Sinan KAVRAKOĞLU
  • 19/10/2020 Son günceleme: 19/10/2020 08:58
  • 5.547

Son zamanlarda, Belediye Başkanı Murat Aydın’ın belediye binasını bir oteller zincirine satmak veya kiraya vermek gibi bir niyeti olduğuna dair ciddi duyumlar alıyoruz.  Bu duyumların kaynağı sıradan insanlar değil elbette. Öyle ya bu satırlara taşıdığımıza göre…

Şimdi Aydın’ın Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’ni olmadığını düşündüğüm deprem raporuyla yıkmak istemesinin nedenini daha iyi anlıyorum. İBB yetkisinde olmasına rağmen milyonlar harcanan sahil düzenlemesi, rahmetli Yücel Çelikbilek ağabeyin mütevazı bir bütçeyle yenileyip bitirdiği Beytaş Restaurant’ı tavan yüksekliğini bahane edip -bitmiş tesisi- komple yıkıp 15 milyon gibi olağanüstü bir rakama yeniden yapması, Su Ürünleri Lisesi’nin sahil kısmını kapatıp yeniden düzenlemesi… Aydın’ın tüm bu uygulamalarına şöyle bir bakınca taşlar yerine oturuveriyor. Belediye önüne yıllar önce planlanan ve bir türlü uygulanmayan yat limanının da çok kısa bir süre sonra gündeme geleceğinden eminim.

Murat Aydın göreve geldiğinde değerli dostum Kader Gür’e, “Beykoz’u Beykoz olmaktan ancak Beykozlu olmayan biri çıkarır. Korkarım Beykozlular yavaş yavaş buralardan koparılacak.” demiştim. Ben halen bu sözlerimin arkasındayım, ancak inşallah yanılırım…

Merhum Yücel Çelikbilek ağabey Belediyeyi kasasında 540 milyon lira ile Murat Aydın’a devretti diye hatırlıyorum. Bu gün, şu an belediyenin kasasında 100 milyon civarında bir para kaldı. On sekiz ayda Murat Aydın 400 milyonun üzerinde bir harcama yapmış. Korkunç bir rakam… Bu rakamın yanında ortada Yücel Çelikbilek’in başlattığı projeleri bitirmesinin dışında 2019 Nisan ayıyla birlikte festival ve eğlenceye harcanan milyonlarca lira var.

On sekiz aydır görevde olan Murat Aydın ve muhteşem ekibi 400 milyonun üzerinde para harcadı dedik. Son yedi ayın pandemiyle geçtiğini hesaba katarsak, pandemi dönemiyle birlikte zorunlu tasarrufa girmiş Aydın. Ama yine de iyi harcamış!

Hadi minik bir hesap yapalım…

Kasamızda 100 milyon var ve 2021 bütçemiz 800 milyon. Bütçe % 70 gerçekleşse bu 560 milyon lira demektir. Yani 2021’de 460 milyon lira borçlanacaksınız.

2022 bütçeniz 900 milyon olsa % 70 gerçekleşme ile borçlanacağınız rakam artı 630 milyon. Basitçe yerel seçimlerin yapılacağı 2024’te Beykoz Belediyesi’nin borcu en az 3 milyar lira…

Harcanan milyarlarca lira para ve Beykoz’un en büyük sorunu, en büyük beklentisi olan imar planları sabun köpüğü!

Mevcut binalara pansuman, milyonlar harcanan binaları keyfe keder yıkmak, bol bol festival ve bisiklete harcanan milyonlar… Yazık, çok yazık!

Beykoz Belediye Meclisi’nde muhalefet ve denetleme görevi verilen CHP’nin bir buçuk yıldır Beykoz Belediyesi’nin savruluşuna böylesine seyirci kalması inanın içimi acıtıyor.

Büyük bir bölümü belediye atölyelerinin imkânlarıyla yapılan, 500 bin lira gibi bir bedelle bazı ihtiyaçları Beytaş tarafından dışarıdan alınan ve toplam maliyeti yaklaşık 2,5 milyon lira olan, bitmiş Beytaş Restoran’ı yıktı sesiniz çıkmadı! Yerine 15 milyon gibi (kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgidir), astronomik paralar harcayarak yeni bir tesis yaptı yine sesiniz çıkmadı. Yahu yeni yapılan tesis için ortada ihale yok be! Neyle, kimin parasıyla yapıldı bu tesis? Rahmetli Yücel ağabey son teknoloji dört katlı meclis binasını 14 milyon liraya yaptı.

“Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin yıkacağım!” dedi yine çıtınız çıkmadı! “Depreme dayanıksız” dedi, “nerde bu deprem raporu, açıkla?” diye sormadınız!

Efendiler, bu gidişin sonunda ülkenin en borçlu belediyeleri arasında ilk sıralara demirleriz! Ama sanmayın ki muhalefet olarak bu sıralamadaki payınızı unuturuz!

Adı tetikçiye çıkmış TV kanallarında ya da aşağılık gazetelerde yaptırdığınız haberlerden Beykoz’un yüzde 70’i habersiz. Muhalefet etmenin, Beykoz’un haklarını savunmanın başka ve daha etkili yolları var.

Beykoz’a yazık etmeyin!

Yazarın Yazıları
Yorumlar (4 Yorum)

Query (4 yıl önce)

Kimsenin yaptigi yanina kar kalmaz. Muhalefe ve iktidar benim gozumde ayni. Ama yemin ettim bu sefer kesinlilkle bu sefer oyumu onlara vermeyecegim. Verenede engel olmak icin elimden geleni yapacagim. Artik inannmiyorum yeminlerinize, sozlerinize. Allaha havale ediyorum onlari, birazcik inanclari varsa soyledikleri yalanlarin hesabini Allah sorsun onlara

Abuuzeeya (4 yıl önce)

Beykoz belediyesi değil avane imarethanesi, yap bozlarla binlerin hakkını birileri yiyor bu sayede

demokles (4 yıl önce)

o bahsettiğiniz bina(beytaş binası) şimdiye kadar kaç kere restorasyon görüp nekadar harcama yapıldı onuda yazsaydınız bari.beytaş şimdiye kadar kaç tl zarar etti.şuan gayet güzel bir işletme oldu ve pek zarar edeceğini de sanmıyorum.belediye binasının önündeki merdiven maliyeti hesabını da siz veya kader bey haberleştirdi diye biliyorum.ben iki belediye başkanını da savunmuyorum lakin geçmiş yönetimi çok temiz göstermeyin bir zahmet.yapılan hiçbirşey yok

Sait (4 yıl önce)

Güzel bir konuya değinmişsiniz. Temmuz dan beri Beykoz’un iki tane Kütüphanesi kapalı hizmet veremiyor. Binler kütüphane abonesi olduğu halde Necmettin Erbakan kültür merkezi kapandı diye hizmet verilmiyor

Yorum Yaz