Özel Dosyalar

İstanbul İl Özel İdaresi'nde Beykoz

İstanbul İl Özel İdaresi'nde Beykoz
2014.07.12 00:00
| | |
18117

İl Genel Meclisi… Bir başka tanımlamasıyla İl Özel İdaresi’nin Meclisi
Ülkemizde siyaset ön planda olduğu için hep Belediye Meclisleri tartışma konusu olur, oralardan çıkan kararlar bir takım eleştirilerle halkın gündemine getirilir…
 
Halk arasında bu bir alışkanlık olmuş. Oysaki şehirlerin birde İl Genel Meclisleri var. Oralarda da önemli kararlar alınır, hatta bu kararlar siyasi değil, direk halka yönelik kamu hizmeti niteliği taşırlar.
 
İl Genel Meclisi çalışmalarını İl Özel İdaresi ile yürütür. İl Genel Meclisi’nde alınan karaları uygulamaya koyan İl Özel İdari İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya bağlı olarak hizmet üretir. İlçelerde ise bu sayı nüfusa göre belirlenir
 
Toplamda 277 üyesi olan İstanbul İl Genel Meclisi’nde sandalye dağılımı, 156 AK Parti, 116 CHP, 2 MHP, 1 SP ve 1 DSP şeklindedir. Her parti Türkiye genelinde aldığı oy oranında il genel meclisine üye gönderir.
 
Bu dağılım içinde, Beykoz; 3 AK Parti, 3 CHP olmak üzere 6 üye ile temsil edilmektedir.  AK Parti’den, Hüseyin Yüksek, Tamer Horasan ve Metin Genç, CHP’den ise İsmet Konca, Osman Bahri Dinç ve İlyas Yılmaz’ın üyesi olduğu İstanbul İl Genel Meclisi’nde Beykoz için neler yapıldığını hangi kararlar alındığını Hüseyin Yüksek anlattı.
 
Deprem tadilatına alınacak okulların öğrencilerinin başka okullara gönderilerek, eğitim kalitesinin düşmesinin önüne geçilen projenin kendisine ait olduğunu ve bu projenin bütün İstanbul’da hayata geçirilmiş olmasından son derece haz aldığını söyleyen Yüksek, bu uygulamanın Beykoz’da başlatıldığını kaydetti.
 
 
Geçici prefabrik okullar
 
Deprem tadilatına giren okulların öğrencilerini başka okullara göndererek, oradaki eğitim kalitesini düşürmek yerine prefabrik okullar yapıldığını kaydeden Yüksek, bunun ilk örneğinin de Hacı Numan İlköğretim Okulu’nda uygulandığını kaydetti.
 
Şu anda deprem tadilatı yapılan Çubuklu İlköğretim Okulu ve Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu öğrencileri başka okullara gönderilmedi. Bu okulların öğrencilerinin, Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi önünde yapılan prefabrik okulda eğitim gördüklerini, bundan sonra da Çiğdem İlköğretim Okulu öğrencilerinin oraya geleceğini söyleyen Yüksek, İl Genel Meclisi’nin hayata geçirdiği bu uygulamayla, tadilat nedeniyle iki okulunun öğrencilerinin tek okulda toplamalarının önüne geçildiğini söyledi.
 
 
Elektrik, su, doğalgaz ve hizmetli giderleri karşılanıyor
 
İl Özel İdaresi’nin Beykoz’da önemli hizmetler yaptığını vurgulayan Hüseyin Yüksek, “eskiden okul idarecileri çeşitli bahaneler üreterek velilerden destek talebinde bulunurlardı. Artık öyle bir sorun yok. Çünkü okulların elektrik, doğalgaz ve su giderlerini İl Özel İdaresi karşılıyor… Bundan ziyadesi İl Özel İdaresi her okuldan bir hizmetlinin maaşını ödüyor” şeklinde konuştu.
 
Kaymakam Ergün ve Başkan Çelikbilek’e teşekkür
 
İl Özel İdaresi’nin hayata geçirdiği tüm projelerin uygulamasında, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in önemli katkıları olduğunu da sözlerine ekleyen Hüseyin Yüksek, İl Özel İdaresi’nin Beykoz’un köylerine de önemli hizmetler yaptığını söyledi.
 
Beykoz’da bir ilk daha
 
AK Partili İl Genel Meclis üyesi Hüseyin Yüksek Beykoz’da yetişkinlere Meslek edindirme Okulu açılacağını ve bu okulda her yaştan insanın meslek edinebilmek için eğitim alabileceğini söyledi.
 
Beykoz’un köylerinde ihtiyaç duyulan, tarım araçlarının da İl Özel İdaresi tarafından temin edildiğini söyleyen Yüksek, Alibahadır, İshaklı, Kaynarca, M. Şevketpaşa, Öğümce, Örnekköy, Poyrazköy, Zerzevatçı, Köyleri’nin de çeşitli aralıklarla eksiklerinin gide4rildiğini kaydetti.
 
Meyve Üretimini Geliştirme Projesi” binlerce ceviz, kivi, kiraz, elma, armut fidanı alarak, dağıtımı yapıldı.
 
Arıcılığı Geliştirme Projesi” kapsamında 31, “Örtüaltı Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi”(Sera) kapsamında ve “Küçükbaş Hayvancılık Projesi” kapsamında yüzlerce çiftçi aileye “Mikro Kredi” verildi.
 
 
Beykoz Fidanlığı Üretim ve Eğitim Merkezi olmaya devam ediyor
 
Bir ülkenin daha iyi geleceklere ulaşması için tükettiğinden daha fazlasını üretmesi gerektiği anlayışına sahip olan Beykoz Fidanlığı, son yıllarda üretimini iki kat arttırarak bu anlayışını ortaya koymuştur. Son zamanlarda ülkemize yüksek oranlarda ithal bitki girişi olmaktadır. Ancak bu toprak verimliliği bakımından Dünya’nın en zengin ülkelerinden biri olduğumuz halde bitki ithalatında bu denli artış olmasını engellemek için ithal edilen türlerin üretimine başlanmış ve beş yıl içinde bitki ithalatını en düşük seviyelere indirmek amaçlanmıştır.
 
Modern fidan üretimi teknikleriyle fidan üretimi gerçekleştirilen Beykoz Fidanlığı geçmişten gelen gücü ile eskisi gibi piyasada tek isim olacaktır. Fidan üretiminin %65’ini fidan üretim makineleri ile gerçekleştiren Beykoz Fidanlığı, makine parkıyla da üretimdeki kalitesini ortaya koymaktadır.
 
Beykoz Fidanlığı, Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen bahçıvanlık kurslarına, İstanbul Üniversitesi Orman fakültesi öğrencilerine, ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen stajyer öğrencilere ve dünyaca bilinen bir fidanlık olarak değişik ülkelerden gelen botanikçilere eğitim merkezi olarak hizmet vermektedir. Bu faaliyetlerin yanı sıra Beykoz Fidanlığı; 300’den fazla çeşit ile 100 Bin’in üzerinde fidan üreterek İstanbulluların talebine sunmaktadır.
 
 
İstanbul’un geleceği için binlerce fidan diktik
 
İstanbul’un artan nüfusu karşısında oluşan rekreasyon alanı ihtiyacını karşılamak için Beykoz Kavacık’ta “Hatıra Ormanı” oluşturduk. 30 dönüm alan üzerinde oluşturduğumuz “İl Özel İdaresi 10. Dönem İl Genel Meclisi Hatıra Ormanı”nda yaklaşık 5000 adet değişik türde ağaç bulunuyor. İstanbul İl Özel İdaresi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmakta.
 
Kanlıca ve Poyrazköy’e Yangın Gözetleme Kuleleri kurduk
 
Özellikle yaz mevsiminde ülkemizin birçok köşesinden çıkan dumanlar; milli servetimiz olan ormanlarımızı yakarken, bölge insanlarının yanı sıra biz İstanbulluların da yüreğini sızlatıyor.
 
İstanbul İl Özel İdaresi olarak benzer görüntülerin İstanbul’da da yaşanmaması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu amaçla, ormanlarımızın denetlenmesi için Kanlıca ve Beykoz Poyrazköy orman ve yangın gözetleme kulelerini bitirerek hizmete hazır hale getirdik.
 
 
Hüseyin Yüksek gerek güçlendirme gerekse yeniden yapılan okulların ise şunlar olduğunu söyledi:
 
Akbaba Ticaret Meslek Lisesi
Beykoz Anadolu Lisesi
Fevzi Çakmak Lisesi
Galip Öztürk Çok Programlı Lisesi
Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Lisesi 
Ali Bahadır İlköğretim Okulu
Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesi
Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Lisesi
Beykoz Teknik ve E.M.L
Beykoz Kız Teknik ve Meslek Lisesi
Bibi Genceli İlköğretim Okulu
Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi
Feride Alpauti İlköğretim Okulu
Gündoğdu Nene Hatun İ.Ö.O.
Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Beykoz, Hüseyin Yüksek, İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul İl Genel Meclisi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"