Güncel

İlim, Beykoz'dan yayılacak

İlim, Beykoz'dan yayılacak
03.06.2016 01:43
| | |
5551

Foto galeri

İlim Yayma Cemiyeti Beykoz Şubesi'nin Kadın Kolları, kahvaltılı bir organizasyonda üyeleri ve konuklarıyla bir araya geldi.

Başkanlığını aynı zamanda Beykoz Belediye Başkanı da olan Yücel Çelikbilek'in yaptığı İlim Yayma Vakfı'nın kardeş kuruluşu olan İlim Yayma Cemiyeti, Beykoz Şubesi'nin Kadın Kolları tarafından düzenlenen kahvaltıda üyelerini ve konuklarını buluşturdu. Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın Onur Konuğu olduğu toplantıda Cemiyetin Onursal Başkanları Ayşe-Yücel Çelikbilek çifti de vardı ve programı yalnızca Dost Beykoz takip etti.

İBB Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen ve İlim yayma Cemiyeti Beykoz Şubesi'nin Kadın Kolları tarafından organize edilen kahvaltıya, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Beykoz Şubesi Başkanı Mehmet Karaahmetoğlu, Beykoz Sağlık Müdiresi Çiğdem Gökçe, İlçe Milli Eğitim Şube Müdiresi Necla Çağlayan, Göksu Muhtarı Arzu Ulubent, AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, AK Parti Beykoz İlçe eski Başkanı Adem Sefer, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, Halkbank Beykoz Şube Müdiresi Gönül Dumansızoğlu, Ayşegül Mert, Gözde Mert Yücelt ile Cemiyetin Üyeleri katıldı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in eşi ve aynı zamanda İlim Yayma Cemiyeti Kadın Kolları Onursal Başkanı Ayşe Çelikbilek Hanımefendi de kahvaltıya katılırken, konukların birçoğuyla uzun süre sohbet etti.

'Açılış konuşmasını Nimet Kaşıtoğlu gerçekleştirdi'

İlim Yayma Cemiyeti Beykoz Şubesi'nin Kadın Kolları Başkanı Nimet Kaşıtoğlu, programın ilk konuşmasını yapan kişi oldu. Konuklarını kendine özgü ve üzerinde titizlikle düşünülmüş cümleleriyle karşılayan Nimet Kaşıtoğlu, şöyle konuştu:

Nimet Kaşıtoğlu: "Biz ilim yolunun yolcusuyuz..."

"Bizleri ilmi seven, öğrenen ve öğreten olmaktan başka bir yol bırakmamış Rahmet Peygamberi... Hâl böyleyken ve hatta şöyle demek lazım 'yol' böyleyken; nasıl ilim kapısından uzak durur ve rehavet içinde yaşarız? İşte bu dert ile çıktığımız yolun yolcusuyuz ve sizler de bugün işte bu sebepten bizlerin misafirisiniz. Hepiniz hoşgeldiniz..."

Nimet Kaşıtoğlu'nun ardından bu kez sözü İlim Yayma Cemiyeti Beykoz Şube Başkanı Mehmet Karaahmetoğlu aldı. Konuşmasında özellikle cemiyet ve derneklerde artık kadınların da yer aldığını dile getiren ve bunun doğru bir eylem olduğunu vurgulayan Karaahmetoğlu, şunları söyledi:

Mehmet Karaahmetoğlu: "Kadınların da hizmete katılması ve omuz vermesi lazım..."

"Allah diyor ki, Kur'an-ı Kerîm'de: 'Allahın dinine, Allahın kitabına sımsıkı sarılın... Bölünmeyin, parçalanmayın, tefrikaya düşmeyin' diyr. Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam buyuruyor ki, 'Cemaat olun, cemaat olun, cemaat olun' diyor... Yani? Birleşin, birleşin, birleşin diyor... Birleşmede ve birlikte olmada rahmet doğar. Şimdiye kadar genelde cemaatler, birleşmeler erkekler arasında oluyordu. 1977 senesinde İlim Yayma Cemiyeti'nin Beykoz Şubesi'ni kurduk: Erkeklerle... Beykoz'da bir sürü cemiyetler var, dernekler var; hep erkeklerle... Acaba kadınlar erkeklerden daha mı az hizmet eder? Daha mı az cesurdur? Daha mı az fedakardır? Elbette ki, hanımların da cemaat olması lazım... Onların da birlik ve beraberlik içinde bulunmaları lazım... Onların da hizmete omuz vermesi lazım... Hizmete katılması lazım..."

Mehmet Karaahmetoğlu'nun Yücel Çelikbilek'ten önce sahneye davet etmesiyle kürsüye gelen Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş da Ahilik teşkilarının önemi hakkında bilgi verdi ve şöyle dedi:

Müftü Demirtaş: "Tüm cemaatlerimizin niyeti Allah'ın rızasını kazanmak..."

"Selçuklu ve Osmanlı Medeniyeti... Bizim iki medeniyetimiz... Eğer bir medeniyet gerçekten de büyükse, acaba onları büyük yapan unsurlar nelerdir; bunu bir incelemek lazım... Bizim dışımızdakiler bunu incelemişler: Amerika, Avrupa... Büyük medeniyetler... Büyük medeniyetlerin neyi gördüğünü iyi görebilirsek, onu alırsak; biz de büyüyebiliriz.

Şimdi bizim medeniyetimizde Bâcıyân-ı Rum (Anadolu Bacıları) var... Bir de Ahiyan-ı Rum (Anadolu Esnafı) var. Ahi teşkilatı... Geçen hafta kutlandı ülkemizde... Eylül ayındaydı, Mayıs ayına aldılar. Türkiye'nin ileriye gitmesi, hamle yapabilmesi ve geçmişiyle bağlantı kurabilmesi; o kadim değerlerini ahilik (esnaflık) üzerinden almak istiyor şu andaki idareciler... Bütün cemaatlerimiz, gruplarımız Allah razı olsun farklı renklerde, şekillerde var. Her birinin niyeti Allah rızası..."

Son olarak kürsüye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise konuşmasına geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden Ömer Lütfi Take'yi anarak başladı. Aynı zamanda İlim Yayma Vakfı'nın Başkanı da olan Çelikbilek, şunları kaydetti:

Başkan Çelikbilek: "İlim Yayma Cemiyeti ile Vakfı arasında bir ayırım yok!"

"Bu Cemiyet, hiçkimsenin olmadığı bir zamanda bu toplumun hayatına giren bir cemiyettir. İlim Yayma Cemiyeti 1951 yılında hayata geçti. Cemiyetimizin 68 Kurucusu vardı ve o Kurucuların en sonuncusu da geçen haftalar içerisinde vefat etti. Artık bu kurumu bugünlere getirenlerden hiçkimse hayatta kalmadı. Onların peşinden gidenler ise  bugün için 20 bin öğrenciye hizmet veriyor.

Ben arkadaşlarımızı gerçekten tebrik etmek istiyorum. Bu eğitim konusunda deyim yerindeyse arı gibi çalışıyorlar. Bu Cemiytet'te ben 3 yıl Genel Başkanlık yaptım. Sonra biz hizmeti başka arkadaşlarımıza devrettik ve sonrasında da İlim Yayma Vakfı'nın Başkanlığı'nı yapıyorum. İlim Yayma Vakfı'nda da özel okullarımız var, İrfan Kolejlerimiz... Bir de üniversitre kurduk: Sebahattin Zaim Üniversitesi... Şu anda Halkalı'da bu üniversitemiz hayatına devam ediyor.

İlim Yayma Cemiyeti ve İlim Yayma Vakfı kardeş iki kuruluştur. Aralarında herhangi bir ayrım yok. Şu anda da biz diğer kardeş kuruluşlarla birlikte, her platformda ortak çalışıyoruz. Çünkü gayemiz bir, maksadımız bir, amacımız bir... İlim Yayma Vakfı'nı kuran da İlim Yayma Cemiyeti'nin kendisidir. Çünkü o zamanlar Cemiyetler 'dernek' statüsünde olduğu için ve bir zamanlar STK'ların üzerinden balyoz gibi geçtikleri için o günkü Büyüklerimiz 'Ne olur, ne olmaz... Vakıflara zor dokunuyorlar. Bir kazaya kurban gitmeyelim. Müslümanların bize emanet ettikleri kuruluşları kaybetmeyelim' diyerek, bizim Vakfı kurmuşlar. İşte o Vakfın Başkanlığını şu an ben yürütüyorum."

Konuşmaların ardından kahvaltıya katılan kişilere hediye de takdim edildi.

Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Anahtar Kelimeler: İlim Yayma Cemiyeti, Kadın Kolları, Kahvaltı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"