Kültür

İshakağa’nın Çanakkale Aşkı

İshakağa’nın Çanakkale Aşkı
2014.08.02 00:00
| | |
12836

Video galeri

Beykoz'da gerçekleştirilen tiyatro etkinliğinde, Çanakkale günlerinin zorlukları resmedildi.

İshakağa Ortaokulu Öğrencileri tarafından gerçekleştirilen tiyatro etkinliğinde, Çanakkale ruhu yeniden yaşatılmaya çalışıldı. Sahneye çıkan25 öğrenci, hem oyunculuk konusundaki yeteneklerini sergiledi hem de salonu dolduran kalabalığa duygulu anlar yaşattı. Gece sonunda salonu dolduran herkes, başarılı öğrencileri ayakta alkışladı.

Beykoz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde İshakağa Ortaokulu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen etkinliğe, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, Yalıköy Muhtarı Zeki Bülbül, İshakağa İlkokul-Ortaokul Müdürü Göksel Biçer, İshakağa Öğretmenleri ve veliler katıldı.

Çanakkale temalı tiyatro oyunu, Çanakkale şehitleri ve Gazi Mustafa Kemal'in aziz hatıralarına saygı için gerçekleştirilen 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı'nı tüm salondakiler hep bir ağızdan söylediler.

‘Çanakkale Ruhu Aşılandı’

Öğrencilerin 25 kişilik dev bir kadroyla sahne aldıkları tiyatro gösterisi sırasında slayt gösterisi yapıldı. Bir kafeteryada başlayan oyunda, güncel ağızla kendi aralarında konuşan 4 genci uyaran bir adamın Çanakkale'ye dair yaşanılanları anlatması konu edildi. Çanakkale Savaşı'na evleneceği sevgilisini gönderen genç bir kızla, oğlunu gönderen bir annenin yaşadıklarının resmedildiği oyunda, öğrenciler başarıyla rollerini gerçekleştirdi. Savaş sırasında öğrencilerin de gönüllü olarak cepheye gittiği vurgulanan oyunda ayrıca, Çanakkale'ye giden öğretmenlerin arasında yer almayan bir öğretmenin bu kararını gözden geçirmek zorunda kalması anlatıldı.

Oyunun bitiminin ardından öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy'un 'Bir hilâl uğruna ya Râb ne güneşler batıyor...' şiirini ve İstiklâl Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okudu. Oyun bitiminde salonu dolduran izleyiciler, başarılı öğrencileri ayakta alkışladı.

'Allah bu olayları bir daha yaşatmasın'

Tiyatro gösterisinin ardından söz alan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "Allah bu olayları milletimize bir daha yaşatmasın" diyerek, Çanakkale Savaşı'nın önemine dikkat çekti. Savaş döneminde Erzurum'da meydana gelen bir olayı da anlatan Çelikbilek, şunları söyledi:

"1915'te Amerikalı bir heyet Erzurum'a geliyor. İkili görüşmelerden sonra bir ara içlerinden birisi, 'Buralar aslında Ermenilerin hakkı. Büyük Ermenistan'ın parçası olmalı. Kusuruma bakmayın ama gerçek bu' deyince Komutanımız az ilerideki mezarlığı gösteriyor ve şöyle diyor: 'Bak oraya ne görüyorsun? Mezarlık değil mi? Orada yatanlar bu toprakları almak için can verdiler. Eğer bu toprakları alacak olan varsa bir bedel ödemeli.' Bizim bu anıda geçen olayları bugün iyi anlamamız ve çocuklarımıza iyi anlatmamız gerekiyor."

'70-80 kişiye tiyatro oynanıyor'

Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret için Belediye'nin kayıtlara başladığını belirten Yücel Çelikbilek, vatandaşları Belediye'nin www.beykoz.bel.tr uzantılı elektronik adresini ziyaret etmeleri yönünde teşvik etti. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri çocuk tiyatrosu etkinliklerinin olduğunu dile getiren Çelikbilek, katılımın 70-80 kişiyle sınırlı kalmasından yakındı.Beykozluları çocuk tiyatrosuna da davet eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, etkinliklere olan katılımın artması için Beykozlulara çağrıda bulundu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Göksel Biçer, Yücel Çelikbilek, İshakağa

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"