Siyaset

İşçi Partisi’nden Anayasa Forumu

İşçi Partisi’nden Anayasa Forumu
2014.08.21 00:00
| | |
27184

Türkiye İşçi Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı, Beykoz’da bir Anayasa Forumu düzenledi…

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof Dr. Zekeriya Beyaz’ın forum yöneticisi olduğu programın konuşmacıları ise, İşçi Partisi Genel Başkanı Ferit İlsever, Okan Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Tolga Yalman ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özcan’dı.

Dedeoğlu Özdemir Spor Tesisleri’nde yapılan foruma az sayıda vatandaş katılırken, ev sahibi konumundaki İşçi Partisi Beykoz İlçe Başkanı Eyüp Bostan konuklarına yakın ilgi gösterdi.

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, CHP Meclis Üyesi Halit Kılıç, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ekrem Başlantı, CHP Beykoz İlçe Yönetiminden Selami Özçelik, Melike Şahin, Cansu Kabaoğlu ve İsmail Çolakoğlu’nunda katılımcıları arasında olduğu forumda konuşan Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, Anayasa değişikliği için yürütülen çalışmaların ehil olmayan kişiler tarafından yürütüldüğünü söyledi.

“Biz milli anayasa diyoruz. Çünkü milli bir kalkınma diliyoruz. Bu toplantı çok ciddi bir toplantıdır. Onun için ciddiyetine varalım.” şeklinde konuşan Beyaz, 28 Nisan’da Ankara’da büyük bir kurultay yapacaklarını ve kendisini dinleyenlerin o kurultaya katılmalarını istedi.

Bizi nasıl bölecekler

İşçi Partisi Genel Başkanı Ferit İlsever de, AK Parti Hükümeti’nin yürüttüğü anayasa çalışmalarının Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçası olduğunu ifade ederek, “Anayasalar çok önemlidir, rast gele yapılmaz. Hele iş olsun diye hiç yapılmaz. AK Parti’nin yapmış olduğu anayasa bir plan çalışmasını tamamlama unsurudur. Bizi nasıl bölecekler onu düşünüyorlar. Atatürk’ün Türkiye’sini düşünen yok. Laiklik ile ilgili 4+4+4 Kanunu’nu çıkardılar ve laikliğe karşı ilk raundu kazandılar. Ama ülkemizin uyanık aydın kesimi bu bölünmeye izin vermez” şeklinde konuştu.

PKK’ya anayasa sözü verildi

Prof. Dr. Tevfik Özcan ise, PKK’ya yeni anayasa sözü verildiğini ve 12 Eylül ile ilgili yargılamaların saçma sapan tiyatro oyunu olduğunu dile getirerek, "Dünya anayasayı İngilizlerden öğrenmiştir. Bu anayasa yazılı bir anayasa değildir. Şimdi sihirli bir anayasa peşinde koşuyorlar. Hukukun üstünlüğü ortadan kalkıyor. Oysa Anayasasız pek çok ülke var dünya da… Türk madenlerinin adı Amerika’da Türk lokumudur.”ifadelerine yer verdi.

Anladık ki, bu bizi uyutma politikasıdır.

Prof. Dr. Tolga Yarman’da, bir bilim adamının fikrini söyleyememesinin ülke adına sıkıntılı bir durum olduğunu ifade ettiği konuşmasında, "Biz bilim adamları olarak bir toplantı düzenledik. Bu toplantıda çok önemli şeyler konuştuk. Ben masterimi Amerika’da yaptım. Amerika Büyükelçisi Boğaziçi Üniversitesi’nde bir toplantı düzenledi. Bizi de davet etti. Gittik ki, havadan suda şeylerden bahsetti. Anladık ki, bu bizi uyutma politikasıdır. Oysa çevremizde bahsedilecek çok olaylar oluyor. İran adam gibi bir ülke, anayasasını emperyalistlere danışmadan yapmıştır.” dedi.

Prof. Yarman’da kendisini dinleyenleri 28 Nisan’da Ankara’da yapılacak kurultaya davet etti. Toplantının soru cevap bölümünde ise soru sormak yerine yorum yapmayı tercih eden katılımcılar yeni anayasa ie ilgili düşüncelerini dile getirdiler.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Ferit İlsever, Tevfik Özcan, Tolga Yarman, Zekeriya Beyaz, Eyüp Bostan, İşçi Partisi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"