İstinye-Çubuklu arabalı vapur seferi başlıyor

  • 3
  • 16262
İstinye-Çubuklu arabalı vapur seferi başlıyor
İstinye-Çubuklu arabalı vapur seferi başlıyor
İstinye-Çubuklu arabalı vapur seferi başlıyor

İBB, köprü trafiğini rahatlatmak için iki yaka arasında denizden araç geçişlerine yöneldi. UKOME kararıyla İstinye ve Çubuklu arasında arabalı vapur seferleri başlatılıyor.

İstanbul’un köprü geçişlerindeki araç trafiğini rahatlatmak amacıyla yeni bir arabalı vapur hattı hizmete alınacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile iki yaka arasında alternatif geçişlerin artırılmasına yönelik Çubuklu-İstinye arasında yeni bir arabalı vapur hattı seferi başlatıyor. Birkaç ay içinde İstinye-Çubuklu arasındaki kurulacak yeni arabalı vapur hattı, günlük yaklaşık 8.000 ila 10.000 aracın deniz üzerinden iki yaka arasında geçişine olanak sağlayacak. 1,1 mil mesafesi bulunan hatta tek yönde 63, her iki taraftan günlük 100’ün üzerinde pik saatlerde ortalama 10 dakikada bir yapılması planlanıyor.

YENİ GEMİ HİZMETE GİRDİ
İlk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla hizmet verilecek hatla, İstanbul Boğazı’nın kuzey bölümü trafiğinin rahatlatılması sağlanacak. Özellikle Maslak, Levent, Sanayi Mahallesi, İstinye’deki iş yoğunluğu dikkate alınarak hazırlanan proje Beykoz, Çubuklu, Kavacık noktalarına kısa sürede erişilmesini sağlayacak. Boğaz ve köprü trafiğine girilmeden deniz yoluyla karşı yakaya geçiş sağlanacak. İstinye ve Çubuklu iskelelerine yayalar için İETT ring hatları planlanıyor. Hat diğer otobüs, metro toplu ulaşım araçlarıyla da entegre edilecek. Projenin İstinye ve Çubuklu lokasyonlarındaki araç istif sahaları ve iskele kazıklarının hazırlanmasına devam ediliyor, birkaç ay içinde hizmete girmesi bekleniyor. İlk planda kiralama yöntemiyle hizmete alınacak arabalı vapurlar daha sonra üstteki örnek görselde olduğu gibi inşa edilecek.

GÜNDE 10 BİN ARAÇ TAŞIMA HEDEFİ VAR
İstinye-Çubuklu arasında gerçekleşecek olan arabalı vapur seferleri, ilk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 araba vapuruyla başlayacak. Bu hatta günde 8-10 bin arasında araç taşınması hedefleniyor.YENİ VAPURLAR BÖYLE OLACAK
İstinye-Çubuklu arasında ilk etapta kiralama yöntemiyle 3 arabalı vapurla hizmet verilecek. Daha sonra ise üstteki örnek görselde olduğu gibi yeni gemiler yapılacak.

Haber Merkezi

Dost Beykoz Gazetesi Haziran 2015... 146. Sayı
Önceki Dost Beykoz Gazetesi Haziran 2015... 146. Sayı
Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor
Sonraki Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor
Yorumlar (3 Yorum)

Emirhan (9 yıl önce)

Tamam, iyi güzel ama çubukluda istinyada işi olan çok kişi yoktur. Yani o kadar araç taşınmaz

Abdullah Kul (9 yıl önce)

Bu proje bence doğru hatta geç bile kalmış projedir derhal başlatılmalı Trafiğe çok faydası olacak insanlar buradan işine daha çabuk gidecek boşuna köprü trafiğini işgal etmeyecekler. Ne zaman başlayacağını söylememişler İnşaallah çok uzun sürmez.

murat erkan (9 yıl önce)

bu çok zor bir iş !, sebebine gelince,günlük 8.000 araç geçtiğini var sayar isek sabah 08 akşam 18 saatleri arası saat başına 700 araç yapar,bu araçları çubuklu ya yığıldığı an çubukludan kanlıca tarafına geçiş mümkün olmayacak bu trafik den dolayı,istinye de işi olan kaç kişi var? hadi beşiktaş olsa neyse,bu çözüm müdür? boğaz trafiğini arttırmadan başka ne işe yarar?

Yorum Yaz