İşadamı İsmet Acar’ın hayatı belgesel oldu

  • 10.10.2018 18:40
  • Güncelleme: 14.02.2022 13:09
  • Okunma: 60553 kez
  • Yorum: 0
Türkiye’nin sayılı iş adamlarından olan ve yatırımlarının büyük çoğunluğunu Beykoz’a yapan İsmet Acar’ın hayatı belgesel oldu.
İşadamı İsmet Acar’ın hayatı belgesel oldu

Beykoz’un tanınan bölgelerinden olan Acarlar Mahallesi’nin kurucusu ve Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar’ın hayatı belgesel olarak hem filme çekildi, hem de biyografisi yazıldı.

Yapımını Erdal Küçük, Yönetmenliğini Zeki Subaşı, Metin Yazarlığını Kevser Ruhi ve seslendirmesini Mehmet Atay’ın yapmış olduğu 3 saatlik belgesel filme İsmet Acar’ın, çocukluğu, gençliği, evliliği, ailesi, sendikal yaşantısı, iş dünyası ve geleceğe yönelik hedefleri çarpıcı ifadelerle ele alındı.

Torunlara miras İsmet Acar Belgeseli

İsmet Acar’ın belgesel içinde yer alan açıklamalarında dikkati çeken ifadeler yer aldı. Kendisini reklam yapmayı sevmediğini söyleyen Acar, bu filmi ve biyografiyi sevenlerinin yapmak istediğini, ilk etapta karşı çıktığını fakat gelecekte torunlarının nasıl bir dedeleri olduğunu bilmeleri için hayatının belgesel olmasına müsaade ettiğini söyledi.

Birçok ünlü ismin, İsmet Acar’a yönelik duygu ve düşüncelerine yer verilen biyografik belgeselin içinde, İş ve sanat dünyasından birçok tanınmış sima yer alırken, Acar’ın Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki dostlarının görüşleri de biyografi içinde yer almış.

İsmet Acar’ın hayatını, çocukluğundan, hatta çocukluğundan da geriye giderek Osmanlı Tarihi itibariyle ele alan çalışma içerisinde ailenin tüm fertlerine de yer verilmiş. Çalışmada, bir dönem magazin haberlerine sıklıkla konu olan Erdal Acar’dan ailenin yaramaz çocuğu olarak söz edilmesi belgeselin doğallığına katkı sağlayan unsurlar arasında yer almış.

“Zamanın Ateşinde Demlenmiş Bir Ömür / Dostlarının Diliyle İsmet Acar” başlıklı çalışma, İsmet Acar’ın Artvin’in Borçka İlçesi’nde başlayan yaşamından, kendisinin 71 ve Acarlar Şirketler Topluluğu’nun 33. Yıl kutlamalarının yapıldığı programa değin, gün gün kaleme alınarak görüntüye kayıt edilmiş.

“Ne olursan ol…”

İsmet Acar, biyografisinde insana bakışını da şöyle anlatmış: “benim için o partilisin, bu partilisin, o mezheptensin, bu mezheptensin. Benim gözümde insan gibi insan, adam gibi adam değilsen, ne olursan ol, hiçbir anlam ifade etmez. Benim gözümde adam gibi adamsan, ne olursan ol başımın üstünde yerin var”  

Biyografi içinde Beykoz’un yakından tanıdığı, belediye başkanlarından; Ali Zengin, Yücel Çelikbilek, Muharrem Ergül, Alaattin Köseler, kaymakamlardan; Ahmet Katırcı, Cengiz Gökçe, siyasilerden Ahmet İyimaya, Mahir Taştan sanat dünyasından ise Kadir İnanır, İsmail Türüt, Cengiz Kurtoğlu ve Zülfü Livaneli gibi isimlerin görüşlerine yer verilmiş.   

  

Biyografi içinde yer alan kişiler arasından İsmet Acar için kim ne demiş?

AHMET İYİMAYA Ankara Milletvekili (AK PARTİ) TBMM Adalet Komisyonu Başkanı

1975 yılında Seçkin Özata’nın yazıhanesinde tanışmıştık. Benim tanıştığım kişilere sorduğum ilk soru “nerelisiniz” dir.  ‘’Borçkalıyım’’ deyince tanıştık sohbet ettik. Dostluğumuz başladı. Kendisi YOL-İŞ sendikasının başkanıydı. İyi bir sendikacıydı, iyi bir müzakereciydi. Mesleğim avukatlık olmasına rağmen, çok uzun süren ve halen devam eden dostluk süresince vekâleti nasip olmadı. Herhangi bir davasını savunmak, yargı organlarına talep olarak sunmak gibi bir imkân hâsıl olmadı.

MAHİR TAŞTAN CHP Beykoz İlçe Başkanı

Beykoz’da yaptığı yatırımlar ve hayır işlerinden dolayı ismini duyardık. Şahsen tanışmamız daha sonra oldu. İlçe başkanı olunca beni tebrik etti telefonla. Ben de teşekkür ziyaretinde bulundum. Tanışmış olduk böylece. Doğal konuşması insanlara güven veriyor, arada bir protokol yok, daha samimi bir sohbet vardır.

ZÜLFÜ LİVANELİ Müzisyen, Senarist, Yazar ve Yönetmen - İstanbul Eski Milletvekili (CHP)

Artvin benim için hem somut bir geçmişi temsil ediyor hem de bir hayal ülkesi gibi… Ailemin, büyük dedelerimin çıktığı Artvin’e yıllar sonra gittim, çok sevdim. Çok büyük dostlarım oldu Artvin’den… Elbette ki İsmet Acar gibi Artvinli hemşerilerimizle de hep gurur duyduk. Artvin benim çocukluk anılarımda büyük dedelerimizin çıktığı yer olarak vardır. Büyük dedem Ömer, Türk- Rus harbi zamanında Yusufeli’nin, eski adı Heveg-i Livane olan Bıçakçılar köyünden çıkmış. Erzurum’a gitmiş, Ahmet Muhtar Paşa’nın muhafızı olmuş. Orada bir Rus komutanının öldürülmesine adı karıştığı için Elazığ Harput Redif Taburu’na tayin edilmiş. Orada evlenmiş. Eskiden lakaplar vardı, ‘’bunlar kimler?’’ deyince ‘’Livaneliler’’ demişler. Bu soyadını taşımaktan, gurur duyuyorum. Aslında bir tek ben değil, İsmet bey dâhil, hepimiz Livaneliyiz, kökümüz Livane… İsmet bey çok enteresan bir figür. Hem iş alanında büyük başarılar kazanıp hem köküyle kökeniyle ilgisini kaybetmemek hem de Türkiye’deki sosyal demokrasiyle ilgilenmek ve daha dayanışmacı toplum için çalışmak çok ilginç ve güzel bir özellik… Böyle bir hemşerimizle gurur duyarız tabii ki.

PROF. DR. FARUK ŞEN Türk-Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Yönetim Kurulu Başkanı

İsmet Acar ilginç bir insan… Bir, bölgesiyle çok özleşmiş. İki, marka bir insan ve marka yaratmasını bilen bir insan. Markayla bütünleşmiş…

İstanbul’un elitini bugün, Kavacık civarına İsmet Acar getirmiştir. Üçüncü beğendiğim özelliği de, aile bağları kuvvetlidir ve ailesine büyük önem verir. Ve yeniliklere açık bir insandır. Belli bir yaştan sonra biz insanlar genelde yeniliklere açık olmayız ama o öyle değil. Yeniliklere açık olması ve gelen fikirleri değerlendirmesi çok çok iyidir.

PROF. DR. İSMAİL YÜKSEK - YTÜ Eski Rektörü - Uluslararası Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü

90’lı yıllarda Acarlar tarafından büyük bir Beykoz projesi yapılacağını; bunun Türkiye’nin en iyi projesi olacağını duyduk. İsmet Acar adıyla ilk böyle karşılaştım. BEYDER diye Beykoz’da bir derneğimiz var, fakir çocuklara, ailelere yardım ediyor. Bu vesileyle İsmet beyden bir talepte bulunmuştuk. Kayıtsız şartsız karşılamıştı. Çok garibime gitmişti hiç sorgulamadan bu talebimizi karşılamasını. Arkadaşlara, ‘’ biz bu paranın nerelere harcandığını iletelim. Kendisi de görsün’’ demiştim. Hayrın nereye gittiğini öğrenmenin onu çok mutlu ettiğini duydum.

AHMET KATIRCI - Beykoz Kaymakamı

İsmet Acar Bey daha önceden tanıdığımız bir isimdi. Beykoz deyince ilk akla gelenlerdendir İsmet Acar. Beykoz’un şöyle bir özelliği var: Beykoz’un insanları dışarıda doğmuştur, çoğunluğu da Karadenizlidir. Ama Beykoz da insanları çok çabuk “Beykozlu” yapar. İsmet bey inşat sektörüne kattıklarıyla, insani yapısıyla, hayırseverliğiyle, insanlara sıcak yaklaşımıyla Beykoz’u Beykoz yapanlardandır. Eğitimle, sporla, yoksullarla, engelli vatandaşlarla ilgili, kısacası bütün toplumsal sorunlarla ilgili olarak ilk kapısını çalacağınız adamdır İsmet Acar Beykoz’da… Bu bir abartı değil.

ALAATTİN KÖSELER - Beykoz Eski Belediye Başkanı

1999’dan sonra tanıştık İsmet Acar ile. Adını hep duyardım. İlk olarak tebrik için geldiğinde tanıştık. Daha sonraki süreçlerde daha iyi tanıma imkânı elde ettik. Beş yıllık görev süresince Beykoz’da ister istemez iş sahibi insanlarla temaslarımız oluyordu. Bu arada gözlemlediğim bir şey vardı, yılların veya döneminin getirmiş olduğu mücadeleci, kendi işine odaklanan, bir problemi varsa onu bilen kişilerden evvel irdeleyen, çalışan, konu hakkında uzmanlaşmaya gayreti içinde olan, çok çalışkan bir kişiliğe sahipti.

ALİ ZENGİN - Beykoz Eski Belediye Başkanı

İsmet Acar, Beykoz’a geldiği dönemde, Beykoz’da Acarkent olarak bilinen bölgede imar hareketini başlattığı dönemde Boğaz kanunu çıkmıştı. 2960 sayılı Boğaz Kanunun çıkmasıyla Beykoz’da, Boğaz’daki sanayi tesislerinin kaldırılması gündeme gelmişti. 1983’te çıkan bu yasayla Beykoz’un can damarı olan Sümerbank Deri Kundura Fabrikası, Tekel İspirto Fabrikası, Paşabahçe Cam Fabrikasının Beykoz’dan kaldırılacağı konuşuluyordu. İsmet bey Beykoz’da 17 ya da 19 kişinin tapusu altında olan yerleri satın almıştı. Buralar özel orman statüsündeydi. O arada da bir yasa gündeme gelmişti. 3373 sayılı yasa. O yasadan istifa ederek oralarda inşaata başladı. Beykoz’daki fabrikalar tamamen kapanmış, 8-10 bin civarında insan işsiz kalmıştı. Ama İsmet beyin Acarkent’i yaptığı bölgede, içerde 2 bin- 3 bin kişi çalışıyor. Yan kuruluşları da hesap ederseniz, iki-üç fabrikanın çalıştırdığı kadar insan ekmek yiyor orada. İlk geldiği günlerde, -bana göre- siyaset olsun diye İsmet beyi hep kötülediler. O günün belediye başkanı olarak ben de nasibimi aldım bu kötülemelerden… Ama ben şuna inanıyordum, doğrunun yardımcısı önce Allah’tır. Sonra Türkiye bir hukuk devletidir. Neler yapmadılar? Mahkemeler açıldı, inşaatları durdurulma safhasına geldi. Ama o direndi, hakkını korudu ve bugünlere geldi.

AYDIN ERGÜN - Beykoz Eski Kaymakamı - Antalya Aksu Kaymakamı

2007 yılında Beykoz Kaymakamı olarak göreve başladığımda İsmet Acar’ın Türkiye’de en popüler olduğu dönemdi. Ama maalesef olumlu anlamda değildi. Tayinim Beykoz kaymakamlığına çıktığı günlerde gazeteleri ve televizyonları açtığımızda İsmet Acar’ın Görüntüleriyle karşılaşıyorduk, Bakanlıkla olan çekişmeleri ve sıkıntılarıyla… Bugüne kadar göreve başladığım yerlerde hiç kimseye önyargım olmamıştı ama Beykoz kaymakamlığına başlarken İsmet ağabeye karşı önyargım vardı. Tam tersi düşünceyle oradan ayrıldık.

CENGİZ GÖKÇE - Beykoz Eski Kaymakamı

Sayın Acar tek cümleyle, güvenilir, vefalı, insanlara kötülük düşünmeyen, paylaşımcı ve hukuka saygılı biridir. Kanunsuz hiçbir iş yapmaz. Hitabetiyle ve doğal haliyle gençlere ve iş adamlarına örnek bir isimdir.

MUHARREM ERGÜL - Beykoz Eski Belediye Başkanı

Beşinci dönem Beykoz belediye başkanıyım. Beykoz’da oturuyorum, İsmet Acar Adını 1984’ten beri biliyorum. 2002’den sonra tanıştık. Dışarıdan Beykoz’a gelmiş bir iş adamı diye biliyorduk. Hatta adı üzerinde olumlu olumsuz spekülasyonlar yaptırdı o tarihlerde. Beykoz’a birçok şey kazandırdığını gördükten sonra İsmet beye, artık İsmet ağabey demeye başladım. Karadenizli olmamdan dolayı bir hemşerilik bağımız da var.

YÜCEL ÇELİKBİLEK - Beykoz Belediye Başkanı

Beykoz’da İsmet Acar denince akla hayırsever, bölgesine önem veren, bölgesinin sorunlarıyla dertlenmiş, bu dertleri çözmek için çalışan bir insan gelir. Yardımsever bir ‘’ağabey’’ olarak bilirler Beykoz’da kendisini. Bölgesi dışında da sıkıntısı olanlara yardıma koşan biridir.

CENGİZ KURTOĞLU - Müzisyen- Şarkıcı

İsmet amcam her şeyden önce çok değerli bir aile büyüğümüz, toprağımın önemli bir yüreğidir, canıdır. Yaptığı yatırımlarla, üstlendiği sosyal sorumlulukla, yarattığı istihdamla topluma, çevreye çok faydası dokunmuş olan bir adamdır. Aynı memleketten olduğumuz için, ben konuya biraz daha duygusal bakıyorum. Çok genç yaşta İstanbul’a geldim ben. O dönemlerden itibaren kalbi bir bütünlük içindeydik sevgili büyüğümüzle. Öncelikle bizlere sahip çıktığı için kendisine çok teşekkür ederim.

İSMAİL TÜRÜT Türk Halk Müziği Sanatçısı

Bir kere şunu belirtmek isterim. İyi insan olmanın yolu, insanlara iyilik yapmaktan geçer. Altını çizerek söylüyorum; Sayın İsmet Acar İyi bir İnsandır. Adamdır. Hani, adam gibi adam derler ya, gibisi mibisi yok adamdır.

KADİR İNANIR Sinema Oyuncusu - Yönetmen

İsmet Acar denilince biraz düşünmek lazım. İsmet Acar çok önemli bir adam. Söyledikleriyle yaptıklarıyla öngörüsüyle önemli bir adam… Düşünebiliyor musunuz bundan 20 yıl evvel İstanbul’un bu hale geleceğini? Kim görebilmiş? İsmet Acar bit toplum bilimci değil, İsmet Acar bir şehir planlamacısı değil, İsmet Acar bir sendikacı. Bu adam kilometrelerce uzağında modern dev bir şehir kuruyor. Bu nedir? Bu büyük, üstün bir başarıdır.

HÜSNÜ KOLCU Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı

İsmet bey Beykoz’umuzda nadide bir insan. Bütün muhtarlarımızla iyi geçinen, halkla iyi geçinen yapıdadır. Yardımseverliği ise muhteşemdir. Belki bölgemizde İsmet beyden daha zenginleri var ama ben bu kadar yardım yaptıklarını görmedim. Beykoz bu bakımdan İsmet beye müteşekkirdir. Yaptırmış olduğu sağlık ocakları, aile hizmet binaları, aile hekim binaları, Beykoz’umuzda her zaman İsmet beyin adını yaşatacaktır.

DR. İNCİ ŞEN Psikiyatrist (Prof. Dr. Faruk Şen’in Eşi)

İsmet Acar geleneksel, kendi ailesinin birikimlerini İstanbul’a taşıyan, bu birikimleriyle Acarkent cumhuriyetini kuran, espritüel çok zeki, çok sıcak bir insandır. Aile değerlerine çok dikkat eder. Tanımaktan çok gurur duyduğum biridir. İsmet bey ‘’dinler’’ hakikaten dinleyen bir insandır.

VAHİT PAKSOY -İş Adamı

Ben çok şanslıyım, hayattaki en büyük öğretimlerimi İsmet beyden kazandım. Onu Sophokles’in sözüyle tarif edebilirim: ‘’akıllı ve zeki adamın belirtisi sabırlı olmaktır, ancak sabırlı insan başarılı olabilir.’’ İsmet Acar tanısın tanımasın, ihtiyacı olanın yanındadır. Onun için rehabilitasyon gibidir iyilik yapmak.  Çok duygusaldır İsmet Bey. Yanında haber izleyemiyoruz bazen, kötü haberlerden çok etkileniyor. Somali’deki aç çocuğu görünce Suriyeliyi görünce Ankara’da yaşayan bir bebeği görünce de etkileniyor. Onun yardımseverliğinden biz çok şey öğrendik, bizlere de çok ışık tutmuştur.

ALİ KEMAL KILIÇ - Beykoz Batum Havalisi Gürcü Kültür Derneği Başkanı

İsmet beyi anlatmakla bitiremem. Kendisi gerçekten bilgili, donanımlı, kültürlü, aydın, yardımsever, cömert bir büyüğümüzdür. Özellikle Beykoz’umuza çok katkı verdiğini düşünüyorum ekonomik anlamda… Sayıyı tam kestirememekle beraber binlerce insan çalıştırdığını, Beykoz ekonomisine katkı sağladığını biliyorum. Takriben 1000 kişi çalıştırdığını düşünürseniz –ki aile reisleridir bunları çoğu-, üçle veya dörtle çarptığınız zaman 4-5 bin kişiye iş-aş veriyor demektir.

FUNDA ACAR - Kızı

Benim babam aslında bizi üç kardeşin babası, ama aynı zamanda herkesin babası gibi olan bir baba. Ben babamı, babalığının yanında insan olarak da çok seviyorum. Çünkü hakikaten insanlara faydalı olan, dünyada aslında madde işleriyle uğraşıyor gibi gözükürken, maddiyatla hiç ilgisi olmayan, gerçek bir gönül insanıdır.

ERDAL ACAR - Oğlu

Babamı tam olarak anlatmak, tarif etmek çok zordur. Benim babam enteresan bir adamdır; kişiliğiyle, babalığıyla, ‘’adam gibi adam’’ derler ya, babam öyle biridir. Sabırlıdır, bir işi tuttu mu bırakmaz. Sabreder, üç sene, beş sene, bekler. Sonuç alana kadar sabreder. Ardından da başarıya ulaşır zaten. Çok iyi niyetlidir, kalbi temizdir, Benim ‘’ben’’ olmamda çok büyük payı vardır. İnsancıldır, sevgi doludur. Evlatlarıyla, torunlarıyla, aile bireyleriyle çok iyi bir muhabbeti vardır. Çocuk ruhludur. Torunlarıyla da arkadaş gibidir. Torunların kendi aralarında bağlılık var, bunu sağlayan babamdır.

HIZIR ACAR - Kardeşi

Ben ağabeyimin yanında büyümüş biri olarak eğitimi de onun sayesinde gördüğüm için onu örnek alıp onun yolundan gitmeye gayret ediyorum.  Abim beceriklidir ama aşırı iyi niyetlidir, iyi niyetin de bir ölçüsü olması gerektiğini düşünüyorum. Beğenmediğimiz ufak tefek şeyleri de olsa genel anlamda mükemmel bir insandır.  Ağabeyim benim için hep mükemmellik timsalidir. Son derece saygılı ve sevgi dolu bir ilişki vardır aramızda. Onun sayesinde buralara geldiğim için sonsuz minnet duyarım. Asla ödenmeyecek vefa borcum var. Kendi canıma ne kadar değer veriyorsam ağabeyime de o kadar değer veriyorum.

H. ERDİNÇ ACAR - Oğlu

Babamı hep çalışırken hatırlıyorum. Çocukluğumda, devamında ve şimdi babamı hep çalışan, hafta sonu olmayan, hatta tatilleri sevmeyen, tatillerde sıkılan, çalışmayı arzu eden, çok çalışkan biri olarak hatırlıyorum. İnsanlık adına çok şey öğrendim babamdan. Hak yememeyi, ‘’dünyaları verseler ah’lı iş yapmamayı’’, her zaman insanlığın, sevginin, saygının ön planda olması gerektiğini, ticarette her şeyin para olmadığını, kimseyi kırmadan düzgün ticaret yapmak gerektiğini öğrendik. Nereye gitsek, nerede, kimle otursak, tanıyan tanımayan kiminle konuşsak, her zaman İsmet Acar’ın oğlu olmak gururunu yaşatıyor bize. Bu anlatılamaz bir duygu.

MEHTAP ACAR - Kardeşi

Ağabeyimi sadece köye ziyarete geldiğinde görürdüm, çünkü onlar tanımıştı ben kendime geldiğimde. Benim çocuk zihnimde İsmet Acar bir ‘’güç’’ idi. Babam vardı ama herkes onu dedem zannederdi. Babam 63 yaşındayken ben doğmuşum çünkü. O zamanlardan baba figürü olarak İsmet ağabey vardı. Yanımıza geldiğinde büyük bir sevinç olurdu. Sevincimde de sıkıntımda da hep yanımda olmuştur. Bu çok önemli benim için. Hemşerilerine öncelik tanıyor ama insana değer verme açısından hiçbir ayrım yapmaz. Herkes, hepimiz, ağabeyime duacıyızdır, gönülden… Biliyorum, İsmet Acar’ı herkes seviyor. Ben de şu anda onun hakkında konuşurken alıp onu içime sokacağım adeta… Böyle bir sevgi besliyorum ağabeyime. Sevgimin ölçüsünü anlatamıyorum.

MERYEM ACAR - Ablası

Çok iyi bir kardeştir İsmet. Dünyada eşi görülmemiş bir kardeştir. Elini attığı her işi başarır. Her şeyi yapmaya muktedirdir bana göre, bir insanı yeni baştan yaratır. Çok iyi niyetlidir. Özelliklerinden hangi birini anlatayım? Çok yardımseverdir, çok iyidir, ihtiyacı olan herkese yardım eder.

ŞERMİN ZORALİOĞLU - Acarlar Şirketler Topluluğu Özel Kalem Müdürü

İsmet Bey insan psikolojisini iyi bilir. Birlikte çalıştığı personelin bir sorunu varsa hemen anlar. Onun gözünde herkes, bütün insanlar eşittir.  İsmet beyden patron olarak, insan olarak, öğrendiğimiz çok şey varıdır. İsmet bey büyük bir iş adamı. Onu taşımak kolay değil.  Dünyada ender rastlanan vefalı insanlardan biridir. Hastasını, akrabasını, ailenin dışındaki kapı komşusunu bile arar, sorar. İhtiyaç olduğunda yanlarındadır. Bambaşka vefa duygusuna sahiptir. Yola birlikte çıktığı hiçbir arkadaşını, hiçbir zaman unutmamıştır. Şirketimizde de var bunun örnekleri. Sendika zamanından tanıştığı bazı arkadaşları var, onların ailelerine bile sahip çıkar. Eski arkadaşlarını öyle bir karşılar, onları takdim ederken öyle bir anlatır ve onore eder ki, işte o zaman vefanın ne demek olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

ŞENER ACAR - Acarlar Şirketler Topluluğu Genel Müdürü

İsmet Ağabey hoşgörülüdür, yardımseverdir,  gerçekten gönlü zengindir. 1980'de üniversiteyi kazandığımda Ankara'da kalacak yer sorunu vardı. "Hemen yanıma geliyorsun, beraber kalıyoruz" dedi. Onunla iş sürecimiz aslında o gün, orada başladı. Onun evinde kaldık. Böyle şeyler söylenmez ama harçlığımıza kadar vermiştir. Eşi Meryem Yengeye de -gecikmiş bir teşekkür olacak- teşekkür etmek istiyorum. Emeği çoktur.

Haber Merkezi