İşte Beykoz’un 2B rayiç bedelleri

  • 0
  • 67829
İşte Beykoz’un 2B rayiç bedelleri

2B satışından beklenen 8 milyar liranın büyük bir bölümünü İstanbul’da en fazla 2B arazisi olan Beykoz halkı ödeyecek.

Orman vasfını kaybetmiş 2-B arazileri, Meclis komisyonunda kabul edilen maddelere göre rayiç bedelin yüzde 50'sine satılacak. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, 2-B arazileri için rayiç bedelin yüzde 100'ü için belirlediği tutar 26 milyar liraydı. Arazilerin rayiç bedelin yarısına satılacak olmasıyla 2-B satışından Hazine'nin elde edeceği gelir 13 milyar lira olarak hesaplandı.

İstanbul’da en çok parayı Beykozlular ödeyecek

Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemenin yasalaşması ile birlikte İstanbul'daki orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışından beklenen hâsılat hedefi 8 milyar lira olarak belirlenirken, bu paranın büyük bir bölümünü İstanbul’da en fazla 2B arazisi bulunan Beykoz halkı ödeyecek.

Hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'si olacak. Başvuru sahipleri, satış bedellerine mahsup edilmek üzere, belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2 bin lira, dışında olan yerler için bin lira başvuru bedeli ödeyecek.

Satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilecek. Peşin satışlarda, yüzde 20 indirim uygulanacak, bu bedel idarece yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek. Tebliğ edilen satış bedeline itiraz edilemeyecek, dava açılamayacak. Taksitle satışlarda, satış bedelinin yüzde 10'u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise en fazla 5 yılda 10 eşit taksitte faizsiz ödenecek. Satış bedelini ödemeyenlerin, doğrudan satın alma hakları düşecek. Ancak taksitlerden ikisinin vadesinde ödenmemesi yükümlülüklerin ihlali anlamına gelmeyecek, gecikme zammı uygulanacak.

Beykoz’da rayiç bedel çalışmaları sürüyor

Diğer yandan Beykoz’da en çok tartışma konusu olan rayiç bedellerin belirlenmesi konusunda da çeşitli çalışmalar yapılıyor… İlgililerin üzerinde çalıştığı fiyatlandırma listesinde ise en yüksek rayiç bedel, 1000 lira ile Çavuşbaşı Çengeldere'de gözüküyor.

Beykoz’un köy ve mahallelerine yönelik ayrı ayrı yapılan fiyatlandırmada, en düşük bedel ve en yüksek bedeller belirlenirken, mahalle veya köy içinde satılacak yerler, en düşük fiyatın altında olamayacağı gibi en yüksek fiyatın üzerine de çıkamayacak.

Fiyatlandırmalar, arazinin konumuna göre, en düşük ve en yüksek bedel aralığında belirlenecek. Vatandaşlar ise en düşük ve en yüksek bedel arasında belirlenecek fiyatın % 50’sini ödeyecek.

İşte Beykoz’un köy ve mahalleri için belirlenen rayiç bedeller:

Şevket Arıkan Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek istedi
Önceki Şevket Arıkan Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek istedi
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz