İnstagram anneleri

  • 30.11.2019 15:51
  • Okunma: 3621 kez

“Annelik” kavramı denildiğinde akla gelen sözcükler neydi? Fedakârlık, sabır, özveri, az şeyden çok yaratma bereketi ve ortaya çıkan muhteşem bir eser; evlat. Anne babasının verdiği değeri, kültürü, ahlâkı taşıyan ve yansıtan evlat.

Eminim ki her anne özeldir ve kimsenin çabası, özverisi, eleştirilemezdir. Ancak şu sıralar anneliğe sosyal medyada paylaşımlarına göre değer biçiliyor ne yazık ki. Yani demem o ki bir takım instagram anneleri türedi. Çok kaba olmak istemesem de anneliğin sosyal medyada gösteriş yapma yarışının bir parçası olması beni bir hayli üzmekte. Kimdir bu instagram anneleri? Ne gibi özellikleri vardır.

Paylaşımlarıyla elit olduğunu ispatlamaya çalışır; Aldığı marka giysileri, çocuğun yaptığı sporsal ve sanatsal faaliyetleri paylaşır. “Kızıma şu marka ayakkabı aldım, Kızım bale kursunda,  Oğlumla piyano keyfi... Gibi paylaşımlar yapar.

Asıl görevi “ mış gibi yapmaktır" :  “şimdi kitap okuma zamanı, şimdi oyun zamanı"  gibi paylaşımlar yaparlar. İnstagram annelerinin genel özelliklerinden biri de dışarıya gösterdiklerini evlatlarına göstermemeleridir.

Partiler ve gösteriş olmazsa olmazdır; Baby shower, diş buğdayı, bebek mevlidi ve doğum günleri kesinlikle atlanmaz ve bu partiler gösterişli olmalıdır. En güzel pastalar kesilmeli en iyi organizasyon şirketi tutulmalı ve en çok beğeni alacak nitelikte fotoğraflar çekilmelidir. Kesinlikle partide dağıtılan hediyeliklerin fotoğrafı paylaşılmalıdır.

Bebeğe alınan kaliteli oyuncağın markası muhakkak fotoğrafta görünür:  Fisher price, chicco gibi markalar vazgeçilmezdir.  Mutlaka fotoğrafta görünür.

Bu samimiyetsiz, gösteriş yüklü, kimseye faydası olmayan aksine zararı olan paylaşımlar çocuklarımıza bırakılan olumsuz bir mirastan öteye gitmeyecektir. İnstagram anneleri olarak adlandırdığım bu kitle maddi durumları olmadığı için birçok hevesi kursağında kalan annelere bir ukde bıraktığı gibi Yetiştirdikleri çocukları da bir rekabet ortamına salıvermektedirler.

Tabi ki anneler de sosyal medyayı kullanacak, evlatlarının en özel, en güzel anlarını kareleyip sevdikleriyle paylaşacaklar ancak bunun bir gösteriş yapma, havalı görünme, elit olmaya çalışma çabası içinde gerçekleştirmek anneye yakışmıyor. Ayağının altında cenneti bulduğumuz annelerden instagramında beğeni kasan annelere dönüşmemek umuduyla.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları