Röportajlar

Kader Gür: ‘AK Parti koalisyon partisi değildir’

Kader Gür: ‘AK Parti koalisyon partisi değildir’
15.06.2015 22:50
| | |
9113

Video galeri

Dost Beykoz Başyazarı Kader Gür, KRT'de CHP Milletvekili Faik Tunay ile birlikte seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Son genel seçimlerde iktidarı kaybeden AK Parti'de sorunlar ve geçen 13 yıllık süreçte yaşanılanlar, Kültür Radyo Televizyonu (KRT)'de ve Çağlar Cilara'nın moderatörlüğünde Faik Tunay ve Kader Gür'ün katıldığı bir programda ele alındı. CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, AK Parti'nin bugün geldiği noktaya geçmişte Anavatan Partisi'nin de geldiğini vurgulayarak, "Anavatan Partisi'nin son zamanlarında da böyle bir kibir vardı" dedi. Dost Beykoz Başyazarı ve aynı zamanda İmtiyaz Sahibi Kader Gür ise AK Parti'yle ilgili adeta bir manifestoyu 'sözlü' olarak dile getirdi. AK Parti'nin kuruluş yıllarındaki görünümünden oldukça uzak olduğunu dile getiren Kader Gür, yaşanılan süreçteki aksaklık ve yanlışları cesurca dile getirdi. Zaman zaman CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ile farklı düşünmeleri dolayısıyla tartışmaya da giren Kader Gür, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonrası her şeyin normale dönmesi yönündeki davetlerini geri çeviren muhalefet partisi liderlerini eleştirdi. Öğle saatlerinde KRT'de Haber Özel programına katılan ikili, samimi konuşmaları, çarpıcı örnekleri ve tartışmalarıyla izleyenlerden tam not alırken; program sonrası hem Faik Tunay hem de Kader Gür'e yönelik kanala övgü ve tebrik telefonları yağdı.

Programa CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ile başlayan KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara, Tunay'a CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'ın "Birinci olamayan bir parti başarılı değildir!" sözlerini hatırlatarak, bunca vaade rağmen CHP'nin istenilen sonuçları elde edememesi konusundaki fikirlerini sordu. Çağlar Cilara'nın "CHP'yi 7 Haziran seçimlerinde başarılı buluyor musunuz?" sözleri üzerine Faik Tunay, şunları kaydetti:

‘İstanbul Milletvekili Faik Tunay, AK Parti CHP ve MHP’yi değerlendirdi; HDP’nin ise seçimin tek galibi olduğunu söyledi’

"CHP'den önce genel olarak bir seçim değerlendirmesi yapmak gerekiyor. Öyle bir seçim oldu ki, herkes 'ben kazandım' diyor; en azından 'rakibim kaybetti, ben kaybetmedim!' diyor. Şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi'nden başlayalım. Bakıyorsunuz, yüzde 9 oranında oyları düşmüş ama yine 1. parti... Yani yüzde 41 oy almış ve bu kadar yıpranmaya, bu kadar hata payına rağmen 1. parti olmuş. Sayın Davutoğlu diyor ki, 'Ben bu kadar hataya rağmen hâlâ birinci partiyim!' diyor. Doğru... Ama diğer taraftan bakıldığında da bir önceki seçimlere göre 9 puan kaybedilmiş. Yani CHP'nin yüzde 1'lik kaybı var ama AKP'nin 9 puan kaybı var. Sonuçta, kimse kendisinin eksik kısımlarını görmüyor; bardağın boş tarafına değil, dolu tarafına bakıyor.

Şimdi gelelim CHP'ye... Dediğiniz gibi CHP oyları bu seçimlerde 1 puan düşmüş ve bu kadar ciddi projeye rağmen; gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde halka-millete dokunan; laiklik gibi yolsuzluk gibi eksenlere sıkışmadan geniş kitleleri kucaklayan bir programla çıktı. Ona rağmen beklediğini alamadı. Bu açıdan baktığınızda elbette bir başarısızlık var. Ama diğer açıdan baktığınızda HDP'ye kayan bir oy var. Yine Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde 'Aman HDP barajı geçsin de Meclis aritmetiği değişsin' diyen birçok insan var. Bunu ben de değil, araştırmacılar söylüyor. Ama ona rağmen Cumhuriyet Halk Partisi, bir önceki seçimdeki oyunu korumuş. Sayın Kılıçdaroğlu da bu açıdan bakıyor ve diyor ki, 'Ben bu kadar olumsuzluğa rağmen, HDP faktörüne rağmen oyumu korudum' diyor.

Faik Tunay: “Bu seçimin bir tane galibi varsa o da HDP’dir!”

Şimdi MHP'ye gelelim... Milliyetçi bir parti... Çözüm süreci konuşuluyor, Bağımsız Kürdistan diyenler var, demokratik özerklik diyenler var. Yani aslında milliyetçi bir parti için mükemmel bir ortam var. Sağ bir parti, muhafazakâr bir parti... Adalet ve Kalkınma Partisi'ne giden oyları en kolay alacak bir parti; ancak Milliyetçi Hareket Partisi geçen seçimlere oranla oyunu yalnızca 3 puan artırmış... Sayın Devlet Bahçeli de çıkıp diyor ki, 'Ben oyumu 3 puan artırdım! Meclis'te 50 küsur milletvekilim vardı şimdi 80 milletvekilim oldu... Ben başarılıyım' diyor. E şimdi bakarsanız, bardağın dolu tarafında o da dolu... Ama bu seçimin bir tane galibi varsa o da HDP'dir. Düşünün; yüzde 6 buçuk 7'lerden başladılar ve hiçbirimizin beklemediği, açıkçası benim de beklemediğim bir yüzde 13'lük oy oranı aldı."

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay'ın ardından bu kez Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür'e dönen KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin 9 puanlık düşüşünü sorguladı. AK Parti içerisindeki tartışmalara dikkat çeken Çağlar Cilara, Kader Gür'e "Bu düşüşün sebebini nasıl açıklayabiliriz?" şeklinde bir soru yöneltti. Oldukça çarpıcı açıklamalar yaparak soruyu yanıtlayan Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür ise soruya şöyle yanıt verdi:

Dost Beykoz Başyazarı Kader Gür: “AK Parti teşkilatını iktidar dışında hiçbir şey tatmin etmez!”

"Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum: 14 Ağustos 2001'de kurulan AK Parti, nasıl iktidara gelerek kısa sürede yükseldiyse ve bu nasıl siyasi anlamda irdelenmesi gereken bir üniversite tez konusuysa; 7 Haziran seçimleri de aynı derece önemlidir ve irdelenmesi gereken bir tez konusudur! Bana göre de AK Parti'nin irdelemesi gereken şudur: 'AK Parti, Kürt oylarını neden kaybetti?'... Bunun nedenlerini ortaya koyması ve kendi içinde tartışması gerekiyor. Bunun dışında AK Parti'nin 9 puanlık kaybın nedenlerini kendi içinde araması gerektiğini düşünüyorum. Başlangıçta yani Kuruluş aşamasında nasıl değerlerine bağlı bir AK Parti varsa bugün maalesef değerlerinden uzakta bir görünümü söz konusu... Bence AK Parti'nin bu değerlere geri dönme noktasında da hızlı bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor. Doğrudur, Kürt oylarının kaybı etkili olmuştur ancak AK Parti'nin kendi içinde de birtakım hoşa gitmeyen durumlar oluşmuş; bu konular ise hiç konuşulmamıştır.

Bir örnek vereyim: Örneğin AK Parti'nin Kuruluş yıllarında Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir ifadesi vardı, ne dedi? 'Biz din partisi değiliz!' dedi. AK Parti teşkilatları da o dönem bu ifadeye uygun bir şekilde kuruldu. Ben de o sırada işin içindeydim ve aşırı din söylemi olan kişileri partiden olabildiğince uzakta tuttuk. Dışlamadık ama olabildiğince teşkilatlarda geri planda tuttuk. Neden? Çünkü Genel Başkanın çok net bir ifadesi vardı: 'Biz din partisi değiliz, Türkiye partisiyiz! Tüm kesimleri kucaklayacağız!' diyordu. Kucakladı da... 7 Haziran seçimlerine kadar AK Parti'nin bu sorumluluğu devam etti. Az önce Faik Bey’in ifade ettiği bir şey var. AK Parti burada kendini çok fazla başarılı görmemeli... Neden? Çünkü AK Parti koymuş olduğu çıtanın çok altında kaldı. Yani AK Parti, tüm kesimleri, tüm bölgeleri kucaklayan bir parti olarak tek başına iktidar olamadı. AK Parti teşkilatlarını başka hiçbir şey tatmin etmez! Çünkü biz Türkiye partisiyiz ve bize verilen sorumluluk budur. Biz bu şekilde yola çıktık, bunu başardık ve bunu sürdürmemiz gerektiğini de iyi bilmekteyiz."

AK Parti'nin ilk kuruluş ve iktidar olduğu yıllarda Ahmet Altan gibi Mehmet Altan gibi Nazlı Ilıcak gibi liberallerin kendisine destek verdiğini hatırlatan Haber Özel Sunucusu Çağlar Cilara, bugün için bu kişiler ve benzeri aydınların desteğini çektiğini ve artık AK Parti'yi Mehmet Metiner, Şamil Tayyar gibi isimlerin desteklediğini dile getirerek, Kader Gür'e bu konuda yapılan eleştirileri sordu. Çağlar Cilara'nın "Neden AK Parti'ye olan destek geniş bir çevreden şimdilerde dar bir kesime geriledi?" şeklindeki sorusu üzerine Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, şöyle dedi:

Kader Gür: “AK Parti asla bir koalisyon partisi değildir!”

"Öncelikle bir Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığının olduğunu söylemek isterim. Ancak devamında da bu saydığınız Şamil Tayyar gibi isimlere kalan şimdiki durumun pek hoş bir durum olmadığını da belirtmek isterim. AK Parti'nin kabına sığmayan bir parti olduğunun, böyle dar bir çerçeveye sıkıştırılmaması gerektiğinin herkes farkında... Ben inanıyorum ki, 7 Haziran'ın ardından yapılan tartışmalarla AK Parti bu dar kabından çıkacaktır. AK Parti özüne dönmelidir ve dönecektir de... AK Parti asla bir koalisyon partisi değildir!"

Kader Gür konuşmasını yaptığı sırada CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay araya girerek, hem bir gözlemini anlattı hem de Kader Gür'e bir soru yöneltti. CHP'li Milletvekili Faik Tunay, şunları söyledi:

CHP Milletvekili Faik Tunay’dan Kader Gür’e: “Tahammül sınırlarınız biraz azaldı mı?”

“Merak ediyorum şimdi söyleyeceklerime Kader Bey katılacak mı? Bu diyeceklerimi ben sosyal medya hesabımdan da yazmıştım. Şimdi bana deseniz ki: 'Adalet ve Kalkınma Partisi’nde ne değişti? Recep Tayyip Erdoğan'da ne değişti?' diye şu örneği verirdim: Şimdi 2007 yılında Recep Tayyip Erdoğan Başbakanken bir tartışma programına çıkıyor. NTV'de canlı yayın yapılıyor. Kadir Çöpdemir gülerek diyor ki: 'Sayın Başbakan, sizin oğlunuz Bilal'in aldığı gemi çok tartışılıyor. İnsanlar diyor ki, Başbakanın aldığı maaş belli... E bu gemi nasıl oluyor kardeşim, diyor. Şunu bir açıklasanıza...' diyor; gülerek... Recep Tayyip Erdoğan da gerçekten gülerek ve sinirlenmeden diyor ki: 'Kadircim gemi var gemicik var. Bunu şu kadar borçla aldı, şu kadar krediyle aldı' diyor. Onun üzerine de Kadir Çöpdemir de diyor ki: 'E, biz de alalım Sayın Başbakanım o kadar alması kolaysa?' diyor. Erdoğan da 'Al kardeşim! Başvur devletin bankalarına, kredi alması artık daha kolay' diyor ve gülüşüyorlar falan...

Şimdi orada 'gemi var, gemicik var' sözü tartışılıyor ama ben bir siyasetçi olarak bakıyorum; kontra bir soru soruluyor ve hatta ailevi bir soru soruluyor; buna karşın Recep Tayyip Erdoğan gülerek, 'Gemi var gemicik var' diyor. Haydi, 2012 yılında 2013-2014 yılında bir gazeteci çıksın, Recep Tayyip Erdoğan'a 'Sayın Cumhurbaşkanım... Sizin oğlunuzun 4 tane 5 tane gemisi olduğu konuşuluyor halk arasında... E, bu gemiler nasıl alınıyor bu parayla?' diye sorsun; sorabiliyorsa... İşte Recep Tayyip Erdoğan'ın da geldiği nokta bu... Sizin tahammül sınırlarınız biraz azaldı mı?"

Dost Beykoz Başyazarı Kader Gür, CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay'dan gelen soruyu şu şekilde yanıtladı:

Kader Gür: “Bu soruların sorulamaması da Tayyip Bey’in ailesinin tartışılıyor olması da siyaseten bir handikaptır!”

"Kesinlikle bu dediğinize katılıyorum. Sizin anlattığınız anlamda Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın değiştiğini ben şu şekilde örneklendirmek istiyorum: Tayyip Bey ilk AK Parti'yi kurduktan ve Başbakan olduktan sonra -biliyorsunuz- daha önce kendisinin sahibi olduğu bir dağıtım şirketi vardı ve bir takım tartışmalar oldu. Siyasi ve ekonomik anlamda kendisine kazanç sağlayacağı yönünde tartışmalar olunca bu şirketi elinden çıkardı, sattı. Faik Bey'in de belirttiği gibi bu gemi olaylarının da sorulamaması siyasi anlamda bir handikaptır; Tayyip Bey'in de ticari anlamda kendi ailesinin de bu kadar tartışılır olması da siyaseten bir handikaptır!"

Dost Beykoz Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Kader Gür, Faik Tunay, AK Parti, CHP, Tarışma, KRT, Kültür TV, Çağlar Cilara, Haber Özel

reklam
1 Yorum
Selçuk Kahraman16.06.2015 06:22:19

Evet, özellikle "AKP, bir koalisyon partisi değildir" başlığı çok çok önemlidir. Nasıl ki özel yarış arabaları yük taşımada veya ağır iş makinaları da piknik ve seyehatlerde kullanılamaz ise AKP de (özellikle bizdeki gibi muhalefet partleri ile birlikte) koalisyon içinde değerlendirilemez. Çünkü, yeniliklere, gelişmelere, ülke kalkınmasına karşı olan ortaklar ile tüm dünya ülkelerinin GIPTA ettikleri ve Türkiye düşmanı olan ülkelerin de kıskandıkları gerçek performansını sergileyemez...

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"