İstanbul ve Beykoz’da değişim

  • 31.10.2019 17:59
  • Okunma: 4901 kez

İstanbul ilginç belediye seçimlerine sahne oldu. 31 Mart yerel seçimlerde 24 ilçede AKP kazanırken, CHP 14 ilçede kaldı. 1 ilçede MHP tarafından kazanıldı. 31 Mart seçimlerinde CHP’nin adayı, AKP’nin adayını 13 bin oyla geçti ve bu sonuçlar şaibeli bulunarak YSK’ya ciddi baskılar yapılarak seçimin yenilenmesine karar verildi. Seçimlerin yenilenmesine karar verilirken. İlginç bir gelişme belediye başkanı seçimlerinde şaibe olduğu düşünülürken, ilçe belediye başkanlığı seçimlerinde bir şaibe görülmedi. Gelelim bizim ilçemize; 31 Mart seçimlerinde CHP 55 bin 872 oy alırken, AKP ciddi bir fark yaptı ve 74 bin 805 oyla Zeytinburnu’ndan Beykoz’a transfer edilen Murat Aydın’ı seçti. Aradan takriben 3 ay geçtikten sonra 23 Haziran’da İstanbul il belediye başkanlığı seçimleri yenilendi. İlk seçimleri 13 bin farkla kazanan Ekrem İmamoğlu büyük bir fark yaparak 806 bin oy aldı.

AKP’nin egemenliği bitti

Böylece İstanbul’da 25 yıldır devam eden AKP’nin egemenliği bitti ve İstanbul ili CHP’ye geçti. Bu seçimlerde Beykoz’da halkın verdiği belediye başkanı için verdiği oylar ilginç bir değişime girdi. AKP, 75 bin 687 oy alırken CHP, 31 Mart seçimlerine ciddi bir oy ilave ederek neredeyse 21 bin oyla, 76 bin 464 oy kazandı. Demek ki İstanbul’da ilçe belediye seçimleri de yenilenseydi; Beykoz’da, Üsküdar’da belediye başkanları değişecek ve CHP’liler olacaktı. Bu değişim ilginç bir gelişmeyi beraberinde getirdi. Hakikaten seçim kampanyası sürecinde Trabzon, Rize ve Ordu’ya giden Ekrem İmamoğlu’na büyük tezahüratlar yapıldığı için AKP’li yetkililer “Pontuslular” tanımını yaptı. Pontus’u bir hakaret olarak kabul eden Karadenizli hemşerilerimiz bu seçimlerde hakikaten ciddi bir şekilde CHP’yi destekledi.

Halk yeni beklentiler içinde

İstanbul, Beykoz içinde tekrar bir seçim yapılmaması Murat Aydın’ın belediye başkanı olarak kalmasını sağladı. Aksi takdirde CHP’nin adayı o koltukta oturabilirdi. Şimdi Beykoz’da ve İstanbul’da halk yeni beklentiler içine girdi. Ekrem İmamoğlu bu işi nasıl başaracak? 2020 Ekim ayında büyük bir olasılıkla erken seçim yapıldığı zaman Ekrem İmamoğlu CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olacak mı? Olduğu takdirde Tayyip Erdoğan’a karşı ne yapacak diye konular tartışılırken, Beykoz’da yeni bir oluşum olacak mı? Murat Aydın’dan halkımız memnun mu? Bu konuda yakında önemli bir şahsiyet, yeni bir araştırma yaptırma hazırlığı içinde. AKP’liler arasında Murat Aydın’dan memnun olmayanların sayısı Beykoz’da büyük ölçüde artıyor.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları