Makaleler

İnsan olamayangiller

12.03.2018 09:49
| | |
11481

"Değer" kavramı sizler için ne ifade ediyor.

Neyin değerli neyin daha değerli neyin değersiz olduğunu hangi ölçüt belirleyebilir. Sizin için değerli olan şey nedir.?

"Değer" insan olmanın ölçütüdür . Birine değer vermek niyedir? İnsana insan olduğu için mi değer veriyoruz yoksa verdiğimiz her değerin altında bir değersizlik mi var?

X bankasının genel müdürlüğüne gelen bir şikayette şantiyeden iş kıyafetleriyle banka gişesine gelip müşteri yerine konulmayıp, güvenliğin aramak istediği sırf şantiye kıyafeti üzerinde olduğu için yani sırf bir şantiye işçisi sanıldığı için kötü muamele gören bir mimarın yaşadığı talihsiz olayı bankacı arkadaşım benimle paylaşınca bir kez daha vah ettim can çekişen insanlığa. Ertesi gün takım elbiseleriyle bankaya giren aynı şahıs olan mimar beyefendiye kahve ikram edilmesi de cabası.

Bir statü bağlamında bir şahsa verilen değer aslında sadece bir değersizliktir çünkü sahtedir.

Geçenlerde sosyal medyada yayılan bir sosyal deneyi sizlerle paylaşmak istiyorum. İyi giyimli olmayan, yırtık kıyafetli, fakir görünen küçük bir kız  bir avm de insanların yanına gidip onlara annesini aradığını söyleyip yardım istiyor insanların bu kız için söylediği cümleler; Annesi de doğurup sokağa atmış, böylelerine bir dilim ekmek verilmez, dilenci midir nedir. Birkaç gün sonra aynı mekanda aynı kız çocuğu çok yeni güzel ve temiz kıyafetlerle  o mekandaki insanlara annesini aradığını ve kaybolduğunu söylüyor ve insanların bu tatlı giyimli aynı kız çocuğu için söylediği cümleler; ay ne tatlı kız hemen annesini bulalım, ay yazık ne de korkmuştur daha çocuk, şeker ister misin tatlım?

Günahsız küçücük sabiye bile sırf dış görünüşünden ötürü ayrımcılık yapan insanlar çocuğu çocuk olduğu için, insanı insan olduğu için sevip değer vermiyor.

İnsanları kendi belirleyemedikleri kimliklerinden ötürü düşman bellemek de cabası. Sırf Kürt diye, sırf Ermeni diye ya da başka bir milletten diye hor görülen hatta öldürülen kaç insan var. Hrant Dink de bu örneklerden sadece biri. 17 yaşındaki bir gencin beynini yıkayıp onu katil yapan ve sırf kaderi olan kimliğinden ötürü hayatını kaybeden Ermeni bir gazeteci. İnsanı insan olduğu gibi sevmemenin ne acı bedelleri ödendi.

İnsana insan olduğu için değer verilmeye en çok ihtiyacı olanlardan diğer biri de ne yazık ki "kadın"dır. Kadın da erkek de kendine özgü güçlere sahip . "Kadın az konuşur, kadın şöyle oturur, kadın böyle yürür gibi safsatalar yüzünden kadın yolda kulaklıklarıyla başkasının ne dediğini duymadan, sırf 'aranıyor' demesinler diye çatık kaşla yürüyor.

6 çocuğuna analık yapmaya çalışan  böbrek hastası fedakar Ayşe teyzeye sürekli şiddet uygulayan alkolik Hüsnü amcanın ne zaman bu şiddete son verdiğini bilir misiniz?  Elleri öpülesi Ayşe teyzem  Hüsnü amca onu bir kere elindeki kumandayla döverken Ayşe teyze "dur be adam" dedi ve Hüsnü amcayı merdivenlere doğru ittirdi. O gün bugündür eşinden şiddet görmeyen Ayşe teyze susmadı . "Kadın çok konuşmaz, kadın susar ,kadın eşine cevap vermez, kadın güçsüzdür, çocukları için yuvasını korur" diyenlere inat susmadı Ayşe teyze . Kadına gücünü unutturmaya odaklı, kadını köleleştirme amaçlı yapılan her eylem, yazılan  her eser, söylenilen her söz değersizdir.

Silkelenmemiz, bağırmamız, susmamamız ve gücümüzü insana insan olduğu için değer vermeyenlere göstermemiz lazım.

Ey kahraman Türk  kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. M. Kemal Atatürk

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"