İstanbul’un en yeşil ilçesi… Beykoz

  • 15.06.2019 20:00
  • Okunma: 5863 kez

Her ne kadar Silivri, Çatalca gibi yerler ön plana çıkarılsa da Beykoz, Avrupa Yakası’ndan baktığınız zaman yeşilliğiyle ortaya çıkıyor. Beykoz konakları, Acarkent bu yeşilliği fazla bozmadı fakat yeni Belediye Başkanı Murat Aydın’ın 2B arazilerinde 550 villa yapılmasına izin vermesi kararı acaba Beykoz’u bozar mı? Bu gerçekleşecek mi bekleyelim.

Beykoz ilçesinin en büyük bölümlerinde Beykoz merkezinden sonra, Yuşa tepesi, Yoros kalesi biraz daha ileri gidince Anadolu Kavağı, Poyrazköy ve Anadolu Feneri’nden oluşuyor. İç taraflara gittiğimiz zaman Riva, Cumhuriyet köyü ve Polonezköy göze çarpıyor.

Yaşlılık evlerinin İstanbul’da kurulmasını istiyorlar

Avrupalı bakım merkezleri uzun zamandır Türkiye’yi gözlem altına aldılar. İlk olarak Alanya’da işlevlerini bitirmiş otelleri düzelterek buralarda faaliyete geçmek isteyen Alman firmaları bu bölgeyi yeterli bulmadı. İstenilen şehir yaşamına yakın canlı, tabiatı güzel olan yerler arıyorlar. Bu açıdan Cumhuriyet Köyü ve Polonezköy gözde mekânlar. Büyük bir olasılıkla Anadolu feneri de bu gelişmelerden pay alacak bölgelerden biri.

Türkiye’ye şuanda dört büyük yaşlı merkezi gelmek üzere. Bu konuda ciddi ön araştırmalar yapıyorlar. Bunların ikisinin Türkiye’ye özellikle Beykoz bölgesine gelmesi bölge içinde çok önemli gelişmeleri beraberinde getirir. Buna karşılık Çatalca, Silivri’de bu grupları kendi bölgelerine çekmek istiyorlar.

Bu gelişmeyi ilk defa Dost Beykoz gazetesindeki sütunumdan bölge insanlarımıza duyuruyorum. Ciddi bir lobi yaparsak bunların Beykoz bölgesine gelmesini sağlarız ve buradaki insanlarımıza çok büyük ekonomik katkıda bulunabiliriz. Tabi ki yeni Beykoz Belediye Başkanı’nın bu bölgedeki eğlence yerlerine daha fazla önem vermesi lazım. Böyle kuruluşların Türkiye’ye gelmesi için Beykoz’da yapılacak olan yat limanı da önemli bir çekicilik getirir.

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları