Kültür

İstanbul’da Rize günleri başlıyor

İstanbul’da Rize günleri başlıyor
2014.08.04 00:00
| | |
10842

Video galeri

Dünyanın en doğal ve lezzetli çayının yetiştiği, Çayın Başkenti Rize, Uluslararası 7. Rize Turizm ve Çay Günleri Festivali kapsamında, 24-27 Nisan Tarihleri arasında Tarihi Feshane’ye taşınıyor.

Rize Dernekler Federasyonu'nun düzenlediği festivale yurt dışı da dahil olmak üzere yoğun bir katılım olması bekleniyor. Festival alanında oluşturulan gerçek çay bahçesinde yılın ilk çay kesimini fuara katılanlar yapacak. Bu bir anlamda da yaş çay kampanyasının İstanbul’dan start alması anlamına da geliyor. Böylece her yıl Mayıs ayının ilk haftalarında başlayan çay sezonu bu yıl mayıs öncesi Feshane' de başlamış olacak.

30 kök çay ağacı söküldükten sonra özel bir ortamda bekletilerek fuar günü Feshane' de sergilenecek, gerçek çay bahçesinde yılın ilk çay kesimi 7. Rize Tanıtım Günleri'nde yapılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı başta olmak üzere siyaset, bürokrasi, iş, sanat ve spor dünyasından birçok ismin katılacağı sembolik çay sezonu açılışı 24 Nisan Perşembe günü saat 14.00' da gerçekleştirilecek. Ayrıca fuar alanında kurulan çay stantlarından on binlerce bardak Rize Çayı misafirlere ikram edilecek.

Festivalle ilgili Dost Beykoz’a kısa bir değerlendirme yapan Beykoz Rizeliler Derneği RİDEF Beykoz Şube Başkanı Haydar Çelik, “24-27 Nisan tarihleri arasında sadece İstanbul’daki değil, Türkiye ve hatta Avrupa’daki Rizeli dostlarımız ve Rize kültürünü, doğasını merak eden insanlarımız akın akın Feshane’ye gelecekler. Beykozlu hemşerilerimizi de bu coşkuya ortak olmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu. Çelik festival kapsamında İstanbul’da Rize derneklerin stantlarının olmayacağını, sadece Rize ilçelerinin stantlarının yer alacağını belirtti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Haydar Çelik, RİDEF, Rize, Rize Dernekler Federasyonu, Rizeliler Derneği, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"