İstanbul'un kurbanlıkları Beykoz'da denetleniyor

  • Güncelleme: 01.07.2020 16:30
  • Okunma: 2883 kez
  • Yorum: 0
Kurban Bayramında hayvanlarını satmak için İstanbul'a gelen tüccarlar Tarım ve Orman Müdürlüğünce Beykoz Riva'da denetleniyor.
İstanbul'un kurbanlıkları Beykoz'da denetleniyor

Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca yaptığı açıklamada İstanbul'a 16 Temmuz'da giriş yapmaya başlayacak olan kurbanlıkların kente girişlerinde Beykoz Riva'da denetlendiğini söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesi denetimlerini yoğunlaştırırken, Beykoz Riva'da bulunan canlı hayvan sevk kontrol noktasında, polis ve Jandarma eşliğinde canlı hayvan yüklü araçlar durdurularak kontrol ediliyor.

"7 Gün 24 saat 365 gün denetim yapıyoruz"

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, "Halkımızın dini vecibelerini rahat ve güvenli bir şekilde yerine getirebilmeleri için İstanbul'da tüm tedbirlerimizi aldık. İstanbul'a kurbanlıkların kurban pazarlarına girişleri 16 Temmuz itibariyle başlayacak. Kurban Bayramı öncesi 7 gün 24 saat, 365 gün boyunca burada yaptığımız denetimlere ek olarak hayvan hareketlerinin yoğunlaşacağı için 22 Haziran itibariyle denetimlerimizi attırdık" dedi.

"Kaçak hayvanlara da rastlıyoruz"

Karaca, Kurban Bayramı döneminde İstanbul'a yaklaşık 80 bin büyükbaş ile beraber yine aynı sayıda küçükbaş hayvanın getirildiğine dikkati çekerek, "Burada hayvanların veteriner sağlık raporları var mı, karşıya geçiş belgeleri var mı, küpeleri üzerinde mi gibi kontrollerimizi yapıyoruz. Kaçak hayvanlara da rastlıyoruz. Kaçak hayvanları gerekli idari işlemleri uyguladıktan sonra Tuzla hayvan borsasında yedi emin olarak tutuyoruz." ifadelerini kullandı.

"Girişte herkesin ateşi ölçülecek"

Kurban pazarlarında alınacak koronavirüs önlemleriyle ilgili bilgi veren Karaca, şunları söyledi:

"Koronavirüs hastalığından dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, kurban hizmetleri tedbiri yayınlandı. Bilim kurulundan da bir tavsiye kararı çıktı. Sağlık Bakanlığı da bir rehber yayınlandı. Hepsinin ışığında kurban pazarlarında, maske, mesafe ve temizliğe dikkat edeceğiz. Girişlerde herkesin ateşi ölçülecek. Kurban çadırları arasında en az 2 metre mesafe bırakılacak."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz