Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'

  • 0
  • 13969
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'
Kader Gür: 'Anadolu iktidarları hep sıkıntı yaşadı'

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, Siyaset Bilimci Ediz Kentkuran ile birlikte 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları KRT TV'de değerlendirdi.

Türkiye'nin halkıyla ve güvenlik güçleriyle büyük bir bedel ödediği ancak demokrasiden asla taviz vermediği 15 Temmuz Darbe girişimi, aynı zamanda Dost Beykoz Yazarı da olan Çağlar Cilara'nın Haber Özel programında ele alındı. Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür ile Siyaset Bilimci Ediz Kentkuran'ın konuk olduğu ve yaklaşık 1 saat süren programda Kader Gür, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerin ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in 15 Temmuz akşamı Kavacık'ta yaptığı tarihi konuşmanın eşliğinde düşüncelerini dile getirdi. Onbinlerce Beykozlunun FSM Köprüsü'ne giderek 'tek ses, tek yürek' olduğu geceye dair izlenimlerini aktaran Kader Gür, "Anadolu insanının temiz-saf duygularıyla iktidara taşıdığı partiler her zaman sıkıntı yaşamıştır. Recep Tayyip Erdoğan da bir Anadolu insanı olarak, yaklaşık 15 yıldır iktidardadır ve yaşadığı sıkıntıların temelinde de bu yatmaktadır. Çünkü Anadolu insanının ve ruhunun şekillendirdiği iktidarlar, Batı'yı her zaman rahatsız etmiştir" dedi.

Çağlar Cilara'nın hazırlayıp sunduğu Haber Özel programına konuk olan Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı. "Sıkıntılı bir geceydi, genel olarak ülkenin bütününe yayılmış bir karmaşa vardı" sözleriyle başladığı konuşmasında, hem bir gazeteci hem de bir vatandaş olarak tanık olduklarını dile getiren Gür, şunları söyledi:

Kader Gür: “Yücel Çelikbilek’in talimatıyla hepimiz FSM Köprüsü’ne koştuk”

"Akşam saatlerinde Çengelköy'de yaşanan kargaşa telefonuma düştü. Askerlerin polisleri gözaltına alındığı şeklinde bana bir haber geldi. Sonra başka kaynaklardan da bilgi gelmeye başladı. Sonra ben cumhurbaşkanlığındaki şahsi kaynaklarımı aradım ancak kimseye ulaşamadım. Ulaşamayınca kuşkulandım. Beni bu sırada bir arkadaşım aradı. Bir emekli subay ile görüştüğünü 500 kişiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin kuşatıldığını öğrendim. Daha olay Türkiye'ye yansımadan çocuklarımı aldım, yola çıktık.

Kavacık'a indiğimizde Binali Yıldırımın açıklamasını dinledim 'Eyvah!' dedim. AK Parti ilçe binasına gittik. Oraya gidince Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması geldi. O sırada Beykoz Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek de oradaydı. Erdoğan'ın herkesi sokağa davet etmesi ipleri kopardı. Bir anda AK Parti ilçe binasının önünü binlerce kişi doldurdu. Tabi Belediye Başkanımız çok saygın bir kişi, sözü dinlenen bir kişi… Yücel Çelikbilek'in 'FSM Köprüsüne gidiyoruz!' talimatıyla herkes köprüye koştu.

Biz köprüye indiğimizde korkunç bir kalabalık vardı. Bizim önümüzde giden grup içinde AK Parti İlçe eski Başkanı Adem Sefer olsun, diğerleri olsun çok sayıda kişi vardı. Biz gittiğimizde 1 tank etkisiz hale getirilmişti. 4 tane tank vardı o sırada köprüde..."

Program yapımcısı Çağlar Cilara'nın sorularını da bu sırada yanıtlayan Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, 15 Temmuz gecesi FSM Köprüsü'nün 3 saat içerisinde açılmasının önemine işaret etti. Tanklardan alınan askerlerin Türk Bayrağı'na sarılarak, Köprü girişindeki polis noktasına teslim edildiğini anlatan Gür, bu sırada tek bir askere Beykozlu vatandaşlar tarafından zarar verilmediğini vurgulayarak, şöyle dedi:

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür: “FSM’de siyah bir aracın olduğunu ve daha sonra da kaçtığını öğrendik”

"Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün hemen girişinde bir polis kulübesi var. Biz gittiğimizde, Köprü üzerinde ölen vatandaşlarımız oldu. Bu sırada iki sivil vatandaşımız öldü ve yaralananlarımız oldu. Beykoz'dan ise o gece 3'ü FSM Köprüsü'nde 1'i de Çengelköy’de olmak üzere toplamda 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yine ilçemizden 60'ın üzerinde de yaralımız vardı. Silahlar atılıyordu ancak vatandaş silahların karşısında susmadı. Köprü üzerinde ise korkunç bir kalabalık vardı.

İlk alınan askerler, zarar verilmeden tankın içinden alıp, bayrağa sarılarak polise teslim edildi. Ama bizden önce bir siyah arabadan da bahsediliyor. Operasyonu yönetenlerin bu siyah arabada olduğu söyleniyor. Arabanın oradan kaçtığı görülmüş. Ancak bir subayı vatandaşlarımızın etkisiz hale getirdiği ve polise teslim ettiği biliniyor.

FSM Köprüsünün açılması şu açıdan önemliydi: Yaklaşık 3 saatte açılan FSM Köprüsü, darbe hareketinin bitmesine öncülük etti. İstanbul'da bu darbecilerin belinin kırılmasının başlangıcı, FSM Köprüsü'nün tanktan ve askerden arındırılmasıydı. Yücel Çelikbilek’in talimatıyla 3 saatte köprü açıldı ve daha sonra ortaya çıkan yazışmalardan da gördük ki, çok önemli bir işmiş FSM'nin alınması... Orada ilk tankın vatandaşlar tarafından kontrol altına alınmasında ölen insanlarımız oldu. Ancak diğer tankların ele geçirilirken askerlerin 'bizim ne olduğundan haberimiz yok' dediğinde, ben de dahil pek çok Beykozlunun bundan etkilendiğini gözlemledim. Çocuklarımla birlikte gittiğim FSM Köprüsü'nde ise hiç korkmadım. Çünkü bu darbe gerçekleşseydi, korkunun da bir anlamının kalmayacağının farkındaydım."

Kader Gür'ün yanı sıra programda Ediz Kentkuran adlı Siyaset Bilimci de konuk olarak yer aldı. O gece yaşanılanları, "Gerçek olmayacak kadar amatör, sahte olamayacak kadar da acımasızdı" sözleriyle değerlendiren Kentkuran, şunları aktardı:

Ediz Kentkuran: “Bu yaşanılanlar beynelminel bir tiyatroydu”

"Bu kadar gaddar olamaz insanlar... Bu bir darbe değil... Bu, TSK'ya karşı düzenlenmiş bir darbeydi, eğer darbeyse de... Eğer Cumhurbaşkanımıza bir şey olsaydı Allah korusun, Türkiye karanlığa sürüklenirdi. Bana göre bu bir itibarsızlaştırma çatışmasıydı. TSK'nın itibarı yerle bir edilmek istendi. Bu yaşanılanlar ise beynelminel bir tiyatroydu"

Ediz Kentkuran'ın darbenin TSK'ya yönelik gerçekleştirildiğine kısmen katılabileceğini ifade eden Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi kader Gür ise "Ancak bunun adı net bir şekilde darbeydi" dedi. Akıncılar üssünün bombalanmasının, olası tehlikenin büyümesini önlediğine de dikkat çeken Kader Gür, emniyet güçleriyle birlikte halkın, bu sırada büyük bir mücadele örneği verdiğini ifade etti. İstihbarat zaafının olduğunu ve bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaten bizzat kendisinin dile getirdiğini anlatan Kader Gür, ancak bu konunun tartışılmasından daha öncelikli olan konunun, Devletin kılcal damarlarına kadar giren bu örgütün nasıl buraya kadar girebildiğinin araştırılması olduğunu söyledi. Çağlar Cilara'nın "Siz de AK Parti Kurucularından birisiydiniz. Hiç bu örgütü daha önce farketmemiş miydiniz? Hiç uyarıda bulunmadınız mı?" şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, şöyle dedi:

Kader Gür: “Anadolu iktidarı Batı’yı daima rahatsız etmiştir”

"Evet, bundan yıllar önce böyle ifadeler kullanılıyordu. Bizim ise o dönemlerde ne bilgimiz vardı, ne de başka bir şey... Bakın, bunlar söyleniyordu belki ama bu söylense de Anadolu Halkı itibar etmedi. Neden etmedi? Çünkü bizim Anadolu insanımız tertemizdir; bunun altını çizmek lazım... Anadolu insanının dine, Allah'a kitaba sahip çıkmasının bir göstergesidir. Bugün gelinen noktada ise hepimiz farklı bir yere geldik. Anadolu insanının iktidarları hep sıkıntılı olmuştur... Recep Tayyip Erdoğan da bir Anadolu insanı olarak, yaklaşık 15 yıldır iktidardadır ve yaşadığı sıkıntıların temelinde de bu yatmaktadır. Çünkü Anadolu insanının ve ruhunun şekillendirdiği iktidarlar, Batı'yı her zaman rahatsız etmiştir. Bu arada şunu da söyleyeyim: Amerika, bana göre bu olayın bizzat içindedir..."

Programın sonuna doğru yeniden kendisine söz verilen Siyaset Bilimci Ediz Kentkuran, olay gecesi yaşadıklarını anlattı. Herkesten önce olayı duyar duymaz Köprü'ye gelerek, burada olan askerlerle röportaj yaptığını dile getiren Kentkuran, bir Binbaşı'nın "Vurun" emrini, sayıları 20 kadar olan erlerin uymadığına tanık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı sokağa davet etmesini de eleştiren Kentkuran, vatandaşların geldikten sonra bir kaldırım taşının askeri araca atılması sonucu, askerin korktuğunu ve havaya ateş açmaya başladığını söyleyen Kentkuran, bu sırada yanındaki bir kişinin boynundan diğer bir kişinin de omzundan yaralandığını anlattı. "İnanın bana o askerler teslim olmak da istediler" diyen Ediz Kentkuran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sokaklara davet ettiği sırada "Sokaklara çıkın ama askere müdahale etmeyin, bekleyin" demesi gerektiğini savundu.

Programı Kader Gür kapattı: “O gece oraya gidenler, ölmeye gitti”

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür ise bu düşünceye karşı çıkarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın askerin annesi-babası olan Anadolu insanına ateş etmeyeceğini bildiği için bu çağrıyı yaptığını belirtti. Kader Gür, son olarak program sonunda şunları söyledi:

"O gece oraya gidenler ölmeye gitti... Anadolu iktidarlarında nelerin olduğunu sadece ben değil, hepimiz biliyoruz. O gecenin sonunda görülmüştür ki, milletimiz devletine ve topraklarına sahip çıkmıştır. Bunun AK Partilisi, CHP'lisi ya da MHP'lisi de yoktur. Az önce dediğim şeyin altını çiziyorum: Sayın Cumhurbaşkanımızın sokağa davet etmesi, Anadolu çocukları olan askerlerin, kendi annesine babasına ateş etmeyeceğini bildiği içindir. Bunun için halkı sokağa davet etmiştir."

Haber Merkezi

Beykoz kırmızı-beyaza boyandı
Önceki Beykoz kırmızı-beyaza boyandı
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz