İmamoğlu Beykoz için ilk veto hakkını kullandı

  • 0
  • 5725
İmamoğlu Beykoz için ilk veto hakkını kullandı
İmamoğlu Beykoz için ilk veto hakkını kullandı
İmamoğlu Beykoz için ilk veto hakkını kullandı
İmamoğlu Beykoz için ilk veto hakkını kullandı

AK Parti ve MHP'nin oylarıyla İBB Meclisi'nde kabul edilen Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projesi için İmamoğlu ilk veto hakkını kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Temmuz ayında Beykoz'u ziyareti sırasında Beykoz Çayırı'nın Millet Bahçesi yapılacağını kamuoyuyla paylaşmıştı.

Devam eden süreçte ilk önce Beykoz Belediye Meclisi'nde kabul edilen 'Beykoz Çayırı Millet Bahçesi Projesi' daha sonra geçtiğimiz günlerde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gelerek komisyonda kabul edildikten sonra Genel Kurul'un oylamasına sunuldu.

Cumhur İttifakı'nın ortakları AK Parti ve MHP'nin sandalye sayısının yüksek olması nedeniyle Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projesi oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Kabul edilen karar imzalaması için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na sunuldu.

Başkan İmamoğlu, tabi hakkı olan veto hakkını kullanarak Beykoz Çayırı'nın Millet Bahçesi'ne dönüştürülmesi kararını reddetti.

Yeniden oylanacak olan Beykoz Çayırı Millet Bahçesi Projesi daha önce kabul edildiği şekliyle onaylanırsa İmamoğlu'nun 'ısrar karar' olarak kabul etmesi gerekiyor.

Başkan Ekrem İmamoğlu'nun veto etmesine ilişkin Dost Beykoz'a açıklamalarda bulunan İBB'nin CHP'li Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, "Sayın Başkanımıza veto kararı için teşekkür ediyorum. Bizim burada asıl karşı çıktığımız tarihi alanın dokusu bozulacak. Biz bunu istemiyoruz. Burada ilçede yaşamış vatandaşlarımızın anıları var. Beykoz Çayırı bugüne kolay gelmedi. Bu güzellik bozulsun istemiyoruz" dedi.

"Belediyenin verdiği ruhsatla açılan işyerleri mi işgalci?"

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın İBB Meclisi'nde kullandığı 'işgalciler' ifadesini de şiddetle reddettiğinin altını çizen Sataloğlu, "Beykoz Belediye Başkanı burada 'işgalciler' derken kimi kast ediyor? Beykoz'un halkı değil mi bu insanlar? Vergi vermiyor mu? Beykoz Belediyesi'nin verdiği işletme ruhsatlarla açtıkları ticarethanelerinde evlerine ekmek götürmeye çalışan Beykozlular mı işgalci?" diye konuştu.

Cemal Sataloğlu, kararın yeniden Genel Kurul'da kabul edilmesi durumunda hukuki haklarını da kullanacaklarını söyledi.

Murat Aydın, İBB'de ne demişti?

Hali hazırda şu an 38 bin m² alanı bulunan Beykoz Çayırı'nın 93 bin m²'ye çıkarılacağını kaydeden Aydın, şunları söyledi:

"Şu an fiilen var olan çayır 38 bin², alınan kararla bu çayırın toplam alanı projede 116 bin². Yeni çayır ise 93 bin² olacak. 55 bin² büyüyecek. Hayırlı bir iş yaptığımızı biliyoruz ve inanıyoruz.  İstanbulluların kullandığı bir çayır burası. Üzerinde binalar var. Bunların çoğu kaldırılacak. Bazı kullanılmayan alanlar ve işgaller var. Bunların tamamı kaldırılacak. Beykozlunun ve İstanbullunun Beykoz Çayırı diye bildiği 38 bin²’lik alan 93 bin²’lik alana dönüşecek."

Haber Merkezi

Türkiye mülteci işgali altında
Önceki Türkiye mülteci işgali altında
Beykoz elektrik kesintileri (27 Eylül 2023)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (27 Eylül 2023)
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz