İETT'nin 15KB hattı Beykoz'u rahatlatacak ama…

  • 5
  • 41919
İETT'nin 15KB hattı Beykoz'u rahatlatacak ama…
İETT'nin 15KB hattı Beykoz'u rahatlatacak ama…
İETT'nin 15KB hattı Beykoz'u rahatlatacak ama…
İETT'nin 15KB hattı Beykoz'u rahatlatacak ama…
İETT'nin 15KB hattı Beykoz'u rahatlatacak ama…

Uzun süredir beklenen Kavacık-Kozyatağı Metro hattı, Pazartesi gününden itibaren seferlere başlıyor.

Uzun süredir beklenen Kavacık-Kozyatağı Metro hattı, Pazartesi gününden itibaren seferlere başlıyor.

Daha önce Dost Beykoz'un da dile getirdiği ve manşetten duyurduğu Beykoz'daki toplu taşıma sorununda mesafe alınmaya başladı. Beykoz Belediye Meclisi'nin AK Partili ve CHP'li Üyeleri'nin "Kozyatağı Metro'ya bir hat açılması" yönündeki talepleri gündeme getirmesi ve Beykoz Belediyesi'nin de İETT yetkilileriyle konuyla ilgili toplantılar yapması sonucu istenilen hat açıldı. Buna göre 15KB adıyla hizmet verecek olan yeni hat, Kavacık-Aktarma noktasından aldığı Beykozluları, Çevreyolu üzerinden Bostancı Köprüsü'ne kadar götürecek. Toplu taşıma konusunda atılan adımları olumlu karşılayan Beykozlular ise özellikle sabah ve akşam saatlerinde son haftalarda artan trafik için de bir çözüm bulunması konusunu dile getiriyor. Özellikle sosyal medyadan Kavacık güzergahını kullanan Beykozlular, saatlerce yolda kaldıklarını belirterek, yetkilileri sorunun büyüklüğü konusunda uyarıyor.

Öte yandan Kavacık-Kozyatağı Metro arasında açılan yeni hatta dair Dost Beykoz'a özel açıklamalarda bulunan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, İETT ile ortak çalışmaların süreceğini kaydetti. Beykozluların toplu taşıma konusunda taleplerini dinlemeye ve konuyla ilgili olarak İETT yetkililerini uyarmaya devam edeceklerinin altını çizen Hanefi Dilmaç, şunları söyledi:

Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç: “15KB Hattı 18 Ocak’ta çalışmaya başlayacak”

"Özellikle Beykoz'dan Kozyatağı Metro ve Bostancı Köprüsü istikametine gitmek isteyen vatandaşlarımız, bu konuda büyük zorluklar çektiğini söylüyordu. Topkapı'dan gelip Kavacık Köprüsü'nde duran 500T hattına, kalabalık olması dolayısıyla akşam ve sabah saatlerinde binmekte güçlük çektiğini ifade eden Beykozlular, konuya dair bir çözüm noktasında yeni bir hattı öneriyordu. Bizler de Beykoz Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek'in talimatları doğrultusunda konuyla ilgili olarak taleplerimizi İETT yetkililerine ilettik. Bu konuda titiz bir çalışma yapan yetkililer ise 15KB adıyla yeni bir hattın 18 Ocak 2016 tarihi itibariyle Kavacık Aktarma-Bostancı Köprüsü arasında çalışmaya başlayacağını söylediler.

Tabi bu konuda Beykozlulara rahat bir nefes aldıracak olsa da bu yapılanlar yeterli değil. Ancak vatandaşlarımız bilmelidirler ki, bizler kendilerinin taleplerini sürekli İETT'ye ileterek, bir çözüm noktasında çalışma yapmaları konusunda talepte bulunuyoruz. Gelecekte bu konuda farklı çalışmalar da yapılacaktır. Özellikle Rüzgarlıbahçe tarafında mahkemelik olan yerlerin neticeye ulaşmasıyla, Karayolları'nın bir çalışma yapması söz konusu olacak. Projesi hazır olan bu çalışma tamamlandıktan sonra ise Çavuşbaşı güzergahından gelerek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne gidecek olan kişiler, Kavacık trafiğine hiç girmeden geçiş yapabilecekler. Yine Kavacık'ta FSM Köprüsü'nü kullanan kişilerden ve bunun yarattığı trafikten etkilenmeden Beykoz Sahili'ne ulaşabilecek bir alternatif güzergah ile geçiş köprüsüne ihtiyaç duyuyoruz. Bununla ilgili çalışma da bittikten sonra Beykozlular, çok daha rahat bir şekilde yolculuk yapabilecek."

‘Beykozlular, 7 dakikalık yolu 1 buçuk saatte kat edemediklerinden şikâyetçi!’

Öte yandan Beykozluların sosyal medya üzerinden son 2 haftadır sürekli olarak Kavacık Aktarma noktasından ve burada yeni düzenlenmiş olan döner kavşaktan şikayetçi oldukları ortaya çıktı. Dost Beykoz Haber Merkezi'ni de sürekli arayan vatandaşlar, sabah erken saatlerden itibaren Riva-Soğuksu Kavşağı'ndan ve Beykoz Konakları'ndan gelişte, 7 dakikalık yolu 1 buçuk saatte aşamamaktan şikayet ettiler. Özellikle araç sahibi olan Beykozlular, Kavacık'ta yeni düzenlenen döner kavşağa yaklaştıklarında, araçlarını uygun bir yere park ederek, işyerlerine yürüyerek ulaştıklarından yakındılar. 

Yeni açılacak olan 15KB Hattı, Kavacık Aktarma noktasını takiben, Kavacık Sapağı ve Çevreyolu güzergâhlarından geçerek, Kozyatağı’na ve oradan da E5 Karayolunu takiben Beykozluları, FSM Hastanesi Durağı’na ve Bostancı Köprüsü’ne ulaştıracak. Açılan hatla birlikte Beykozlular, 500T otobüsü için Kavacık Sapağı’na inmek zorunda kalmayacakları gibi Kavacık Aktarma noktasından toplu taşımayla Mecidiyeköy-Kadıköy-Üsküdar gibi noktalara ek olarak Bostancı E-5 noktasına da tek araçla ulaşabiliyor olacak.

Haber Merkezi

Aşkın Yolculuğu Beykoz'da anlatıldı
Önceki Aşkın Yolculuğu Beykoz'da anlatıldı
Beykoz Örnekköy’de alacak verecek çatışması
Sonraki Beykoz Örnekköy’de alacak verecek çatışması
Yorumlar (5 Yorum)

Saadet Tolga (8 yıl önce)

Beykoz ilçesi.TOPLU TAŞIMA sisteminde maalesef başarısızdır.İBB tarafından afaroz edilmiştir.neden ve sebepleri saymakla bitmez.Basit birkaç örnek vereyim.Beykoz-Üsküdar hattında çalışan Özel Halk otobüsleri(Birkaç tanesi hariç)tamamen rezalettir,bunlar toplu taşıma vasıtaları sınıfında değildir.15BK Kadıköy-Beykoz hattı,aşırı kalabalık olmakla beraber,hat aralıkları kesinlikle 5 Dk. olmalıdır. Beykoz İlçesi için ,Beykoz-Boğaz köprüsü,Metrobüs hattı ivedilikle açılmalıdır.(Avrupa yakasına gidiş ve gelişler için)Beykozlu vatandaşlarımızın bu haklarının olduğu kanaatindeyim.İsteklerimizin şahsım için değil BEYKOZLU VATANDAŞLARIMIZ HAKKI OLDUĞU İSTEĞİMİZDİR.sAYGILARIMLA.

SEMİH ÇANAK (8 yıl önce)

Hattı Beykoza kazandıranlardan Allah razı olsun ama hat pendik'e kadar uzansaydı daha güzel olurdu. Genede Beykozlu vatandaşlar için güzel bir hat. Birde sabah kavacık mezarlık trafik çözüm bulabilse.

huseyin (8 yıl önce)

uğraşanlardan ALLAH razı olsun ama c.ertesi pazar seferleri yok beykoz sonu kavacıktan başlıyor birşey yapmışken bari tam yapsaydık.beykozdan kalksa c.ertesi sefer olsa ne güzel olurdu

Muharrem Argadal (8 yıl önce)

Beykoz sahinkaya hünkar tepe taşocakları sakinleri olarak bizlerde ulaşım yönünden çok mağduruz semtimize otobüs hattı istiyoruz İ

halit (8 yıl önce)

çok güzel bir haber.ben bostancıda çalışıyorum ve 500t denen illetten insanlar kurtulacak diye seviniyorum.kendim motosikletle gidip geliyorum lakin kış şartlarında motorla gitmek deliliktir gerçi o deliliği yapmadım değil.ama bundan sonra delilik yapmaya gerek kalmadı.en çok 500t illetinin mecburiyetinden kurtulduğumuza seviniyorum.tebrikler Beykoz belediyesi ve iett.

Yorum Yaz