İstanbul’un düğün mekanı Polonezköy

  • 07.07.2021 11:09
  • Okunma: 2113 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


Yasakların kalkmasıyla birlikte İstanbul’un düğün mekanı olarak nitelendirebileceğimiz Polonezköy, Cumhuriyet’in bir köyü olarak geçtiğimiz hafta doldu taştı.

Düğünler için Polonezköy bir cazibe merkezi


Takriben bu İki köy ve civarında ellinin üstünde açık hava ve düğün mekanı var. Türk insanı son zamanlarda açık havada kır düğünü yapmak istiyor. Özellikle Koronavirüs’ün de etkisiyle bu mekanlar yasaklardan sonra hemen dolup taşmaya başladı. Takriben bu iki köyde ellinin üzerinde düğün mekanı var. Kır düğünü yapıldığı bu yerlerde kapasiteler 200 ila 1000 arasında değişiyor. Böylece yalnız bir hafta sonunda en az 100 düğün olurken, katılanların sayısı da 50 bin sınırını aşıyor. Bu katılanların büyük bir çoğunluğu da içkili olan bu düğün mekanlarından sonra Polenezköy ve Cumhuriyet Köy’ün küçüklü büyüklü otellerinde geceliyorlar.

Beykoz kültür ve gastronomi ekonomisi önemli bir gelişme gösterdi


Bu gelişme Beykoz’un kültür ve gastronomi ekonomisine büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Bunları hesapladığınız zaman Beykoz’da dönen ekonominin çok büyük olduğunu görüyorsunuz. İlkbahardan sonbahara kadar birçok düğünün gerçekleştirdiği bu yerlerde ayrıca hafta arası da kendin pişir kendin ye gibi gastronomi faaliyetleri de oluyor. Boğaz’ın incisi diyerek nitelendirebileceğimiz Beykoz ilçesi bu ekonomik gelişmeden büyük ölçüde pay alıyor. Pay alma insanlarında ekonomik gücüne büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Müziğe, eğlenceye hasret kalan İstanbullular, yemekte çatal-bıçak sesiyle sahneye atlayıp, hemen oynamaya başlıyorlar. Bu düğünlerin en büyük özelliği de oyun havalarıyla 3 ila 4 saat arasında tepinmek oluyor. Ekonomimizin canlanması için düğünlerin başlaması iyi oldu. Beykoz ilçesi için dediğimiz bu gelişme, İstanbul’un birçok ilçesinde de görülebiliyor.
 

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları