Bölge

İki Cumhurbaşkanı birlikte Beykoz’a gelecek

İki Cumhurbaşkanı birlikte Beykoz’a gelecek
21.10.2017 18:10
| | |
9121

Frederik Novvicki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’yı Beykoz’da muhtarı olduğu Polonezköy’e davet etti.

Novvicki, "Köyümüz ilk kez iki cumhurbaşkanını ağırlayacak” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Polonya’ya giden  Beykoz Polonezköy muhtarı Frederik Novvicki yaşadıklarını anlattı.

67 yaşındaki Novvicki, 22 yıldır Polonezköy’ün muhtarı.

Ziyareti, “Hayatımda 3. kez bu kadar heyecanlandım. Benzer heyecanı 1995’te Alparslan Türkeş ile Beykoz’da yan yana oturunca yaşamıştım, bir de 1998’de Fidel Castro ile sohbet edince... İki ülkemin cumhurbaşkanıyla birlikte olmak da aynı heyecanı tattırdı” sözleriyle tanımlayan Novvicki, buluşmayı şöyle değerlendirdi:

“Köyümüzü Sayın Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya anlatma fırsatı buldum. Cumhurbaşkanı Erdoğan da köyümüze Duda’yı davet etti. Duda ile Erdoğan birlikte gelirse, 175 yıllık köy tarihinde bir ilk yaşanmış olacak. Şimdiden çok heyecanlıyız. Zaten Polonya’nın cumhurbaşkanlarının Polonezköy’ü en az bir kere ziyaret etmesi bir gelenek. Henüz 1 hafta önce göreve gelen Andrzej Duda da köyümüzü çok merak ediyor. Ben Polonyalı bir Türküm. İki ülkemin cumhurbaşkanını da birlikte ağırlayacağımız düşüncesi, beni ve köyümüzde yaşayan 90 Polonyalıyı çok mutlu etti.”

‘Adını dedem vermiş’

6 kuşaktır İstanbul’da yaşadıklarını belirten Frederick Novvicki, kendi evinin daha kuzeydeki Wydminy şehrinde olduğunu söyledi. Novvicki, “Büyük dedem Andrey Novvicki, 1841’de İstanbul’a gelen 14 Polonyalı askerden biri. Adampol’ü 1938’de Polonezköy’e çeviren ise onun torunu yani dedem Vincenty Novvicki. Çocuklarım ve torunlarımla 6 kuşaktır İstanbul’da yaşıyoruz. Yılda 5-6 kez Polonya’ya gidiyorum ve iki ülkemi de çok seviyorum” diye konuştu.

Varşova’da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim bir Polonezköyümüz var. Çok şirin bir köy. Sayın Cumhurbaşkanı’na dedim, ‘İstanbul’a geldiğinde, yerinde görmenizi isterim’. ‘Duydum güzelmiş’ diyor. Ben diyorum ki “Duymak yetmez, gördüğünüzde daha mutlu olacaksınız” demişti.

90 Polonyalı yaşıyor

1841’de Osmanlı-Kırım Savaşı sürerken Polonya Prensi Adam Czartoryski’nin gönderdiği askerlerin kurduğu Beykoz’a bağlı Polonezköy, şimdilerde sadece 90 Polonyalının yaşadığı bir mahalle. 45 turistik tesisin bulunduğu mahallede 700 kadar da Türk yaşıyor. Özellikle öğrenci değişim programı ERASMUS ile gelen Polonyalı öğrencilerin yaşamak için ilgi gösterdiği Polonezköy’de çocuk sayısı 12 olduğu için son okul da 2000 yılında kapandı. 

Hem cami hem kilisenin bulunduğu Polonezköy, İstanbul’un kuzey ormanlarına ev sahipliği yaparken, yeşil görüntüsüyle mesire alanı olarak tanınıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Polonya, Türkiye, Frederik Novvicki, recep Tayyip Erdoğan, Davet, Andrzej Duda

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"