İFTAH İslami İlimler Akademisi yeni binasında...

  • Güncelleme: 17.11.2016 16:47
  • Okunma: 15489 kez
  • Yorum: 0
Yaklaşık beş yıldır Beykoz'da İslami ilimler üzerine eğitimler düzenleyen İFTAH İslami İlimler Akademisi, Üsküdar'da yeni binasına kavuştu
İFTAH İslami İlimler Akademisi yeni binasında...

İftah İslami İlimler Akademisi Maltepe’den sonra Üsküdar Valide-i Atik Mahallesi’nde de hanımlara yönelik İslami Eğitim Programlarına devam edecek.

Son derece görkemli bir açılış töreniyle Üsküdar’ın tarih kokan Valide-i Atik Mahallesi’nde hanımlara merhaba diyen İftah Akademi Üsküdar’ın binası 300 yıllık. Son yıllarda adeta bir mezbeleliğe dönen tarihi bina 1700’lerin başında Şehit Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış ve çok uzun yıllar Kur’an-ı Kerim eğitim merkezi olarak hizmet vermiş.

300 Yıl öteden gelen Kur’an nuru…

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in bu tarihi binayı İftah İslami İlimler Akademisi’ne tahsis etmesiyle uzun yıllardır adeta bir mezbeleliğe dönen bina artık hanımlara yönelik bir İslami İlimler Merkezi olarak hizmet verecek. Diğer taraftan binanın iç dekorasyonu ve tüm tadilat işlemlerinin adının bilinmesini istemeyen hayırseverler tarafından yaptırıldığı öğrenildi.

İftah Üsküdar’da; Sarf, Nahiv, Pratik Arapça, Kur’an-ı Kerim talim, Celaleyn Tefsiri orijinal metin, İb’n Recep hadis okumaları, Özel İrab dersi (sınava tabi), Akl-ı Selim, Kalb-i Selim tedrisatı, Esma’ül Hüsna, Hat, Tezhib dersleri ile zaman zaman halk sohbetleri yapılacak.

Açılış programına AK Parti İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk, Erkan Kandemir, Av. Hurşit Yıldırım, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Av. İsa Mesih Şahin, Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Hafız Mustafa İbrahim’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program kısa bir tanıtım filmiyle devam ederken İftah İslami İlimler Akademisi Başkanı Büşra Taşcıoğulları kısa bir açılış ve selamlama konuşması yaptı.

“Deryada damla olmak isteyenler…”

“Tam 30 yıl önce ‘Allahümme ya müfettihal ebvâb, iftah lenâ hayral bab! Ey kapıları açan Allah'ım! Bize hayır kapılarını aç…’ diyerek bir yolculuğa çıkmak nasip oldu. Ve elhamdülillah 30 yıl boyunca Rabbim beni hiç mahcup ve mahzun etmedi. Bu güne kadar milyonlarca insanla tanışmayı, Allah ve Rasulûnun aşkını onlara taşımayı bana lütfetti. Beş yıl önce İftah’ı kurmak nasip oldu. Gönüllerini Allah’la buluşturmak isteyenler, Hakikat deryasında Hakkı ve hakikati bulmak isteyenler, deryada damla olmak isteyenler bizimle buluşsun ve Rabbim bize onlara hizmet etmeyi, en güzel şekilde mihmandarlık yapmayı nasip etsin diye bu yolculuğa çıktık. Ama sonra bu da yetmedi bize. Çünkü Hz. Ali (kv)’nin bir sözü vardı, ‘neslinizi çağının gereklerine göre yetiştirin.’ İlim ve bilim duanın içinde mahfuzdur. O yüzden gençlere, ‘Allah’ı bulmak istiyorsanız ‘ne için’, bilime ulaşmak istiyorsanız ‘neden’ sorularını sormayı öğretmelisiniz.

Zekâ hürriyeti, akıl ittibayı sever…

Biz burayı inşallah İftah Darül Maarif olsun istiyoruz. Yani İrfan Merkezi olsun. İnşallah Kur’an ve Sünnetin, İlim ve bilimin birleştiği bir neslin yetişeceği merkez olsun. Ve dua ediyoruz ki; ‘Rabbim gönüllerimizi mişkât eyle. Yani senin nurunun kandili eyle. O kandile Rasulullah SAV’i fanus eyle. Ve biliyoruz ki o kandilin içerisindeki yağ bizatihi vahyin kendisidir. Fitili Hz. Muhammed SAV’dir. Ve bizim gençlere öğretmek istediğimiz şöyle bir hakikat var; o fitilin yanması için, müennes ve müzekker bir kıvılcıma ihtiyaç vardır. O kıvılcım ise Allah’ın bize verdiği zekâdır. Bu gün toplumda yeniden hayata geçirmemiz gereken bir şey var ki; zekâ ile aklın arasındaki farkındalığı ortaya çıkarmak. Zekâ keşif, akıl ise intibak içindir. Zekâ hürriyeti sever, akıl ise ittibayı sever ve buna meftundur. İftahlılar olarak diyoruz ki ‘Ya Rabbi senin kandilinde kıvılcımı zekâmızla yakmayı, sonra ona akıl denilen fanusu geçirmeyi, narı nura döndürmeyi bize nasip eyle.’ Çünkü eğer fanusu takmazsanız o kıvılcım ya her yeri yakar kül eder, ya da küçük bir rüzgârda sönüverir. Ama akıl fanusunu geçirebilirseniz, ne rüzgârdan etkilenir, ne de her hangi bir şer odak ve nefsani hareket ona zarar verebilir. Bu yüzden genç nesle zekâ ile aklı birleştirecek eğitimler vermek için ve bütün hakikatin Kur’an ve Sünnetin içinde olduğunu öğretmek için Rabbimize bizlere böyle bir mekân lütfetmesi için yalvardık. Hamdolsun dualarımızı kabul buyurdu ve sultanlar diyarı Üsküdar’da İftah Darul Maarif’i açtık. Kıymetli Başkanımıza teşekkür ediyoruz, Rabbim lütfetti ve bizlere burayı tahsis etti. Teşrifatı için de üç gönül dostu kardeşimiz bizlere destek oldu. İsimlerinin dahi söylenmesini istemeyen bu mütevazı kardeşlerimizin hepsinden Allah razı olsun. Gelecek günlerde, gelecek nesillere Kur’an’ın nurunu taşırken sizler bizlere yardım ettiniz, Rabbim de sizlere yardım etsin ve yolunuzu açık etsin inşallah.”

Hilmi Türkmen, “bu mekân uzun yıllar Kur’an eğitim merkeziydi”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen mekânın tarihçesiyle ilgili kısa bir bilgi de verdiği konuşmasında şu cümlelere yer verdi, “ Bu mekân 1700 yılların başında Şehit Ahmet Paşa tarafından yapılmış ve uzun yıllar Kur’an eğitim merkezi olarak hizmet vermiş. Tabi daha sonra bu ve buna benzer mekânlar kaderine terkedilmiş. Uzun müddet burası metruk bir haldeydi. 2014 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden restorasyon karşılığında uzun süreliğine kiraladık. Kurula uygun restorasyonunu 2015 yılının sonlarında bitirdik. Doğrusu Üsküdar’da bu tür mekânlar oldukça fazla ve bunları restore ettikten sonra ruhuna uygun kullanmak lazım. Burayı tamamladıktan sonra bizden çok isteyenler oldu. Ben de ‘Allah’ım burayı layıkıyla kullanacak doğru insanlar lütfet’ diye dua ettim. Ve karşımıza İftah çıktı ve İftah yetkilileriyle ilk görüşmemizde biz bu işe evet dedik. Ve biz şu anda gördüğüm bu tabloyla doğru bir adım attığımız görüyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Hanım kardeşlerimiz güle güle kullansın.”

Yücel Çelikbilek, “İftah’ı zamanla çok daha iyi anlayacağız”

Allah hepinizden razı olsun. Tarihi geçmişine uygun çok güzel bir mekân açılmış. Bu yerin de bir süre sonra kendilerine ufak geleceğine inanıyorum. Bu yolda gayret sarf eden kardeşlerimize muvaffakiyetler diliyorum. İftah’ı zamanla çok daha iyi anlayacağız. Ben bizim bölgemizde yaptıkları hizmetlere, hanım kardeşlerimizin hayatlarına nasıl dokunduğuna yakinen şahidim. Bu bakımdan ne kadar güzel söz söylesek azdır. Rabbimden gayretlerinin artmasını ve hizmetlerinin daim olmasını diliyorum. Yeni bir neslin inşasında İftah’a bu toplumun ihtiyacı var.

İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım, “hayırlı bir açılışın içerisindeyiz. Osmanlı’daki bir Kur’an mektebinin 300 yıl sonra yine bir Kur’an ve Sünnet Merkezi olarak hizmet verecek olması ne güzel bir tevafuk. Ben bu hizmete emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

Metin Külünk, “Bu tarihi bina bizden bir gelecek bekliyor!”

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “Değerli hazirun güzel bir mekânın açılışında beraberiz. Tarih bütün ihtişamıyla taş duvarların ardından bize bakarak ve bizden bir gelecek bekliyor.  Sadece fiziken değil, aklen de bizden bir gelecek bekliyor. Maalesef aklen ve fiziken yenilen bir medeniyetin mensupları olarak işte bu tarih bizden bir gelecek bekliyor. Gördüğüm kadarıyla hanımefendilerin emek vereceği bir kurum. Burada üç şey var. Kur’an, kadın ve akıl. Eğer bu üçlüyle gelecek nesilleri inşa edebilirsek aklen ve fiziken yenilmiş bu medeniyeti, tekrar ayağa kaldırabilir, dünyaya yeniden bir akıl galibiyeti verebiliriz. Tarihle yeniden buluşmamızda değerli bir katkı veren Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Burada çok önemli ve başarılı çalışmalar yapılacağına ve bu binanın hanım kardeşlerimize yetmeyeceğini biliyorum. Küresel anlamda Kur’an esaslı adalet medeniyetinin inşasında hanımefendilerin konumunu çok değerli ve önemli buluyorum. Bu vesileyle tekrar emek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, “bu güzel mekânın açılmasında emeği geçen Belediyemize ve bu mekânda hizmete gönül vermiş değerli İftah Derneği yetkilileri ve mensuplarına teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Medeniyetimizin önemli izlerini taşıyan Üsküdar’ımızda bu tür mekânların aslına yakışır şekilde açılmasını çok önemli ve değerli buluyorum. Hanım kardeşlerimize bu önemli vazifede başarılar diliyorum.”

İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir,  “Üsküdar Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu tarihi mekânın ehil ellere geçmiş olmasından dolayı çok memnun oldum. Gelecek nesillerin tohumlarının bu eğitim yuvalarında atıldığını biliyoruz. Ve bu toplumu ayakta tutan manevi dinamiklere, hanımlarımıza teşekkür ediyorum. Bu hizmet koşusunda azıcık katkımız olduysa ne mutlu bize.”

Konuşmaların ardından dualarla açılış kurdelesi kesilirken İftah İslami İlimler Akademisi Üsküdar’daki 300 yıllık tarihi binasında ilk dersini yaptı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz