Makaleler

İktidar seçime hazırlanıyor

2014.07.17 00:00
| | |
5969

Yazımın başlığı “İktidar seçime Hazırlanıyor”… Bu başlık altında yazdığım yazı bir çok alt başlığı da içinde barındırıyor ve eleştiriler içerdiği kadar başarının hakkını da veriyor…

Ne mutlu bana ki eleştirilerimin hedefinde çıkar ve makam arzusu yatmıyor.

“İktidar Seçime Hazırlanıyor” başlığı bir erken seçim ihtimali olarak ta algılanabilir. Hayır… Öyle değil. İktidar, 2007 yılının son baharında, normal süreçte yapılacak seçime şimdiden hazırlanıyor.

Türkiye’de bu dönem erken seçim olmayacağını Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığını bilen birisi olarak, rahatlıkla anlayabiliyor, değişik yerlerde yapmış olduğu açıklamalarla da bu düşüncemi besliyorum.

Erdoğan, açıklamalarında, yapılacak; il, ilçe ve belde kongrelerinin altını açıkça çiziyor ve 2006 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanan kongrelerde seçilecek yönetimlerin 2007 genel seçimlerinde görev başında olacağını belirtiyor.

İşte işin inceliği burada yatıyor…

İktidar partisi bu  anlamda değerlendirildiğinde, Beykoz İlçe Yönetimi ister istemez gündeme geliyor… Ve geçmişte yapılan tartışmalı kongre hala gündemdeki sıcaklığını koruyor. Yapılan siyasi değerlendirmelerde, parti içi görüşlerde o kongrede yapılan yanlışlıklar baz alınıyor ve partinin etkin isimleri ona göre hesap kitap yapıyor.

Beykoz İlçe Teşkilatı’nın ve diğer bir çok il ve ilçe yönetimin işi bir önceki kongrede olduğu kadar kolay olmayacak. Bu sefer, geçen kongrelerde seçilen yönetimlerin başarılı olup olmadığı sorgulanacak. Hem de 28 Mart 2004 Yerel Seçimleri’nde parti bünyesine katılan % 80 belediyenin yaptığı olumlu yada olumsuz bir çok icraatının altına imza atılacak. Şartlar ve ortam ne olursa olsun, kongrelere bu hususlar tartışılacak. Yada Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’in etkisiyle tek liste yoluna gidilecek.

3. yılını dolduran iktidarın hayata geçirdiği icraatları veya bir sorunu neden çözemediği konusunda Beykoz kamuoyunda bilgi eksikliği vardır. Biz basın mensupları olarak ülkenin gelişimi için yapılan tüm çalışmaları gündeme getirmemize rağmen iktidar kanadını temsil eden isimlerin konulara yönelik etkili bir iletişim ağı kuramadığı ortadadır.

Beykoz 2/B diye kıvranıyor. Belediye başkanları 2/B diye bas bas bağırıyor. Beykoz halkı, 2/B Yasası’nın TBMM’nden geçtiği, fakat Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiği konusunda bilgi eksikliği yaşıyor. Öte yandan ülke yararına çıkartılan yasaların, kimisinin mahkemelerden geri döndüğü konusunda bilgilendirme toplantıları yapılması gerekiyor.

Diğer yandan, kamu işçisi Ocak 2006’da neden maaş alamayacağını anlamaya çalışıyor.İktidar bu uygulamada kendince haklı olsa da çalışanın gözünde haksız durumu düşüyor. Çünkü kamuoyu bilgilendirilmiyor… Bunları gündeme getirmek yine biz basın mensuplarına düşüyor.

Ülkeyi nasıl bir siyasi hareketlilik bekliyor…

2006 yılı sonuna kadar AK Parti kongrelerini yapacak, 2007’nin hemen başında Recep Tayyip Erdoğan yeniden genel başkan seçilecek. 2007’nin ilk çeyreğinde Ahmet Necdet Sezer değiştirilecek ve büyük olasılıkla Bülent Arınç yada AK Parti’nin önde gelen bir ismi Cumhurbaşkanlığına getirilecek.…  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in değiştirilmesinin ardından veto ettiği yasalar hızlı bir şekilde TBMM’nden geçirilecek ve AK Parti bu rahatlıkla 2007’nin son çeyreğinde genel seçime gidecektir… Bu gelişmelerden dolayı AK Parti İlçe ve diğer yerel yönetimlerine seçilecek isimler zor bir görev üstlenecektir…

AK Parti’yi Beykoz’da bu sürece hazırlayacak olan, daha önce Dost Beykoz’la yapmış olduğu bir röportajda yeniden aday olacağını açıklayan Dr. Ahmet Batu’ya çok iş düşmektedir.

Sayın Dr. Ahmet Batu attığı her adımı öncelikle Beykoz, ardından da iktidarın istikrarı için atmalıdır. Beykoz’u sinesine kapatacak bir ekibin başkanlığını yapacak kadar dürüst ve tecrübeye sahip olduğunu unutmamalı, bu ülkede risk almadan siyasete yapılamayacağını aklından çıkarmamalıdır.

Bunun yanında aday olacağını bildiğimiz diğer isimlerde aynı kıstasları göz önünde bulundurmalı. Tüm çabaları Beykoz adına olmalıdır. 15 yıl aradan sonra ülkemizin yakaladığı tek partili iktidar dönemi kişisel çıkarlara kurban edilmemelidir.

Unutulmamalı kişiler vazgeçilmez değildir. Seçimlerde oy kişilerden ziyade istikrara verilmektedir. Hesaplar kişiler üzerine yapılırsa, Saadet Partisi İlçe Başkanı Salih Birinci, CHP Beykoz İlçe Başkanı Metin Çanak, DYP İlçe Başkanı Ali Bülent Varol yabana atılacak isimler değildir.

Dost Beykoz, ülke genelinde özgürlüğe ve katılımcı demokrasiye destek vermeye devam edecek, Beykoz içinse elinden geleni yapacaktır.

 

Selam ve Sevgi İle

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"