İşte Beykoz’a ihanetin belgesi!

  • 0
  • 16353
İşte Beykoz’a ihanetin belgesi!
İşte Beykoz’a ihanetin belgesi!
İşte Beykoz’a ihanetin belgesi!
İşte Beykoz’a ihanetin belgesi!
İşte Beykoz’a ihanetin belgesi!

Beykoz’un nüfusunu 400 bine çıkaran imar planlarına CHP’nin “ret” oyu vermesi tartışmalara neden olmuş ve Beykoz kamuoyundan tepki almıştı.

Bunun üzerine CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz Çavuşbaşı’nda yaptığı açıklama da, İmar Komisyonunda kendi partilerinden üye olmasına rağmen planları görmediklerini ve o nedenle “ret” oyu verdiklerini ifade etmişti.

Muhtarlar durumundan memnun

Bunun üzerine Dost Beykoz ilgili mahalle muhtarlarının görüşlerine başvurmuş, muhtarların düşüncelerini haberleştirmişti. Beş mahalle muhtarı planlara yönelik memnuniyetlerini ifade ederek, “devrim” nitelendirmesi yaparken, İncirköy Mahalle Muhtarı Şevik Yavuzyılmaz ise planları eleştirerek, “yalan dolan” yorumunu yapmıştı.Bundan 10 yıl önce!...

Yaşanan bu tartışmalarla birlikte; DSP’den seçilip daha sonra CHP saflarına katılan Alaattin Köseler’in Beykoz Belediye Başkanı olduğu 2003 yılında CHP’lilerin Beykoz’un nüfusunu 80 bine düşüren planlara “evet” oyu verdikleri ortaya çıktı.Şevik Yavuzyılmaz “evet” diyen Meclis üyeleri arasındaydı

Dost Beykoz’un tutanaklarını ele geçirdiği oturumda Beykoz’un nüfusunu 80 bine düşüren planlara “evet” oyu veren isimler arasında o dönemin Meclis üyesi, şimdinin ise İncirköy Mahalle Muhtarı Şevik Yavuzyılmaz’da vardı.

CHP Beykozluya sahip çıkmadı!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından mülkiyet ve tapu sorunlarına üretilen tarihi çözümler Beykozlu vatandaşlarca memnuniyetle karşılanırken, Ana Muhalefet Partisi CHP’nin eleştirilerine muhatap olması tepkiyle karşılanıyor.

İBB arazilerinin üzerindeki kullanıcılarına satışını içeren ihaleleri provoke ederek, gecenin geç saatlerine kadar sürmesine neden olan CHP“Beykoz için tarihi bir çalışma” olarak nitelendirilen İmar Planlarıyla ilgili de, “seçim yatırımı, önce imar planını yapsınlar, sonra satsınlar” yorumunu yapmıştı.

Beykozlunun hak mahrumiyetine uğramamasının yolunun 18 uygulaması ve 6306 Sayılı Dönüşüm Yasası’ndan geçtiğine vurgu yapmaktan kaçınan CHP’nin Beykoz’un nüfusunu 80 bine düşüren planlara “evet” diyerek, 10 yıl sonra nüfusu 400 bine çıkaran planlara “ret” vermesi ise klasik CHP siyaseti şeklinde yorumlandı

2003’teki Meclis Tutanaklarına ulaşan Dost Beykoz, Alaattin Köseler ve meclis üyelerinin “EVET” diyerek kabul ettikleri planlara “ret” oyu veren dönemin meclis üyeleri İsa Sucuoğlu,Salih Birinci ve Ahmet Özdemir’in görüşlerini aldı.Birinci, “Çok büyük hak kayıpları olacaktı!”


“İki konudan dolayı ben bu planlara önce çekince koydum, sonra düzeltilmediğini görünce ret oyu verdim. Bunlardan biri; o tarihlerde TBMM’de görüşülen 2B Yasası’nın geçeceği idi. Bu gelişmeden dolayı mecliste ‘bu yasa çıksın ve vatandaşlarımız önce tapularını alsın. İmar Planlarını da bundan sonra yapalım. Zira Sosyal Donatı Alanlarında kalacak olan vatandaşlarımızın da hakları olsun, bir zarara uğramasınlar. Sonuçta insanlar buraları geçmişte de para vererek aldılar, kimse bizim alacağımız bir karar yüzünden mağdur olmasın’ dedim. Bu doğrultuda da talebim planlar için acele etmeyelim, 2B Yasası çıksın ve tapuları aldıktan sonra imar planlarını tekrar gözden geçirelim dedim.

İkinci konu ise Karlıtepe idi. Maalesef Karlıtepe’nin önemli bir bölümü o planlarda Milli Park ilan edilmişti. Bu bizim en büyük “ret” sebebimizdi. Yüzlerce aile mağdur olacak, en küçük bir hak talebinde bulunamayacaktı. Böyle bir durumda biz nasıl kabul oyu verebilirdik? Geçtiğimiz günlerde Mecliste oylanan planlarda 2003’te Milli Park ilan edilen Karlıtepe’nin konut alanı olarak planlandığını gördük. Bundan dolayı Sayın Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e müteşekkiriz.

Planlara “ret” oyu partiden ihraçla sonuçlandı   

Alaattin Köseler Başkanlığı’ndaki 2003 Meclisinde görüşülen 1/1000’lik imar planlarına aynı partiden olmasına rağmen ret oyu veren diğer bir isim olan İsa Sucuoğlu neden ret oyu verdiğini şu sözlerle açıkladı; 

Sucuoğlu, “verilen tapuları iptal ettirmeye çalıştılar!”    

“Tabi ki ret oyu verdim. Bu gün aynı şey olsun bin defa ret oyu veririm. Çünkü o planlar Beykoz’un 250 bin olan nüfusunu 80 bine düşürüyordu. Karlıtepe’de yüzlerce insan Beykoz’dan sürülüyordu. Böyle bir plana kabul oyu verilir mi? Zaten bunun için, bir de Yücel Başkan’ın 1994-1999 yılları arasında verdiği tapuları Alaattin Köseler iptal ettirmeye çalıştığı için itiraz ettim. Parti kararlarına uymadığım için de partiden ihraç edildim. O dönemde Alaattin Başkan Soğuksu ve Rüzgarlıbahçe’ye verilen tapuları iptal ettirmeye çalışmıştı. İnsanlar aldıkları tapuların parasını ödediği halde Alaattin Başkan ipotekleri kaldırmayarak vatandaşları uzun süre mağdur etmişti.”

Şefik Yavuzyılmaz siyaset mi hazırlanıyor?

Yücel Çelikbilek Başkanlığı’ndaki 6 Aralık 2013 Meclisi’nde onaylanan planlarla ilgili Dost Beykoz’a açıklamalar yapan İncirköy Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz; Yenimahalle, Kavacık, Çubuklu, Tokatköy, Ortaçeşme, Çamlıbahçe ve Çiğdem Mahalle Muhtarlarının aksine 6 Aralık tarihli planların Beykoz’un nüfusunu 80 bine indirdiğini iddia etmiş bununla da kalmayıp“bunu yalan olarak görüyorum. Tatmin edici bir yanı yok. Seçimlerde eğer İBB değişirse bu planlar iptal olur. Bunu oy avcılığı olarak görüyorum. Nüfusu 260 bine çıkaracağına, 80 bine düşürüyor” demişti. 

Dost Beykoz’un yayınladığı, Karlıtepe’yi yok sayan, Beykoz’un nüfusunu 80 bine düşüren 200Meclisi’nde bu ihanet belgesine evet oyu veren meclis üyelerinden biri olan İncirköy Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz’ın bu tavrı kamuoyunda tepkiyle karşılanırken, birçok isim“siyaset yapıyor” yorumlarında bulundu.

2003 Meclis Tutanaklarında Alaattin Köseler başkanlığındaki meclis grubu Beykoz’un nüfusunu 80 bine düşüren planları tüm uyarılara rağmen jet hızıyla onaylarken, 6 Aralık 2013 tarihinde görüşülen ve Beykoz’un nüfusunu 400 bine çıkaran planları hayır oyu vererek aslında Beykoz’a ve Beykozluya bakış açısını ortaya koymuş oldu.

İşte o tutanak!

Dost Beykoz/Özel Haber

Kim kiminle nerede yarışacak?
Önceki Kim kiminle nerede yarışacak?
​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Sonraki ​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor