini söyledi.

“Türk Siyasi hayatında kalıcı kadın siyasetçi figürü yok”

Türkiye’deki kadınların siyasete az katılmalarının, kadın haklarının gelişimi açısından büyük engel teşkil ettiğine dikkati çeken Çubukçu; “Türk siyasi hayatında kalıcı kadın siyasetçi figürü yok. Bunun nedeni de şimdiye kadar milletvekili olan kadınların aktif siyasetin içinden gelmemeleridir.  AKP  bu anlamda  çok önemli bir değişimi başlattı. Türkiye’nin her yerinden, geçmişinde aktif siyaset yapmış kadın milletvekillerini artık parlamentoda görebilirsiniz” dedi.

Kadınların parlamentoda temsil edilmesi bakımından hükümetin önemli bir sıçrama yaptığının da altını çizen Bakan Çubukçu, aynı tabloyu yerel yönetimlerde görülmediğini 3225 belediyeden sadece 18’inde kadın belediye başkanın görev yaptığını söyledi. Kadınların siyasete katılımını teşvik açısından yerel yönetimlerin çabalarının son derece önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Çubuku, Beykoz Belediyesi’nin çalışmasının örnek ve öncü olacağını söyledi

Beykozlu kadınların aktif siyasete katılımını artırmak, seçme ve seçilme hakkı konusunda kadınlarımızı bilinçlendirmeyi amaçladıklarını dile getiren Belediye Başkanı Muharrem Ergül, hür ve demokratik yaşamın en temel koşulu olan seçme ve seçilme hakkının kadınlara tanınmasında Dünya’ya öncülük eden ülkemizdeki siyaset ve söz hakkı konusunda bilgi ve bilinç eksikliğinden kaynaklanan sorunların aşılmasına bir katkı olacağına inandığını kaydetti.

Başarılı kadın siyasetçileri ve alanında öncü isimleri Beykozlu kadınlarla buluşturarak, yerel bilinç ve katılımı artırmayı amaçlayan “Kadını Güçlendirme Seminerleri” on beş günlük aralıklarla devam edecek.

Haber Merkezi 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz