Kültür

Japon öğretmenin albümünden Beykoz

Japon öğretmenin albümünden Beykoz
2014.07.23 00:00
| | |
11881

Bir Japon öğretmenin gözünden 1970 yılı Beykoz’unun insan ve mekan manzaraları 35 yıl aradan sonra Beykoz’da sergileniyor.

1973 yılında; denizcilik, gemicilik, su ürünleri ve gıda teknolojisi alanlarında, mevcut deniz kaynaklarımızın değerlendirilmesiyle ilgili elemanlar yetiştirmek amacıyla Türk-Japon Hükümetleri işbirliğiyle kurulan Beykoz’daki İstanbul Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi’nde eğitim vermek üzere o yıllarda Beykoz’a gelen Japon Öğretmenler’in 70’li yılların Beykoz’undan fotoğraf kareleri sergileniyor.

Türkiye-Japonya işbirliğiyle kurulan okulda uzman olarak gelen 4 Japon eğitimciden biri olan Kohei Kihara’nın dönemin Beykoz’undan çektiği insan ve mekan manzaralarını içeren resimler 35 yıllık aradan sonra sergiye çıkıyor.

1970–73 yılları arasında görev alan Kohei Kihara’nın çektiği fotoğraflara yıllar sonra ulaşan Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan sergi, 12 Kasım 2007 tarihinde Beykoz Belediyesi Feridun Karakaya Tiyatrosu’nda açılacak. 

İstanbul Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi’nden ayrıldıktan sonra Japonya’da Tokyo Balıkçılık Üniversitesi’nde Profesör olarak akademik kariyer sahibi olan Kohei Kihara, İstanbul üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak her yıl 15 gün ders veriyor. Şu anda 67 yaşında olan Prof. Kihara, ailesiyle birlikte Japonya’da yaşıyor. Kihara, 1970–73 yıllarında iş için geldiği Beykoz’da çektiği fotoğrafını çektiği kişi ve mekânlarla 35 yıl aradan sonra yeniden buluşmanın heyecanını yaşıyor.

Beykoz’un geçmişinde önemli bir dönemi fotoğraflarıyla kayıt altına alan Prof. Kohei Kihara’nın çektiği resimlerin kültürel ve sosyal değişimin en önemli belgelerinden biri olduğuna dikkat çeken Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, 35 yıl aradan sonra kendisine ulaşan bu hatıraya sahip çıkmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Denizcilik, Gemi, Su ürünleri, Beykoz, Japonya

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"