Makaleler

İki büyük ülke tekrar barışmalı

21.01.2018 17:02
| | |
11771

Ortadoğu'nun lider ülkesi Türkiye ile Avrupa Birliğine yön veren Almanya artık çekişmeleri bırakıp, barışma yolunda adım atmalı.

Ortadoğu'daki önemi son Birleşmiş Milletler oylamasında da ortaya çıkan 79 milyonluk Türkiye ile 82 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği’nin 2018 bütçesi olan 144 milyar  Euro’nun yüzde 39’unu ödeyen Almanya’nın artık barışma zamanı geldi.

TAVAK Vakfının Türk Halkının AB’ye Bakışı Araştırması

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfının son yaptığı araştırmada, Türkiye’nin AB’ye giden yolunu en fazla engelleyen ülke olarak halkımız yüzde 54 oranında Almanya olarak görürken, aynı araştırmada getirilen diğer bir soruda Türkiye  ile Almanya barışmalı mıdır? sorusuna yüzde 67’si evet cevabını veriyor. Karşı taraftada Almanya’da Türkiye sorulduğu zaman  Alman halkının yüzde 82’si  Türkiye’ye turist olarak gitmeyi düşünmediğini anti demokratik bir ülke olduğunu belirtiyorlar.

Politikacıların sert tutumu

İki ülke politikacıların karşılıklı suçlamaları halklarıda belirli ölçüde küskün hale getiriyor. Sorunlar, Almanya’nın Ermeni Soykırımı Tasarısını kabul etmesi ile başladı. İncirlik üssü, basında Türkiye’yi suçlamalar, Türkiye’den Nazi atışmaları ile bu gelişti. Artık bunların bir son bulması lazım. 2018 yılına girerken geçtiğimiz ay Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier iki kere Türkiye’ye telefon etti. Recep Tayyip Erdoğan Angela Merkel’e telefon etti ve Almanya’dan artık barışalım sinyalleri geliyor.

Türkiye ve Almanya ilişkilerinin düzelmesi için yapılması gerekenler

1) İlk yapılacak iş 2018 yılının ilk yarısında  Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’i Türkiye’ye resmi bir ziyaret için davet etmek ve ikili ilişkiler konusunda olumlu adımlar atması ile ortaya çıkabilir. Almanya’nın Türkiye’ye vereceği en iyi cevap, bugüne kadar   engellediği Gümrük Birliğinin iyileştirilmesi konusunda ileri adım atması ve 3 milyon 200 bin Türk’e yönelik yaptırımların azaltılması olur. 2018 yılı iki ülkenin barışması için önemli bir yıldır.

2) Sigmar Gabriel’in son açıklamaları bugüne kadar Gümrük Birliğinin iyileştirmesine engel olan Almanya’nın  bu engeli kaldıracağına yönelik.Böylece  Almanya, Avrupa Birliğinde Brexit ile ayrılan İngiltere ve orta vadede üye yapmak istediği Batı Ukrayna ve barışma emeli olan Türkiye ile yeni bir statüyü gerçekleştirmek istiyor. 2018 yılının bahar aylarında Gümrük Birliği iyileştirmesi kapsamında adımlar atılması bekleniyor.

3)Türkiye’ye yönelik Almanya’da basını büyük ölçüde yönlendiren gerek Sosyal Demokrat Partinin gereksede Hristiyan Demokratların bundan sonra Alman basınına olumlu sinyaller vereceği de ortaya çıkıyor. Son Almanya görüşmelerimde bu konuda  basından da sinyaller geldiğini görmek mümkün oldu.

4) Almanya’nın Türkiye’den beklentisi şuanda Türkiye’de tutuklu bulunan   Almanların özellikle basın mensuplarının bir an önce dava dosyalarının hazırlanıp mahkemeye çıkarılmasına yönelik. Türkiye’den bu adımın atılması Almanya’da politikacalarında elini rahatlatacak.

5) Almanya Türkiye’deki   ilişkilerini özellikle Orta Doğu’daki istemleri konusunda geliştirmek istiyor.İncirlik Hava Üssünü terk ederek Ürdün’e giden Almanlar Orta Doğuya yönelik Ürdünden doğru dürüst izleme yapamadıkları için İncirliğe dönme konusunda ümitliler.

6) Türkiye’den de olumlu sinyal olarak artık Almanya’yı suçlayan açıklamaların bitmesini istiyorlar. Bu konuda Türkiye’de son zamanlarda ılımlı bir politika izliyor.

Tüm bunlara baktığımız zaman  Almanya ile ilişkilerin iyileşmesi, AB yolunda ilerlemek isteyen Türkiye’nin önünü açarken, ikinci bir adım olarakta orta doğu konusunda  bir Alman Türk işbirliği başlayabilir. ABD ile ilişkileri her geçen gün kötüleşen AB ve özellikle Almanya’nın daha fazla Türkiye, Rusya, İran ve Çin’e  yaklaştığını görebiliriz.

Anahtar Kelimeler: Ortadoğu, TAVAK, Almanya

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"