İstanbul'un incisi Beykoz’dan güzel haberler

  • Güncelleme: 28.02.2013 00:11
  • Okunma: 9970 kez
  • Yorum: 1
Devlet Okulu ve Sivil Toplum el ele verdi, Özel Eğitim Gereksinimi Olan Çocuklar Bilgisayara kavuştu:
İstanbul'un incisi Beykoz’dan güzel haberler

Beykoz Belediyesi Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu, BEYTAŞ Sosyal Tesisleri’nde sivil toplum kuruluşu ve Bakanlığa bağlı bir okulun yetkililerini bir araya getirdikten sonra, konuyu güzel bir sonuca bağladı: Göksu Evleri Hayvanseverleri Grubu ve TURYAP Anadoluhisarı Temsilciliği yetkilileri, Gümüşsuyu'ndaki Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi'ne 11 bilgisayardan oluşan bir Bilgi Odası yapmayı kararlaştırdı. Hayvanseverler Grubu'na bağlı gönüllüler ve TURYAPyetkilileri, ayrıca okulu gezerek, eksik olan ve aciliyeti bulunan işlerin tamamlanması için fikir birliği etti.

‘Gönüllüler Okula Davet Edildi’

Beykoz sahilinde bulunan BEYTAŞ Tesisleri’nde Belediye Komisyon Üyeleri Haydar Çelik ve Fatih Yılmaz öncülüğünde geçtiğimiz hafta bir toplantı yapıldı. Göksu Evleri Hayvanseverler Grubu ve TURYAP Anadolu Hisarı Temsilciliği'nden bir heyet, Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi yetkilileriyle bir araya geldi. Tanışmaya aracılık eden Beykoz Belediyesi Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri, kısa vadeli bir plan yapılması konusunda tarafları ikna etti. Bunun üzerine Özel Eğitim Müdiresi Ebru Kaya, Hayvanseverler ile TURYAP yetkililerini okula davet etti. Toplantıda söz alan Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Kılıçaslan, "Buradaki birlikteliğimiz elbette çok önemli. Ancak okulumuzdaki öğrencilerimiz tarafından ağırlanmanızı özellikle istiyoruz. Onların gözlerindeki ışığı mutlaka ve sizler de görmelisiniz" deyince, Hayvanseverler Gurubu adına Başkan Semra Tecimen ve TURYAP Anadoluhisarı Temsilcisi Şebnem Lüleburgaz, teklifi kabul etti. Gerekli hazırlıklar yapıldı ve gönüllüler okulda ağırlandı.

‘Okulda Duygusal Anlar…’

Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri, misafirlerini güler yüzle karşıladı. "Hoşgeldiniz" diyerek mutfaklarına buyur ettikleri misafirlerine kendi yaptıkları kekleri sunan öğrenciler, gönüllülerin hayranlık dolu bakışları altında çay servisi yaptı. Aynı zamanda okulun Müzik Öğretmeni de olan Müdür Yardımcısı Ahmet Kılıçaslan, beraberindeki özel eğitim öğrencileriyle küçük bir konser verince, misafirler duygu dolu anlar yaşadı.

Okuldaki sınıfları ve eğitim odalarını tek tek gezen Göksu Evleri Hayvan Severler Grubu gönüllüleri ve TURYAP Temsilcileri, Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdiresi Ebru Kaya'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Baskı Atölyesi'nde yapılan işler ve süs eşyalarına hayran kalan gönüllüler, beğendikleri eşyaları hemen satın aldılar. Hayvanseverler Grubu ile ilgili bir de iş siparişi veren gönüllüler, bu sırada bir öğrencinin canlı baskı yapışını ilgiyle izledi.

‘Denizyıldızı ve Tanıtım Filmi’

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Beykoz Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa yürütülen 'Deniz Yıldızı' projesi hakkında konuklara bilgi veren BeykozÖzel Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Kılıçaslan, proje kapsamında özel eğitim gereksinimi olan öğrencilere yönelik güvenli iş sahaları oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Görsel arşiv çalışmasının yanı sıra tanıtım filmi de çekmek istediklerini ifade eden Kılıçaslan, proje sonrası çalışma hayatına atılacak öğrenciler için gönüllülerden destek istedi.

Önümüzdeki yıl ilk mezunlarını vereceklerini açıklayan Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdiresi Ebru Kaya da özellikle bu öğrencilerin iş bulması ve iş hayatında da sahiplenilmeleri konusunda gönüllülerden katkı beklediklerini söyledi. Özel Eğitim Merkezi'nden mezun olan ve çalışma hayatına atılan bu öğrenciler için devletin zaten destek verdiğini anlatan Müdire Ebru Kaya, servis ücretleriyle yemeklerinin devlet tarafından karşılanacağını belirtti. Ebru Kaya şöyle dedi:

‘Bilgisayar Başında Çalışsınlar’

"Bu öğrencilerimiz için güvenli bir iş ortamı sağlamak ve çay getirip götürmekten daha fazla işe yarayacaklarını ispat etmek istiyoruz. Bu anlamda sizin yardımlarınızla kurulacak olan Bilgi Odası'nı önemsiyoruz. Gelecek bilgisayarlarla birlikte bu çocuklar, en azından bilgisayardaki temel işlemleri öğrenecek, yazı yazmaya alışacaklar. Pek çoğu herhangi bir işte süreklilik olduğunda bunun üstesinde başarıyla geliyor. Örneğin eğer yazı yazmasını ve buna bağlı programları öğrenirlerse, pek çok işyerinde bilgisayar başında çalışabilirler" dedi.

Göksu Evleri Hayvanseverleri Grubu ve TURYAP Anadoluhisarı yetkililerinden oluşan yaklaşık 10 kişilik ekip, öğrencilerle ilgilendikten sonra malzeme eksikleri konusunda öğretmenlerden de bilgi alarak okuldan ayrıldı. Ardından bakan gözlerde ise büyük bir umut vardı: Artık Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin de bilgisayarı olacaktı.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Fuat Sökmen (1 yıl önce)

Şebnem Lüleburgazlı, kendi oğlunu boşanmış olduğu oğlunun babasına yıllarca (10 yıldır) İcra ile gidilmesine rağmen Beykoz aile Mahkemesi kararına rağmen göstermeyip mahkeme kararına karşı gelen biri olarak nasıl oluyorsa sırf reklam İçin şirin görüne biliyor anlamış değilim.

Yorum Yaz