İsmail Özseçkin Ortaokulu Avrupalı oldu

  • Güncelleme: 06.10.2013 00:11
  • Okunma: 8213 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un eğitim kalitesi noktasında önemli okullarından biri olan Akbaba İsmail Özseçkin Ortaokulu’nun, Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türk Ulusal Ajansına yaptığı, “Comenius Çoklu Okul Ortaklığı Projesi
İsmail Özseçkin Ortaokulu Avrupalı oldu

Konuyla ilgili Beykoz Korosu İ.B.B Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri ve Akbaba İsmail Özseçkin Ortaokulu idarecileri katıldı. 

Okullarımız Avrupa Birliği için yarışacak 

Akbaba Köy Muhtarı Yüksel Kılıç Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, şube MüdürüTevfik Kaşıkçı, Beykoz Akbaba Ortaokulu Müdürü İrfan Danışmaz, İngilizce ÖğretmeniÜlkü Toraman Sınıf Öğretmenleri Filiz Uslu ve Elif Ünlü’nün katıldığı toplantıda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, AB projeleri için bütün okullarımız yarış halinde.  Bu projeler ülkemiz ve ilçemiz adına çok büyük önem taşımaktadır”dedi. 

Bizim öğrencilik yıllarımızda böyle bir şansımız yoktu” diyen Yayla, “şu anda iki okulumuz AB’ye proje sundu… Bu okullarımız Beykoz Endüstri Meslek Lisesi ve Akbaba İlk ve Ortaokulu. Fakat genişletilen çalışmalar neticesi ile ilerleyen zamanlarda okul ve proje sayısının artacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. 

“Birçok ülke insanının ülkemize gelebilmeleri durumunda elimizde onlara sunacağımız güzel görselliklerimizin olması gerek, ülkemize gelmek isteyenler “acaba biz Türkiye ye gitsek bizi nasıl ilgi gösterirler” diye düşünmemeliler… Bizler bu projeler ile öğretmen ve öğrencilerimizi yabancı konuklarımızla kaynaştırmalı ve sağlıklı iletişim kurmalıyız… Bu ülkemizin geleceği bakımından önemlidir.”ifadelerine yer veren neşat Yayla, okul idarecilerini ve öğrencileri tebrik etti. 

Beykoz da bir ilk 

2013 Teklif Çağrısı Dönemi’nde, Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı’na sunulan “1647 Comenius Çoklu Okul Ortaklığı” projesi 98 puanla kabul edildi. Proje, Beykoz’da bir ilk olarak ta kayıtlara geçti. 

Akbaba İsmail Özseçkin Ortaokulu tarafından hazırlanan projenin içeriği, Öğrenme için olumlu bir okul ortamı oluşturmayı amaçlarken, proje kapsamında Yunanistan, İspanya, Letonya, Polonya ve İtalya ile 2 yıl boyunca ortak çalışmalar yürütülecek. 

Proje ile okullar arasında uluslar arası işbirliği ve değişimin teşvik edilmesinin yanı sıra, pedagojik metotlar, materyal geliştirilmesi, değişik kültürlere yönelik farkındalığın sağlanması, okul eğitimindeki kalitenin arttırılması, Avrupa vatandaşı olma bilinci ve farklı vizyonlar kazanma amacı da hedeflenmekte.  

İlk Ziyaret Yunanistan 

Projeyi hazırlayanlar arasında yer alan okulun İngilizce öğretmenlerinden Ülkü Toraman, "Proje ortağı olan her okul, kendi okullarındaki uygulamalarını göstererek, diğer okulların farklı uygulamalarını yerinde gözlemleyecek ve böylece öğrenim için olumlu okul ortamı oluşturulmasına yönelik başarılı çalışmaların ve yeniliklerin uluslar arası boyutta yaygınlaştırılması sağlanılacaktır” dedi. 

Eğitim ve öğrenme ortamlarının öğrenciyi kendine çektiği, öğrencilerin keyif alarak ve aktif boyutlarda öğrenim süreçlerine katıldığı bir ortam için yeni metotlar oluşturmak ve paylaşmaktır” diyen Bayan Toraman şöyle devam etti: “Bilgi değişimini geliştirmek, eğitim alanındaki işbirliğinin, eğitim uygulamaları ve malzemelerinin geliştirilmesi konusundaki yeniliklerin takibi ve eğitim alanında ortak politika konularını incelemek projenin ilkelerindendir. Ulusal ajanstan 23.000 Euro hibe desteği ile finanse edilen projede asgari 18 öğretmen ve 6 öğrenci hareketliliği gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.” 

Okul Müdürü İrfan Danışmaz ise, proje ekibi öğretmenleri ve 4 öğrencinin katılacağı ilk ziyaretin 26 Ekim 2013 tarihinde Yunanistan’a yapılacağını kaydetti. 

Haber Merkezi 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz