İmamoğlu, Riva Deresi ile ilgili sorumluluğu almaya hazırız

  • 1
  • 5740
İmamoğlu, Riva Deresi ile ilgili sorumluluğu almaya hazırız
İmamoğlu, Riva Deresi ile ilgili sorumluluğu almaya hazırız
İmamoğlu, Riva Deresi ile ilgili sorumluluğu almaya hazırız
İmamoğlu, Riva Deresi ile ilgili sorumluluğu almaya hazırız
İmamoğlu, Riva Deresi ile ilgili sorumluluğu almaya hazırız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beykoz Riva’da mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek derelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Riva Deresinde düzenlenen toplantıya CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, İBB Meclis Üyeler Gülay Demirel ve Cemal Sataloğlu’nun yanı sıra Beykoz Beldiyesi Meclis üyleri ve çok sayıda mahalle muhtarlar katıldı.

İmamoğlu’nun konuşması öncesinde İSKİ genel Müdürü Raif Mermutlu, Beykoz’un derelerinin tarihi ve çevrelerindeki fabrikaların oluşturduğu olumsuzluklara ilişkin bir sunum yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sunumun ardından yaptığı konuşmada 2009 yılında DSİ, İBB ve İSKİ Yetkililerinin bir araya gelerek bir toplantı yaptıklarını ve bu toplantı neticesinde Riva Deresinin bütün sorumluluğunun Devlet Su İşlerinde olması kararının alındığını söyledi.

İmamoğlu, “Sayın Bakana hatırlatayım, Devlet Su İşleri, Tarım ve Orman bakanlığına ait bir kurumdur. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Beykoz Belediyesiyle yapacağız diyor. Niye? Zaten sorumlu sensin. Sorumlu DSİ ve Şehircilik Bakanlığı. Neden Şehircilik Bakanlığı? Burada bir kağıt fabrikası var. Başka sanayi tesisleri de var. En büyük kirliliğin sebepleri bunlar. Gereken titizliği göstermiyorlar.” dedi.

Riva Deresi üzerinde İBB’nin yetkisi olmadığını dile getiren Ekrem İmamoğlu, “Riva Deresinin sorumluluğu DSİ tarafından alınmış diye toplantı tutanağı var. Biz 11 yılda yapamadık, sen 11 ayda yap, hem de yetkim olmamasına rağmen yap diyorlar. Biz çözüm için geldik, çözeceğiz. Bütün yokluğa rağmen bunu yapacağız. Derenin üzerindeki arıtma tesisleriyle ilgili süreci biz Kasım-Aralık’tan bu yana çalışıyoruz. Bu dönemde ihale yapmakla ilgili kararlılığımız var. Paşaköy’ün kapasite artırımı da buna dahil. Bu bahsettiğimiz işler bizim yatırım planımızda olan işler. 1 Katrilyona yakın yatırımı da biz bunu yapacağız. Finansal anlamda bizi zora sokan girişimlere rağmen yapacağız.” diye konuştu.  

İmamoğlu, şunları söyledi:

Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, kimse bizi alıkoyamaz. Siz de üzerinize düşeni yapın. Boş konuşmayla kimse fayda görmez. Kimseden çevre dersi alacak değiliz. Bize o dersi verecek olanlar akademisyenlerdir.”

Riva’da DSİ, sorumluluğunu yerine getirsin. İSKİ’de üzerini düşeni yapıyor, yapacak. Diyorsanız ki biz yapamayacağız. Onu da yapmaya talibiz. Riva Deresinde bütün sorumluluğu almaya hazırız. Bütün gücümüzle bu cenneti eski haline getiririz. Beykoz Belediyesi benim belediyem, İBB’de, Çevre Şehircilik Bakanlığı da benim belediyem. Ben kimim? 83 milyon insandan birisiyim. Sayın Bakan da 83 milyondan birisidir.

Toplantı öncesi sonrası Ekrem İmamoğlu, beraberindeki heyetle birlikte Riva Deresinde yaşanan kirliliği görmek üzere binmiş olduğu tekne ile incelemelerde bulundu.

Haber Merkezi

Beykoz’da taksicilerin umudu semt pazarları ve hastane
Önceki Beykoz’da taksicilerin umudu semt pazarları ve hastane
Beykoz’da Boğaza nazir iftar çadırı dolup taşıyor
Sonraki Beykoz’da Boğaza nazir iftar çadırı dolup taşıyor
Yorumlar (1 Yorum)

kofin (3 yıl önce)

Aylardır Riva Deresi üzerinde yapılan haksız ve dayanaksız tüm tartışmalara İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, noktalı virgülü koymuş oldu. Yani İstanbul’un pek çok ilçesinde yıllardır ihmal edilmiş diğer alt yapı ve çevre çalışmaları gibi Riva Deresinin de ıslah edileceğini Beykozluların huzurunda herkese sunmuş oldu. Umarız bunca zamandır asıl sorumluluğu taşıyıp Riva Deresini ihmal eden bakanlık, Riva Deresinin bu hale gelmesinde hangi kurumların sorumlu olduğu gerçeğini de çok iyi bilen eski Beykozluların kafalarını karıştıracak dayanaksız beyanlarla popülist açıklamalara devam etmez.

Yorum Yaz