Güncel

İsmail Yüksek: ‘Gerekçe oysa görevime dönerim!’

İsmail Yüksek: ‘Gerekçe oysa görevime dönerim!’
26.07.2016 13:37
| | |
12821

Geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz'un ulaştığı İsmail Yüksek, Yeni Şafakta yayımlanan iddialara da yine Dost Beykoz aracılığıyla yanıt verdi:

Aynı zamanda Beykoz Trabzonlular Derneği Başkanı görevini de yürüten YTÜ'nün görevden uzaklaştırılan Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, önce ve sadece Dost Beykoz'a konuştu. Hakkında Yeni Şafak'ta çıkan "Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden iki görevliyi usulsüz atadığı gerekçesiyle görevden alındı" iddialarına Dost Beykoz aracılığıyla yanıt veren Prof. Yüksek, "Bir YÖK Üyemiz bu iddiayı gündeme getirmiş. Bugün ya da yarın elime tebligat ulaştığında zaten bir basın toplantısı yapacağım. Ancak iddialar doğruysa, ben usulsüz atamanın görevden alınma gerekçesi olmadığını biliyorum" dedi. YTÜ'nün görevden uzaklaştırılan Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ayrıca "Eğer elinize gelen tebligatta da gerekçe bu yazılıysa, göreve iade edilmeniz sizce mümkün olacak mı?" sorusuna da "Evet" yanıtını verdi.

Ülkede Fethullahcı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili gözaltılar ve tutuklamalar, 15 Temmuz süreciyle ilişkilendirerek devam ederken, aynı zamanda Beykoz Trabzonlular Derneği Başkanı İsmail Yüksek de Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınmıştı.

Özellikle yakın çevresinden ve Beykozlulardan büyük destek gören Prof. Dr. İsmail Yüksek ise Dost Beykoz'a yaptığı açıklamada, henüz tebligatın eline geçmediğini ifade ederek, "Ne olduğunu bilmediğimiz bir konuda konuşmak doğru olmaz. Şunu söyleyebilirim ki, görevden alınma nedenim kesinlikle FETÖ değildir" demişti. Haber yapılması için "Henüz erken" diyen Prof. Dr. İsmail Yüksek, tebligatın eline ulaşmasının ardından basın toplantısı düzenleyeceğini kaydetmişti. Dost Beykoz ise Türkiye'de ilk kez ulaştığı bu bilgi ve söylemleri, haber haline getirmemişti. Ancak Yeni Şafak Gazetesi'nde yazan bir haber, her şeyi değiştirdi.

Prof. Yüksek: "Biz onun savunmasını gönderdik"

Yeni Şafak'ta yayımlanan bir haberde, adı açıklanmayan bir YÖK Üyesinin, Prof. Dr. İsmail Yüksek'in görevden alınması konusunda bazı açıklamalar yaptığı görüldü. Söz konusu YÖK Üyesi, Prof. Dr. İsmail Yüksek'in YTÜ Rektörlüğü görevinden uzaklaştırılma gerekçesi olarak, usulsüz atamaları öne sürdü. Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden iki görevlinin usulsüz atanmasının Prof. Yüksek'in görevden alınmasına 'neden' olarak gösteren YÖK Üyesine ise Prof. Dr. İsmail Yüksek, Dost Beykoz aracılığıyla yanıt verdi. Söz konusu işlem ile ilgili bir savunma yazısının zaten daha önce gönderildiğine dikkat çeken Prof. İsmail Yüksek, "Biz onun savunmasını zaten gönderdik. Ancak iddialar doğruysa, ben usulsüz atamanın görevden alınma gerekçesi olmadığını biliyorum" dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, İsmail Yüksek, Rektör, Trabzonlular Derneği

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"