İmam Hatiplilerden Beykoz’da 15 Temmuz konferansı

  • Güncelleme: 21.02.2020 09:40
  • Okunma: 10137 kez
  • Yorum: 0
Beykoz İmam Hatipliler Derneği, (BİHMENDER) Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii’nde 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı düzenledi.
İmam Hatiplilerden Beykoz’da 15 Temmuz konferansı

BİHMENDER’in 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programında, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Emin Çimen, Kuran-ı Kerim’de şehitlerin nasıl yer aldığını konu alan bir konferans verdi.  

Programa vatandaşların yoğun ilgisinin yanında, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Özbek, Beykoz Trabzonlular Derneği Başkan Yardımcısı İdris Kurt, Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici, Beykoz Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz, Rizeliler Derneği Başkanı Mikail Akyıldız gibi isimlerde hazır bulundu.

Beykoz kaymakamı Ahmet Katırcı ve beraberindekiler Kavacık Yıldırım Beyazit Camii’nde öğlen namazını kıldıktan sonra bir süre cami lokalinde cemaatle sohbet etti. Ardından caminin konferans salonuna geçen heyet arasında, 15 Temmuz Şehitlerinden Murat Akdemir’in babası İsmail Akdemir’de vardı.

Muhammed Polat sala okudu

Sunumunu yine Beykoz İmam Hatip Lisesi Mezunlarından olan Murat Kurt’un yapmış olduğu programda, Muhammed Polat’ın okuduğu salanın ardından,  kısa bir selamlama konuşması yapan Beykoz İmam Hatipliler Derneği (BİHMENDER) Başkanı Mustafa Sandıkçıoğlu, katılımları nedeniyle konuklara teşekkür etti.

“15 Temmuz bir işgal hareketedir”

Günün önemine ilişkin bir değerlendirme yapan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’da, “15 Temmuz çok açık ve net bir işgal hareketidir” dedi.

“80'leri, 12 Mart'ları, 28 Şubatları, 27 Nisan'ları yaşadık. Bütün darbeler kötüdür ama darbenin de bir mantığı vardır. 15 Temmuz bir darbe değil, yönetimi değiştirme şekli değil, 15 Temmuz çok açık ve net bir işgal hareketidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına birliğine istikbaline ve istiklaline kast etmiş bir harekettir.” diye konuşan Kaymakam Katırcı, “Her şey önceden planlanmış, kim nereye konuşlanacak, kim nerede olacak? Hepsi bellidir. Bu açıdan bakın olaya, insanlar hala diyor ki, ‘efendim darbe girişimi geldi geçti.’ Darbe girişimi geldi, geçmedi. Maalesef hala daha geçmedi. İçimizde hala bunların kriptoları öyle veya böyle yaşıyor.” şeklinde konuştu.

“O şerefsizleri hala destekleyenler var”

“Açık açık hala o hainleri ve şerefsizleri destekleyenler var mı? Var. Bir yandan da efendim iki sene oldu hala suçsuz yere hapiste yatanlar varmış. Nereden biliyorsun kardeşim suçsuz yere yattığını? Sen hâkim misin, savcı mısın? Nereden biliyorsun?” diye konuşan Kaymakam Katırcı 15 Temmuz gecesi FSM Köprüsü’nde yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Hepimizin meydanlardaydık. O uçaklar defalarca kafamızdan geçti. Karakolu kafamıza yıktılar. Bu adam suçsuz oluyor, nasıl oluyorsa. Şehitler Köprüsü davası dün sonuçlandı. 42 kişi beraat etti. Bu adamlar sabah saat 6.30'a kadar polise direndiler. Madem o kadar iyi niyetliydiniz neden gece 1'de teslim olmadınız da sabaha kadar beklediniz? ‘Ben bu darbenin içinde değilim’ diyerek kaldırsaydın ellerini de geçseydin polisin tarafına. Bu adamların bir kısmı beraat etti. Allah hakkımızda hayırlısını versin.

“Tarihteki hiçbir devlet meydan savaşıyla yıkılmış değildir”

Bir bakın tarihe şöyle. Tarihteki hiçbir devletimiz bire bir meydan savaşlarıyla yıkılmış değildir. Hep içimizdeki fitneyle yıkılmıştır. Dışarıdaki hainlerin emellerini birleştirmesiyle devletlerimiz sonlandırıldı. Biz hep uyanık, hep hazır olda olmalıyız.

“Dünyada Çanakkale gibi başka bir şehitlik yoktur”

Prof Dr. Abdullah Emin Çimen’de, Kuran-ı Kerim’de şehitlerin nasıl anlatıldığı içerek konferansında şu ifadelere yer verdi:

Bir şehitlik derecesi var ki, o da bütün şehitlerden üstündür. O da dinini korumak adına canını verendir. Allah onu bahşediyor. En büyük mertebe oradadır. İslam tarihindeki değişik savaşlarda şehit olanların kabirlerini ziyaret etme imkânı buldum. Şöyle bir kanaatim var. Dünyada Çanakkale gibi küçük bir mekânda bu kadar çok sayıda şehidin can verdiği başka bir şehitlik yoktur.

Çanakkale'de de birkaç yıl görev yaptım. Orada Allah nasip etti bir mescit yapılmasına da vesile olduk. Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale Şehitleri'ni şöyle övüyor. Tarihteki en büyük şehitler Bedir şehitleri. Bedir Şehitleri ile eş görün onları ve şöyle diyor. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi Bedr'in Aslanları ancak bu kadar şanlı idi. Çanakkale'de biliyorsunuz, havada çarpışan mermi görüntüleri vardı. 1 m²'ye 100 adet merminin düştüğü söylenir. Öleceğini bile bile orada şehit olmuşlardır. Toplumun diğer kesimleri savaşlarda şehit olunca biz artık orada öğrencileri, öğretmenleri, memurları ve mühendisleri şehit vermişiz.

Beykoz İmam Hatipliler Derneği’nin 15 Temmuz’u konu alan programında, kadın katılımcı sayısı da oldukça yüksekti, Kadınların ayrı bir salonda konferansı dinlediği programda konuklara etli pide ve ayran ikram edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: BİHMENDER, Beykoz, 15 Temmuz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz