Son Dakika

Ekrem İmamoğlu Beykoz derelerinde inceleme yapacak

  • 0
  • 7177

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Beykoz derelerinde inceleme yapmak üzere bölgeye geliyor.

Son günlerde yetki tartışması yaşanan Beykoz'un derelerinde inceleme yapmak üzere Beykoz'a gelecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ilk etapta Riva Deresi'nde incelemelerde bulunacağı bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçmesiyle başlayan yetki tartışması ile birlikte derelerin kirliliği gündem olmuştu.

Dereler kimin sorumluluğunda

Devletin resmi kurumlarında yapılan açıklamalarda, kimisi derelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetkisinde olduğunu ifade ederken, kimisi de Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olduğunu ifade etmişti.

Bu tartışmalar sürerken, Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü ekipleri, dere güzergahı üzerinde fabrikaların, İSKİ'nin arıtma tesislerinin ve sitelerin yer aldığı 43 farklı noktada denetim gerçekleştirerek, derenin birçok noktasından, laboratuvar ortamında incelemek üzere numune almıştı. 

Yine tartışmalar ilişkin, İSKİ'nin, Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin yetersiz kaldığı iddia edilerek, kanalizasyon sularının arıtmadan Riva Deresi'ne akıtıldığı söylenmişti.

Atıksu tesisi sürekli olarak denetleniyor

Bu tartışmaların ardından İSKİ yapmış olduğu açıklamada, Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin günlük çalışma durumu ile giriş ve çıkış suyu değerleri hem kurumun, hem yüklenici firma, hem de İstanbul Çevre İl Müdürlüğü tarafından sürekli olarak denetlendiğini belirterek, ayrıca atıksu arıtma tesislerinin Çevre İl Müdürlüğü’nce online olarak izlendiğini söylendi.

Başkan İmamoğlu Cumartesi günü Beykoz'da olacak

Tartışmalara son noktayı koymak ve derelerde incelemeler yapmak üzere bölgeye gelecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 6 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 11.00'da Beykoz'da olacak.

Haber Merkezi

Beykoz Belediyesi’nin ikramlık faturası 378 bin TL
Önceki Beykoz Belediyesi’nin ikramlık faturası 378 bin TL
Beykoz STK çalışma grupları
Sonraki Beykoz STK çalışma grupları