İstanbul Meclisinde gündem yine Beykoz planlarıydı

  • Güncelleme: 18.12.2020 12:31
  • Okunma: 4869 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'un 11 mahallesini kapsayan 3. Etap Planlara yapılan itirazlar İBB Meclisi'nde ele alındı.
İstanbul Meclisinde gündem yine Beykoz planlarıydı

2018 yılında CHP ve AK Parti'nin birlikte çalışması sonucu hazırlanıp askıya çıkan imar planlarına askı sürecinde 307 yazılı itirazda bulunulmuştu.

Beykoz'da yaklaşık 36 bin kişiyi yakından ilgilendiren 3. Etap planlarına ilişkin itirazlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündeme alındı. Planlara yapılan itirazlar ise daha önce 3 kat olarak planlanan yapılmanın beş kata çıkarılmasına yönelikti.

Beykoz Merkez Mahallesi, Anadolufeneri, Poyrazköy, Kaynarca, Dereseki, Tokatköy, Akbaba, Çamlıbahçe, Ortaçeşme, Yalıköy ve Anadolukavağı'nı kısmi olarak etkileyecek olan Ger Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1/5000 ölçekli KANİP 3. Etap itirazları İBB meclisinde gündeme alındı.

Planların askıya çıkma sürecinin başlatılması aşamasında destek veren CHP, itirazlara red oyu verdi.

Üç katın Beş kata çıkarılması istenmişti

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Aralık 2018’de, CHP'ninde desteğiyle onaylanan 1/5000 ölçekli Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı‘na (3. Etap) yasal askı sürecinde 307 adet itiraz dilekçesi verilmişti.

CHP bu kez ret oyu verdi.

Beykoz Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi 1/5000 ölçekli KANİP 3. Etap itirazlarına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı ikinci oturumunda görüşülerek oylandı. CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri itirazları kapsayan teklife ret oyu kullanırken teklif, AK Parti ve MHP'li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Beykoz’da 11 mahallede 36 bin kişiyi ilgilendiren planlara yapılan itirazların İBB Meclisi'nde kabul edilmesiyle  ilgili imar planlama sürecinde önemli bir aşama geçilmiş oldu.

Yapılan oylama sonrası Mecliste bir konuşma yapan Beykoz ve İBB Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, Beykoz'un imar planlarına yönelik çok önemli bir aşamanın geçilmiş olduğunu söyleyerek, "3. Etap Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgelerinin planlarına dair itirazlar karara bağlandı"  dedi.

Murat Aydın adına AK Parti Gurubuna teşekkür etti

Kabahasanoğlu, "11 mahalleyi ilgilendiren mevcutta 36 bin Beykoz hemşerimizi ilgilendiren bir plan ve aynı zamanda Geri Görünün Etkilenme alanlarımızın da yüzde 72,32ünü kapsayan çok büyük bir alanla ilgili süreç aşılmış oldu. Burada oy çokluğu ile karar geçmiş oldu. Emeği geçen bütün herkese, planların yapılmasında emek veren önceki dönem ilçe ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza, bürokratlarımıza ve meclis üyelerime teşekkür ediyorum. Bu yolun kat edilmesinde çok büyük emekler ortaya koyan İBB İmar Komisyon Başkanımız Sayın Yüksel Akyol'a, Başkan Vekili Osman Demir Başkanımıza ve diğer üyelerine, karara oy kullanan AK Parti Meclis Gurubuna Belediye Başkanımız  Sayın Murat Aydın adına teşekkür ediyorum" dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz