Kültür

İstanbul'un 4. Köprüsü Beykoz'da

İstanbul'un 4. Köprüsü Beykoz'da
03.05.2016 15:19
| | |
12449

Foto galeri Video galeri

Beykoz Belediyesi'nin girişimleriyle Türkiye'de ilk kez performans gösterecek olan Mozaik Sanatçısı Laruel True, Beykoz'a geldi.

Ana teması 'köprü' olan bir sanat eseri, Beykoz'daki turizme ve tarihi değerlerine önemli bir katkı sağlıyor. Dünyaca ünlü Mozaik Sanatçısı Laruel True ve önemli Ressamlardan Süha Semerci'nin altına imza atacağı esere, Beykoz Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden 20 kadar kız öğrenci de emek harcayacak. Beykoz Belediyesi'nin ve Başkan Yücel Çelikbilek'in her türlü desteği verdiği proje için çalışmalara bugün başlanacak ve Prof. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin girişindeki duvarda yer alacak eser, yaklaşık 7 gün içerisinde de teslim edilecek.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, gerçekleştirilen basın toplantısında 11 Mayıs Çarşamba günü saat 15.00'de eserin açılışının yapılacağını söylerken, eserin özellikle barışa, birleştirmeye ve kültürleri kaynaştırmaya yönelik 'bir köprü' rolünü üstlenmesi büyük bir heyecan yaşattı. Beykoz'a ait olacak bu önemli eserin, 3 köprüsü olan İstanbul'da manevi anlamda 4. bir köprü özelliğini uzun yıllar temsil etmesi bekleniyor.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'ne ABD Başkonsolosluğu'ndan bir heyetle birlikte gelen Mozaik Sanatçısı Laruel True, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu tarafından sabah kahvaltısında ağırlandı. Anadolu Ajansı'ndan TRT'ye Sabah Gazetesi'ne kadar birçok ulusal kanalın takip ettiği basın toplantısında Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'ün sorusuna da yanıt veren Laruel True, Beykoz'a dair izlenimlerini "Kısa zaman olmasına rağmen bu kentin ve Beykoz ilçesinin doğal güzelliklerini farkettim. Bu kadar yeşilin içinde olmak gerçekten de insana bir sağlık duygusu veriyor. Vapurla karşı yakadan Beykoz'a geçerken, suyun sanki beni kucakladığını hissettim" sözleriyle dile getirdi. Aynı soruya yanıt veren ABD Başkonsolosluğu Kültür Konsolosu Adrienne Bory ise Sarıyer'de bulunan Konsolosluk binasından her gün Beykoz ve kıyılarının güzelliğini zevkle izlediklerini, keyfini çıkardıklarını kaydetti.

‘Beykoz’da oluşturulacak eser, toplumsal barışın bir simgesi olarak tarihe iz bırakacak’

Toplantıya katılan ve Bayan Laruel True ile birlikte eseri oluşturacak olan Ressam Süha Semerci ise böyle önemli bir projede yer almaktan dolayı yaşadığı heyecanı basın mensuplarıyla paylaştı. Çalışmalarına hemen başlayan True-Semerci ikilisi, bu sırada Beykoz Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden 20 kadar kız öğrenciyle birlikte 7 günlük çalışmayla eserini tamamlayacak. Ana konusu 'köprü' olan mozaik eser, toplumsal barışın bir simgesi olarak tarihe iz bırakacak. Osmanlı, Selçuklu ve dünyadan çeşitli kültürleri içinde barındıran çiçek motifleriyle süslenecek olan eser, 11 Mayıs Çarşamba günü tamamlanacak ve aynı gün saat 15.00'de ortaya çıkan eserin açılışı yapılacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Laruel True, Mozaik, Süha Semerci

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"