İYİ Partili kadınlar Beykoz’da iyiye işaret ediyor

  • 0
  • 4443
İYİ Partili kadınlar Beykoz’da iyiye işaret ediyor
İYİ Partili kadınlar Beykoz’da iyiye işaret ediyor
İYİ Partili kadınlar Beykoz’da iyiye işaret ediyor
İYİ Partili kadınlar Beykoz’da iyiye işaret ediyor

İYİ Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları 25 Kasım Kadın Yönelik Şiddete Karşı Uluslarası Mücadele Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

İYİ Partili kadınların Kanlıca Meydanında yapmış olduğu açıklamada, Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'de kadınların değişik biçimlerde şiddete uğradığı ifade edilerek, eğitimden yoksun bırakıldıkları ve eve mahkûm edildikleri kaydedildi.

Kadına yönelik şiddetin bildik hüzünlü öykülerinin, geleneksel ön kabul olduğuna, toplumun ve devletin duyarsızlığı ile bu ön kabulün büyüdüğüne vurgu yapılan açıklamada, “şiddet yalnızca bedenlere zarar vermiyor, kadınların öz saygısını, ihlale direnme ve hak arama arzusunu zayıflatıyor veya yok ediyor.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Dünyada kadına yönelik şiddet, özellikle ekonomik, siyasal ve etnik sorunlarla iç içe geçerek artmaktadır.

Kadınız, insanız insanca yaşam hakkımız var. Bir erkek gibi sevme hakkımız, bir erkek gibi boşanma hakkımız ya da flört döneminde eğer anlaşamazsak ayrılma hakkımız var. Bir kadın sizi sevmiyorsa öldürmek zorunda değilsiniz hem de bunu çocuklarınızın gözleri önünde yapmaya hakkınız yok. Hiç birimizin erkek ya da kadın hangi çocuğa bu acıları yaşatma hakkımız var?

Kadınlar, lütfen önce kendinizi sonra çocuklarınızı kız, erkek fark etmez eğitin, eğitin ki zulme karşı dirensinler. Eğitin ki erkekler kadar kadınların da bu dünya da bir birey ve özgür yaşama hakları olduğunu bilsinler. Erkektir sever de, döver de değil, erkektir korur gözetir, istemiyorsa bir kadın “gideri” öğretin.

Ve siz adalet mensubu insanlar, sizler kravat muhabbetini bırakın, kravat takınca sadece dışı değişir içinde ki canavar aynı kalır. Nasrettin Hoca misali “Ye kürküm ye” yapmayın. Adaleti, öldürülen bunca kadınımızın haklarını düşünerek verin. Adaletli olun, en ağır cezalarla yargılayın ki, başka bir erkeğin cinayet işlemesine engel olun. Suçluların işledikleri suçu normalleştirmek adına öne sürdükleri başlıca gerekçeler arasında; kadının ayrılık talebi, namus, aldatma-aldatılma, kıskançlık ön planda bunlar iyi hal indirimi alma nedeni değildir, asla kabul etmiyoruz.  Türkiye'de “İstanbul Sözleşmesi iptalinden bugüne 251 kadın katledildi." Ne yüzünden neden? Yolda yürürken bile can güvenliğimizi sağlayamayan devletten çözüm yolları istiyoruz.  

Danıştay, İstanbul Sözleşmesinden çıkılması kararıyla ilgili son sözünü söyledi. “Karar Hukuka Uygun” dedi. Ama biz asla İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz.

Karanlık zihniyetler tarih boyunca kadına düşmandır ve siyasetlerini bunun üzerinden yaparlar.

Kadın cinayetleri ve çocuk istismarındaki artış kesinlikle tesadüf değildir!

Yaşamayı kendinize,

Ölmeyi bize hak, saydınız... Ama biz saymıyoruz…

Bizler, Türkiye'de %97'si şiddet gören kadınlarız!

Bizler, namus(!) cinayetleri sonucunda yaşamımızı yitiren yüzlerce sessiz kadınız!

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” olması sebebiyle İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı olarak asla kadın cinayetlerini kabul etmiyoruz. Biz İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı olarak kadına yönelik şiddeti asla kabul etmiyoruz.

Biz İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı olarak, dün olduğu gibi bugün de; kadınların Cumhuriyet’le elde ettiği kazanımlara aykırılık oluşturacak yasal değişikliklerin karşısında olmaya devam ederek; kadınların insan haklarının ihlallerine yol açan her türlü davranışa, tutuma karşı, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması mücadelemizi etkin ve kararlı bir şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Tüm öldürülen kadınlarımızın anısına saygı ile…

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı / Akif Taşdemir

Kavacıkspor taraftar desteği bekliyor
Önceki Kavacıkspor taraftar desteği bekliyor
Beykoz CHP'ye döner mi?
Sonraki Beykoz CHP'ye döner mi?