Makaleler

İlginç ilçe Beykoz

2014.07.28 00:00
| | |
5718

Öncelikle 2014 yılının dünyamız, ülkemiz ve Beykoz’umuz için hayırlara vesile olması dileklerimle başlamak istiyorum.

Geride bıraktığımız yıl içerisinde ilçemizden birçok sportif etkinlik haberleri sayfalarımızda ve web sitemizde fazlası ile görmeniz mümkün oldu. İnşallah 2014 yılında da aynı çalışmaları yoğun bir şekilde yansıtma gayreti içerisinde olacağız.

Geçen sene yazdığım bir köşe yazımda Beykoz’da Spor iflas etti görüşünü öne sürmüş ve bunun yansımalarına ait örnekler sunmuştum. Beykoz İlçesinde enteresan bir durum söz konusu, spora adeta iş olsun torba dolsun mantığı ile bakılmakta. Spor kulüplerimizin tamamına yakını bir futbol kulübü olmuş durumda. Birçok kulüp için tesis sorunu mevcut. Oysa İstanbul’un diğer ilçelerinde birkaç yüz metre boş yer bulabilenler dahi bir spor tesisi kondurmakta. İlçemizde ise o kadar çok spor tesisi yapılacak alan var ki… Eee ilçedeki genç nüfus yoğunluğu da ortada geriye ne kalıyor spora ilgi duyan bir yöneticiler grubu. Gerek atanmışların gerek seçilmişlerin bu konuda ciddi bir anlayış gütmediği fikrindeyim.

Özellikle ilçe belediye başkanlığı kültürel faaliyetlere gösterdiği ilginin onda, yüzde birini spora gösterebilse durum çok farklı olurdu diye düşünmekteyim. İlçe sınırlarına girdiğiniz andan itibaren çeşitli yerlerde asılı bulunan duyuru pankartlarındaki konser, söyleşi bilmem hangi etkinliğe kaç kişi katılıyor doğrusu merak etmeden geçemeyeceğim. Tabii ki buralara harcanan belli bir miktar para da yok değil. Adı-sanı duyulmamış sanatçıların Beykoz Belediyesi etkinliğinde verdikleri konserlerin neden ilçede bulunan sanatçılar için de düşünülmediği kafamı kurcalayıp durmakta. Benim gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aylık etkinlik kitapçığını her ay düzenli edinen biri olarak bugün Beykoz’da konser veren işte o adını ilk kez duyduğumuz sanatçıların, diğer ay içinde Esenler ve Maltepe’de, diğer ay Bahçelievler ve Üsküdar’da konserler verdiklerini görmekteyim. İşte bu isimleri demek ki Büyükşehir Belediyesi tespit edip ilçe belediyelerine havale etmekte

Gerçektende ilginç bir bakış açısı var… Oysa o adı sanı duyulmamış sanatçılara ki sanatlarına da ayrıca saygı duymuyorum değil, verilecek konserler yerine bir Ceyhun Şişmanoğlu’nun, bir Ahmet Baş’ın, bir Ayhan Alptekin’in, bir Memolinin, bir Kara Davut’un konser verecek olduklarını düşünün bir hayli fazla izleyici çekecekleri gerçek. Büyükşehir Belediyesi’nin havale ettiklerini iki elin parmak sayısı kadar da izleyen var mıdır şüpheliyim.

Dedik ya Beykoz gerçekten de ilginç bir ilçe, ilçede siyasi arenada memleket ağırlığı ile ortaya çıkan birçok Belediye Başkan aday adayları var. Herkes ardına bir memleketi almış gidiyor, oysa Beykoz’u, Beykozluları ardına alan kazanmalı seçimleri. Derneklerde bu süreçten memnun mu memnun, medyada gün geçmiyor ki bir siyasi partili adayı konuk etmesinler. İşin tuhafı bu köşeden birkaç kez de izah etmeye çalıştım bir Beykozlular Derneğimiz yok, olsa acaba o aday adayları nasıl ağırlanırdı diye düşünmeden edemiyorum. Sahi ben oldukça yoğun biri olarak bu konuya ciddi bakamıyorum da yok mu Allah’ınızın aşkına bir haydi yöre derneklerindeki uzantılı kelimeleri gibi Beykoz Kültür-Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kuracak birileri? Ha bu Dernekte diğerleri gibi kağıt-oyun!!! derneği konumunda olmayacak.

 

Gerçekten de Beykoz için çalışmalar yapacak, tarihine, geçmişine, turizmine ve diğer alanlara ait faaliyetler yapacak bir dernek. Haa diyebilirsiniz ki Beykoz Vakfı var ya, var da vakıf bence Beykoz’da geniş kesimlere maalesef ulaşabilmiş değil. Her siyasi görüşten, düşünceden, fikirden, her halk katmanından bir katılım sağlayabilinmiş mi o tartışılır. Sanki bir üst perdeden bakış var gibi.

Anahtar Kelimeler: Talip Ercan, Beykoz, Dost Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"