Güncel

İmam Hatiplilerin prefabrik tartışması

İmam Hatiplilerin prefabrik tartışması
2014.09.16 00:00
| | |
5858

Beykoz Kavacık’ta yıkılan Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu’nun öğrencilerine boş okul yerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından prefabrik okul tahsis edilince ortalık karıştı.

Çocuklarının uygun şartlarda olmayan prefabrik okulda okumasını istemeyen veliler duruma tepki gösterdi, çevrede birçok başka okul olduğunu ve yetkili makamların İmam Hatipli öğrencileri göz ardı ettiğini açıkladı.

Beykoz Kavacık’ta yıkılan Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu’nun öğrencilerine boş okul yerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından prefabrik okul tahsis edildiği ortaya çıktı.

Öğrenci velileri, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvurdu ve prefabrik okul probleminin acilen çözülmesini istedi. Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, imam hatipli öğrencilerle yakından ilgilendiklerini söylediler.

OKULU YIKILAN İMAM HATİPLİ ÖĞRENCİLER PREFABRİK OKULA GİTTİ

İmam-Hatiplerin orta kısımlarının açılmasının ardından faaliyete geçen ve ilkokuldan dönüştürülen Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu dersliklerin yetmemesinin yanı sıra fiziki şartları sebebiyle yıkıldı.  Bahattin Özyazıcı İlkokulu’na kaydırılan öğrencilerin velilerinin iddiasına göre bu okulda istenmemesinden ve ilkokul ile ortaokulun aynı yerde bulunmayacağı gerekçesiyle bir başka yakın okul olan Kavacık Ortaokulu’na aktarıldı. Kavacık Ortaokulu’nda da ilkokul ile ortaokul aynı yerde bulunduğunu söyleyen veliler,Bahattin Özyazıcı’dan neden çıkarıldığını anlayamadıklarını vurguladılar. Öte yandan öğrencilere ise okulun bahçesinde bulunan prefabrik okul verildi. 

ÖĞRENCİ VELİLERİ ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

Bunun yanında kendilerine tahsis edilen prefabrik okulun geçmişte başka amaçlar için kullanıldığını ve atıl olduğunu söyleyen veliler, şunları söyledi: “Bu yıl için Bahattin Özyazıcı İlkokulu’nda ders yapılacağı tarafımıza söylenmiş ancak daha sonra 8 veli dilekçesi gerekçe gösterilerek iptal edildiği söylendi. Kavacık Ortaokulu aynı bahçede yapılan yeni büyük binasına taşınmışken, eski betonarme bina imam hatibe verilmek istenmiş, fakat okul müdürünün sözlü muhalefeti ve daha sonra bilemediğimiz müdahaleler sonunda bu binadan da vazgeçilmiştir. Gelinen noktada, yine Kavacık ortaokulunun bahçesinde bulunan prefabrik bir yapıya, bahçeye duvar çekilmesi kaydıyla verileceği söylendi. Velilerin yoğun şikayeti ‘prefabriği onaracağız’ denilerek savuşturulmaktadır. Prefabrik binada; laboratuar, bilgisayar odası, yönetim odaları, mescid, kantin bulunmayan izolasyon problemleri olan son derece yetersiz bir yapıdır. Beykoz Millî Eğitim Müdürlüğü, Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz’dan sorumlu milletvekili Metin Külünk’e ilgili dilekçelerle ulaştırdıkları halde, hiçbir mesafe alınamamıştır. Okula yeni kayıt için ilgi büyük ve fakat okul idaresinin ve velilerin belirsizlikten kaynaklanan endişesi son safhadadır. Acil çözüm gerekiyor.” 

YAYLA: “ÖĞRENCİLER KALABALIK O YÜZDEN PREFABRİK VERDİK”

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan konuyla ilgili konuşmadı ve Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne topu attı. Beykoz Kaymakamı’nın Özel Kalem Müdürü ise Süleyman Erdoğan’ın konuyla ilgili Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla’dan bilgi vermesini istediğini belirtti.  

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla ise iddialara cevap verdi. Yayla, “Okulu yıkılan öğrencilerimiz Bahattin Özyazıcı İlkokulu’na sığmıyorlardı. Sığmaları için sabahçı ve öğlenci olması gerekiyordu. Okul küçük ve yetersizdi. Buna çözüm olarak 11 derslikli Kavacık Ortaokulu’nun yeni binası yapılırken kullanılan prefabrik binayı kullanmaya karar verdik. Beykoz Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’de oranın gerekli tadilatı için bizden yardımlarını esirgemedi. Yıkılan okullar yerine biz bu öğrencilerimizi daha önce de eğitim verilen bu prefabriklerde barındırmak zorundayız. Başka türlü imkânımız yetmiyor. Kavacık Ortaokulu’nun da kendi kapasitesi bin 700 öğrenci ve ancak yetiyor” dedi.  

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Kavacık Ortaokulu, Selahattin Karakaşlı İmam Hatip, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"