İşte Beykoz’da demokrasinin gelmiş olduğu nokta

  • 09.11.2019 14:53
  • Güncelleme: 10.02.2020 18:53
  • Okunma: 10415 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Kent Konseyi seçimli olağan genel kurulu, tartışmalara ve gerginliğe sahne oldu. Açık oylama usulü seçime damga vurdu.
İşte Beykoz’da demokrasinin gelmiş olduğu nokta

Divan Başkanlığını Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam'ın, üyeliklerini Büşra Musaak, Bülent Küçük ve Saniye Efe'nin yaptığı Kent Konseyi Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda ilk kez açık oylama yapıldı. Açık oylama yöntemiyle delegelerin baskı altına alınma girişimi salonda gerilime neden oldu.

Daha önce 130 olan üye sayısının, 190’a çıkarılması delegeler ve başkan adayları arasında da bir kopukluğa neden olurken, Divan Başkanlığı’nı yapan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam’ın salondakilere karşı sert tavrı da tepki çekti.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde saat 10.00'da başlayacağı söylenen Genel Kurul, 11.00'de başladı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın önerdiği isim olan AK Parti Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu’na karşın, İYİ Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı ve Dost Beykoz Yazarı Bilgehan Murat Miniç, Beykoz Trakyalılar Derneği Başkanı Sacit Kaya ve Muammer Koç’da Başkan Adaylığı için müracaatta bulundu.

Adayların kendilerinin tanıtmak için söz hakkı almak için sunmuş oldukları teklifler Divan Başkanı Fatih Sağlam tarafından oylamaya sunulmadan reddedilirken, Başkanlık seçimi için açık oylama usulünün de oylamaya sunulmaması tepkiler neden oldu.

Bilgehan Murat Miniç'in "Üyelerin kendini tanıtması lazım. Kimse birbirini tanımıyor. Bize siyaset öğretmeyin" çıkışının ardından Fatih Sağlam ise "Ben sana siyaseti öğretecek yaştayım" ifadelerini kullanarak Murat Miniç’e cevap verdi.

Oylamanın açık yapılacağının açıklanmasının ardından Sacit Kaya ve Muammer Koç adaylıktan çekilirken, Bilgehan Murat Miniç’te adaylık başvurusu yapmadan salonu terk etti. Bir başka Genel Kurul üyesi olan Elif Çelik’de seçim usulüne itiraz etti.

İtiraza cevap veren Fatih Sağlam, bu aşamadan sonra "Sadullah Kabahasanoğlu'ndan başka aday yok” diyerek, açık oylama yaptı. Oylama sonucunda Sadullah Kabahasanoğlu’nun oy çokluğuyla seçildiğini açıklayan Fatih Sağlam, “Hayırlı olsun" dedi.

Dost Beykoz Yazarı ve TÜGVA Beykoz Şube Başkanı Ekrem Tuncer'in de tartışmalara müdahil olması gerginliği dozunu arttırdı. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ile yana yana oturarak kongreyi takip eden Ekrem Tuncer’in yerinden kalkarak bir Genel Kurul üyesiyle olan sözlü kavgası da Genel Kurul'a ara verilmesine neden oldu.

Tuncer'e "haddini bil" diye seslenen Genel Kurul üyesi güvenlik tarafından salondan çıkarıldı.

Teşekkür konuşması yapan Beykoz Kent Konseyi Başkanı Kabahasanoğlu, "Destek veren herkese teşekkür ediyorum. Beykoz için çalışacağız" diye konuştu.

“Sadullah Kabahasanoğlu’nu tebrik ediyorum”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’da kongre sonrası sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamada, “Beykoz Kent Konseyi Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Başkanlığa seçilen Sadullah Kabahasanoglu’nu tebrik ediyorum. 3. dönem başkanımız Emin Yavuz ve yürütme kurulundaki arkadaşlarımıza da emekleri için teşekkür ediyorum. İnşallah Beykoz'da yeni güzelliklere vesile olacağız.” ifadelerini kullandı…

Genel Kurul Üyelerinin oylarıyla Beykoz Kent Konseyi Yürütme Kuruluna ise şu isimler seçildi:

Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun

Yeşilay Derneği adına Büşra Musaak

KAS-DER Beykoz Şube Başkanı Süleyman Çalık

Beykoz Üniversitesi adına Prof. Dr. Baki Aksu

Eda Seskir

TÜGVA Beykoz Şube Başkanı Ekrem Tuncer

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Salih Pınar

Yedekler

Binnur Elmacı

Mikail Akyıldız

Ali Kemal Kılıç

Taner Mert

Mustafa Babuz

Mustafa Yıldız

Abdullah Yümsel

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz