Makaleler

İhmal edilen mahalle… Kanlıca

2014.09.24 00:00
| | |
7099

Beykoz Belediyesi genel olarak Yücel Çelikbilek’ın başkanlığında başarılı bir grafik çiziyor. “Benim bir fikrim var yarışmaları,” yanında alt yapı hizmetlerini de belediye başarılı bir şekilde veriyor.

Baktığınız zaman Beykoz Anadoluhisarı, Paşabahçe, daha ileri gidelim Cumhuriyet Köyü yer alıyor, Polonez Köyü de genel olarak iyi hizmet alan bölgeler arasında yer alıyor.

Kanlıca dışlanmamalı

Boğaziçi’nin incisi olarak tanımlayacağınız Beykoz ilçesinin biraz ihmal edilen bir mahallesi, eski deyimiyle bir köyü var. Bu köyün ismi de Kanlıca, İstanbul’un en nadide semtleri arasında Kanlıca’ya hizmetlerde yer yer bazı aksaklıklarda var. Çok uzun süre Kanlıca Atatürk Anıtı’nın yanında büyük atılımlar yapılmadı, meydan harabe gibi böyle bırakıldı, aynı şekilde Kanlıca İskelesi’nin önü ve çınar altı ciddi bir şekilde işgal altında. Artık halkın oturacağı neredeyse bir bank kalmamış durumda. Bunun yanında Kanlıca’da belirli çok küçük bölgelere gösterişli hizmet verilirken birçok yer ihmale uğruyor. Kanlıca’ya geri dönüşüm 10 aylık bir süreci doldurdu.

Kavacık’tan Kanlıca’ya inerken gerek Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, gerekse Mihrabad Korusu’nun yollarına baktığımız zaman parkeleri enfes, insan bu alt yapıya imreniyor. Böyle imrenecek yerler de var. Fakat Kanlıca’da başta benim oturduğum Fıstıklı Yokuşu olmak üzere belirli bölgelere Fen İşleri Müdürlüğü hizmet vermemekte direniyor. Bunların nedeninin ne olduğunu bilmek güç. Kanlıca genelde bir Film platosu haline gelmiş bulunuyor. Herkes bu köyde oturmaktan çok mutlu, bunların başında da ben geliyorum.

Yol yapımlarında dikkat

Şöyle bir baktığımız zaman Ajio oteline kadar veya Kanlıca’nın sırtlarında son yıllarda 45’in üstünde İstanbul’un önemli insanları sanatçıları, bilim adamları ev almış ve yerleşmiş durumdalar. Bu kişilerle de konuştuğunuz zaman bu ihmalleri dile getiriyorlar. Uzun bir süre Kanlıca’nın güzel mekânı, İkinci Bahar’ın’ önünde olan kanalizasyonuna 3-4 ay yapımı sürdü. Bir kere söküldü tekrar yapıldı. Halebli Çıkmazı’na nihayet uzun bir süreden sonra bir asfalt döküldü. Böyle yüksek yokuşlarda asfaltın kış aylarında ne kadar kötü olduğunu bilmek içi fen işlerinden anlamak gerekmiyor. Arabalar kayıyor ve yaşlılar bu yollardan yürüyemiyorlar. Ümidimiz artık Kanlıca’yı bir acıdan cezalandırma olarak göreceğimiz bu yapının değişmesi ve her yere ciddi hizmet götüren Beykoz Belediyesi’nin bu bölgeye de daha iyi eğilmesinde yarar var. Kanlıca 2014 yılında Alman 2. televizyonuna konu olacak. Köyde 20 dakikalık tanıtım filmi yapılacak. İstanbul’un nadide 3 yerinden biri olarak tanıtılacak. Bunlar çok olumlu gelişmeler, fakat bu olumlu gelişmelerin yanında hizmetlerde biraz daha arttırılırsa, bu köyde oturanlar mutlu olacaklar. Kanlıcalıların da mutlu olma hakları var, gelecekte Kanlıca ’da muhtar adayı olarak seçilmesini beklediğimiz Kanlıca Gençlik Kulübü’nün Başkanı Ahmet Kahraman’ın el ata bilmesi gerekecek. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu en kısa zamanda Futbol Sahasının tekrar işlevliğine kavuşması için şu anda Genel Kurmayla görüşüyor. Ümit ederiz yeni futbol sahamız ve yeni alt yapımızla Kanlıca iftihar edeceğimiz bölge olarak işlevini sürdürür.

Anahtar Kelimeler: Prof. Dr. Faruk Şen, Beykoz Belediyesi, Yücel Çelikbilek, Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"