Japon öğretmenin sergisi açıldı

  • Güncelleme: 14.11.2007 00:11
  • Okunma: 9384 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’daki İstanbul Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi’nde eğitim vermek üzere Beykoz’a gelen Japon öğretmenin çektiği Beykoz fotoğrafları halka açıldı.
Japon öğretmenin sergisi açıldı

1973 yılında; denizcilik, gemicilik, su ürünleri ve gıda teknolojisi alanlarında, mevcut deniz kaynaklarımızın değerlendirilmesiyle ilgili elemanlar yetiştirmek amacıyla Türk-Japon Hükümetleri işbirliğiyle kurulan Beykoz’daki İstanbul Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi’nde eğitim vermek üzere o yıllarda Beykoz’a gelen Japon öğretmenlerin 70’li yılların Beykoz’undan fotoğraf kareleri Beykoz Belediyesi Feridun Karakaya Tiyatrosu’nda sergilenmeye başladı.

Türkiye-Japonya işbirliğiyle ilk olarak enstitü olarak kurulan Beykoz Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi’nde eğitim vermek üzere gelen uzmanlardan biri olan Kohei Kihara Beykoz’da bulunduğu dönemde gerek fotoğraf, gerekse video çekimleri yapmış ve bu görüntüleri yaklaşık 35 yıl arşivinde muhafaza etmiş.

O yıllarda Beykoz Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yapan, şu anda ise İstanbul Ürünleri Su Ürünleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapan Profesör Erdoğan Güven’in fotoğrafları Belediye Başkanı Muharrem Ergül’e göstermesi sonucunda, yaklaşık 1 aydır Türkiye’de çeşitli üniversitelerde eğitim veren Profesör Kohei Kihara’ya ulaşılarak fotoğraf sergisinin ilk adımı atılmış oldu.

Başkan Ergül; “sandalyeden düştüm”

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, fotoğrafları gördüğünde yaşadığı duygu yoğunluğunu “sandalyeden düştüm” diyerek özetlerken, serginin 1970’li yıllardan bu güne yaşadığı değişime işaret ederken, çocukluğunun geçtiği yerlerden bu gün bir çoğunun kalmadığını ifade etti. Öğrenci portrelerini de yakından inceleyen Ergül, bir çoğuyla çocukluklarının beraber geçtiğini söyledi.

Kohei Kihara konuklara hitaben yaptığı konuşmada 35 yıl önce bir çoğunun henüz dünyada olmadığına değinerek, fotoğrafların önemine işaret etti. Türkleri çok sevdiğini de sözlerine ekleyen Profesör Kihara, zaman zaman Türkiye’ye geldiğini ve üniversitelerde ders verdiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan serginin oluşturulmasına büyük katkı sunan Profesör Erdoğan Güven’de Belediye Başkanı Muharrem Ergül’e gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Beykoz’dan doğa ve insan manzaralarını ifade eden 63 adet 30cm x 40cm ebatlarındaki renkli ve siyah-beyaz fotoğraf ziyaretçilere sunuluyor. Feridun Karakaya Tiyatrosu’nda sergilenen fotoğraflar daha sonra Beykoz’un çeşitli yerlerinde sergilenmeye devam edecek.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz