Erdal ÖZTÜRK
  • 11/06/2019 Son günceleme: 11/06/2019 13:25
  • 10.119

Ülkemizde İstanbul hariç 2019 Yerel Seçimleri tamamlandı. İstanbul seçimleri için ise YSK yenilenmesine karar verdi...

Ben 31 Mart Seçimlerine yaklaştığımız zamanlar yaptığım yorumlarda İzmir CHP, İstanbul AK Parti, Ankara ise başa baş yarış olur diyordum. Bu İmamoğlu nerden çıktı, nasıl geldi anlayamadık gitti. Her yerde İmamoğlu yazılıyor, konuşuluyor. Yılların tecrübesi Binali Yıldırım karşısında neredeyse eşit oy aldı.

Binali Yıldırım gerçekten sıradan bir insan değil. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en başarılı Ulaştırma Bakanı’dır. 11 yıl bu görevde kaldı. Başbakanlık yaptı. İstanbul'a yararlı olacak bir isimdir. Kaldı ki, itici ve soğuk birisi değildir. Kendisiyle barışık isimdir. Kendisiyle barışık olan kişiler, hep başarılı olmuştur. Binali Yıldırım'ın tek şanssızlığı karşısındaki rakibi İmamoğlu'nun çok tutulmasıdır. İstanbul seçimi, kendine has sadece bir İstanbul seçimi değildir.

Seçim atmosferi İstanbul dışına taşmıştır. Her iki adayın da İstanbul dışında birçok bölge illerinde yaptıkları mitinglerden belli oluyor. Yetmiyor birçok ilin milletvekilleri hatta Belediye Başkanları İstanbul'a gelip çalışmalara katılıyorlar. Bunu hem AK Parti'de hem de CHP'de görüyoruz. Sadece İstanbul'a karargâh kuracağım diyen, Devlet Bahçeli'yi İstanbul'da göremiyoruz. İstanbul seçimlerinin en önemli göstergelerinden birisi de 31 Mart'ta ilçelerde Büyükşehir'in aldığı oylar ve 23 Haziran'da alacağı oylar. Bizim için önemli olan Beykoz.

Binali Yıldırım, Beykoz'da 80 bin, Ekrem İmamoğlu 60 bin oy almıştı. Bakalım 23 Haziran'da kim ileri, kim geri gidecek?

23 Haziran İstanbul seçimleri Türkiye siyasetini etkileyecek pozisyona getirildi. Eğer Binali Yıldırım seçilirse İstanbul rutin hizmetleri almaya devam eder. İstanbul ve Türkiye rahatlar. Ekrem İmamoğlu seçilirse, Türkiye her gün yeni yeni tartışmaların içinde olacaktır. Bu tartışmalar erken seçime kadar gider mi? Gider mi, gider. CHP'liler uzun bir aradan sonra zirveye oynamanın heyecanını yaşıyorlar. AK Partililer rehavet içinde mi? Beceriksiz kadrolar mı? Kaybetme endişesi yaşıyorlar. Her iki partinin yöneticileri ve üyeleri haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlar.

Velhasıl kelam, 23 Haziran her iki parti de 'ilahi adalet ile hak yerini bulacak' diyorlar. Evet, hak yerini bulsun.

Biz seçmenlere düşen görevde sandığa gitmek ve oyumuzu kullanmaktır.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (1 Yorum)

HAYRULLAH AYTAÇ (5 yıl önce)

HAYIRLI OLSUN BU ÜLKEDE VATANDAŞ GÖREVİNİ YAPIYOR YAPMAYANLAR VEYA YAPTIRMAYANLARDA SORUN VAR

Yorum Yaz