İhtiyaç sahiplerinin Beykoz'da bir marketi var

  • Güncelleme: 09.03.2020 20:26
  • Okunma: 21857 kez
  • Yorum: 4
Beykoz'da ihtiyaç sahiplerine yönelik dev bir hizmetin açılışı gerçekleştirildi. Beykoz Belediyesi ihtiyaç sahipleri için sosyal market açtı
İhtiyaç sahiplerinin Beykoz'da bir marketi var

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın "En büyük hayalimdi" dediği ve daha önce görev yaptığı hiçbir yerde açma fırsatını yakalayamadığı Sosyal Marketin açılışını, son görev yeri olan ilçemizde gerçekleştirdi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in de büyük hayali olan projenin açılış kurdelesini ise Ahmet Katırcı ve Yücel Çelikbilek, Beykoz Başsavcısı İdris Taşcan ile birlikte kesti. Bu önemli hizmeti ise Anadolu Ajansı ve Beykoz Belediyesi ile birlikte yalnızca Dost Beykoz takip etti.

Göreve geldiği günden bu yana haftada bir kez makamında ağırladığı Beykozlularla ‘randevusuz’ olarak görüşen ve çok önemli bir aksilik olmadığı sürece de bu işini hiç aksatmayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, önemli bir projenin açılışını gerçekleştirdi. İstanbul’da yalnızca Beyoğlu ve Ümraniye’de hayata geçen proje, bu ilçelerin ardından 3. olarak Beykoz’da gerçekleşirken, önemli günde yaşanılanları Anadolu Ajansı muhabirleri de dikkatle takip etti. Sunuculuğunu ünlü Spiker Hopdedik Ayhan’ın yaptığı Sosyal Market açılışında konuşan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tek amaçlarının yardım alan Beykozluların incinmemesi olduğunu kaydederek, şöyle dedi:

Başkan Çelikbilek: “Sosyal Market kartlarına tanımlanan tutar oranında ihtiyaç sahipleri, buradan alışveriş yapabilecek”

“Biz daha önce mahallelere giderek, kendi araçlarımızla yardımda bulunuyorduk. Ancak enteresandır, oraya araçlarımız gittiğinde mahalledeki bazı vatandaşlar, sanki bir suçmuş gibi ‘Bakın, Belediyeden yardım alıyor’ demeye başladılar. Biz bu durumları artık ilçemizdeki vatandaşlarımız yaşamasın diye burada bir Sosyal Market açma hayalimizi gerçekleştirmek istedik. Yine dilerlerse, kendi araçlarımızla evlerinden alıp, alış veriş yaptıktan sonra evlerine bırakacağımız vatandaşlarımız, bu Sosyal Market’ten gönüllerince alışverişlerini yapabilecek, eksiklerini tamamlayabilecekler.”

Beykoz Belediye Başkanı ayrıca Belediye’ye kayıtlı 8 binin üzerindeki ihtiyaç sahibi vatandaşın yaklaşık 5 bin kadarının sosyal marketten yararlanabileceğini kaydetti. Binaya engelli vatandaşların da girip çıkması için asansör sistemi kurduklarını anlatan Yücel Çelikbilek, vatandaşların Sosyal Market Kartlarına tanımlanan tutar oranında buradan alışveriş yapabileceğini kaydetti. Birinci derece ihtiyaç sahiplerine 3 ayda 1 kez, ikinci derece ihtiyaç sahiplerine 6 ayda bir ve üçüncü dereceden ihtiyaç sahiplerine de yılda 1 kez alışveriş imkânı sunacaklarını dile getiren Başkan Çelikbilek, Sosyal Marketin günlük yaklaşık 250 kişiye hizmet vereceğini söyledi.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı: “Bizim vatandaşımız Ahi Evran ruhuna sahiptir”

Yücel Çelikbilek’in ardından kürsüye gelen Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise sözlerine, ihtiyaç sahibi olan kişilerin ‘nasıl kişiler’ olduğunu örneklerle açıklayarak başladı. Bir kömür dağıtımı sırasında, kendisinde kömür olan ihtiyaç sahibinin, ‘Ben bu sene kömürümü aldım. Komşumun kömürü yok, ona verin’ diyeceğini ve bunun Ahi Evran ruhu olduğunu söyleyen Ahmet Katırcı, şunları kaydetti:

“Biz şimdiye kadar yaptıklarımızın en hayırlısını bugün yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, şu anda dünyanın en büyük sosyal devleti… Kabul edersiniz ya da etmezsiniz… En büyük sosyal devlet biziz. İhtiyaç sahibi olup Devletinden yardım almayan tek bir vatandaş yoktur. Vardır ancak ya bize ulaşamamıştır ya da bunun yolunu bilmiyordur. Biz, engellimize yardım veriyoruz, dullara yardım veriyoruz, askeriyemize yardım veriyoruz. Bunun başka bir açısı da var: 25 yaşında bir delikanlı benim odama girip, eli cebinde, ‘Madem sosyal devletiz benim hesabıma bir 400 lira at da İzmir’e gezmeye gideceğim’ diyebiliyor. Ama bu bizim sosyal devlet olmamızı engellemez. Bunun karşılığında ne var biliyor musunuz? Kapısına kömür götürdüğümüz vatandaş, kapısında kamyonu görünce, ‘Ben bu sene kömürümü aldım. Komşumun kömürü yok, ona verin’ diyebiliyor da… İşte bu Ahi Ruhudur, Ahi Evran ruhudur…”

Kaymakam Ahmet Katırcı ayrıca bir yasal yolunun bulunması halinde, maddi olmasa da ayni nispette Kaymakamlık olarak Beykoz Belediyesi’nin Sosyal Marketi’ne yardımda bulunabileceklerini söyledi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise daha önce yaptığı konuşmada, bu tür işlerin aslında ‘bağış’ yoluyla yapılması gerektiğine işaret etmiş ancak eklemişti: “Herhangi bir şekilde bir bağış alamasak da biz bu Sosyal Marketi Allah’ın izniyle Belediye olarak destekleyip, faaliyetlerini sürdürmesini sağlayacağız. Tıpkı şu an yaptığımız gibi…”

Konuşmaların ardından Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Cumhuriyet Başsavcısı İdris Taşcan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile eşi Ayşe Çelikbilek Hanımefendi, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç ile Muharrem Kaşıtoğlu’nun da aralarında bulunduğu kalabalık bir protokol heyeti, Sosyal Market önüne gelerek, açılış kurdelesini kesti. Programa katılan AK Parti eski İlçe Başkanı Adem Sefer, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş ise daha sonra markete gelerek, yerinde incelemeler gerçekleştirdi. Bu sırada Sosyal Marketin öncesinde Tokatköy’de Beykoz Belediyesi adına giysi yardımı yapılan yerin Sorumlusu Mehmet Abay ise heyete eşlik etti. Bir ara AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ile birlikte ‘Soğutma Depolarını’ gezen Ayşe Çelikbilek Hanımefendi’ye de eşlik eden Mehmet Abay, bu sırada odalar ve sahip olunan olanaklar ile ilgili olarak Bayan Çelikbilek’e ayrıntılı bilgi de verdi. 

Haber Merkezi

Yorumlar (4 Yorum)

Gökhan Tüzüntürk (5 yıl önce)

helal olsun guzel calısma umarım gercekten ıhtıyacı olan ınsanlar faydalanıyordur

celal ödemiş (5 yıl önce)

Benim şahsi fikrim duyduğum ilk zaman sanmam olmaz demiştim, açılışıda olduğuna göre kutlamak lazım. yanlışlarında nasıl yeriyorsak doğrularınıda övmek gerekiyor. herkes farklı düşünebilir ama bence güzel bir duruma el atılmış. şimdiye kadar yapılmamış bir çok şey yapılıyor neden yaptın diye hesap soruluyor. yapsalarmı iyi yapmasalarmı..bence halk için yapılan herşey iyidir. o yüzden tebrik ediyorum... konu dışına çıkarak belediyenin zabıta birimini lise etrafındaki bakkaları başta şahinkayayı takibe almalarını lise öğrencilerine tezgah altı açık paketlerden sigara satışı yapanlar ile ilgili gerekli işlemleri yapmalarını bekliyorum.. kimim sattığını bulmak gereksiz sigara içen öğrenciyi tutup elindeki sigaranın kendisine gelene kadar olan zinciri takip etseler yeter...

ali yusufoğlu (5 yıl önce)

böyle yapınca ihtiyaç sahipleri rencide olmuyor'mu bunu yapana kadar aynı şekilde kartlara sadece gıda alışverişi tanımlarsın vatandaş'da gider istediği marketten alışverişini yapar hep vatandaşını oraya giderek rencide olmamasını sağlar esnafınıda destek olmuş olursun.

makbule (5 yıl önce)

Ihtiyac sahiplerine hak ettikleri gibi ,onlari incitmeden,bir elin verdiğini diğer elin görmemesi hassasiyetini gösterdikleri guzel davranis icin beykoz belediyesini kutlarim . Müthiş bir iş başarmislar Hayırlı ramazanlar dilerim

Yorum Yaz