İçmeseydiniz neler yapabilirdiniz?

  • 1
  • 19831
İçmeseydiniz neler yapabilirdiniz?
İçmeseydiniz neler yapabilirdiniz?
İçmeseydiniz neler yapabilirdiniz?
İçmeseydiniz neler yapabilirdiniz?
İçmeseydiniz neler yapabilirdiniz?
İçmeseydiniz neler yapabilirdiniz?

Beykoz’da gençliğe yönelik uyuşturucu ve sigara kullanımının artması üzerine ilgili kurumlar harekete geçti.

Beykoz Devlet Hastanesi, gençler üzerindeki kötü alışkanlıklara dikkat çekmek amacıyla bir dizi çalışma başlattı.

Çeşitli eğitim semineri ile gençleri kötü alışkanların zararlarına yönelik uyarmayı hedefleyen Beykoz Devlet Hastanesi ilk seminerini Anadoluhisarı Ticaret Meslek Lisesi’nde verdi. Beykoz Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Bengü Büyükköse, lise öğrencilerine sigaranın insan sağlığına verdiği zararı anlatırken, ülke ekonomisine verdiği zararları da gözler önüne serdi.

Günde 1 paket olmak üzere 20 yıldır sigara içen bir kişinin 7200 adet yetişkin ağaç kesilmesine neden olduğunu ve bu oranın yaklaşık 30.000 m2 ağaçlık alana tekabül ettiğini liselilere anlatan Dr. Büyükköse, “Günde 1 paket olmak üzere 20 yıl sigara içen bir kişi; Dünyaya miras olarak, sonsuza kadar yok olmayacak 15 kg sigara izmariti bırakır.” dedi.

Günde 1 paket olmak üzere 20 yıldır sigara içen bir kişinin harcadığı para ile çocuğununokul masraflarının karşılayabileceği gibi, mütevazı bir araba veya evinizin tüm eşyalarını alabileceğini de dile getiren Dr. Bengü Büyükköse, ülke olarak sigara tüketimi için her yıl yaklaşık 15 milyar TL harcıyoruz. Sigara içmek yerine bu para ile 1,5 yılda IMF’ye olan tüm borcumuzu ödeyebiliriz. Yılda 1 milyon kişiye iş bulabiliriz. Her yıl yaklaşık 500 adet tam teşekküllü hastane inşa edebiliriz. Her yıl yaklaşık 10.000 tane okul yapabiliriz” şeklinde konuştu.

Sigara tüketimi sürekli artıyor!

Dünya’da ki sigaraların % 2’si ve bölgedeki sigaraların %14 ünün Türkiye’de içildiğini dile getirerek, öğrencileri uyaran Bengü Büyükköse, Türkiye’de sigara tüketiminin sürekli artığını, sigara içme oranlarının ürkütücü boyutlara ulaşmasıyla birlikte, Türkiye’de normal birsosyal davranış olarak kabul ediliyor olmasının da çok tehlikeli olduğunu kaydetti. Sigara içenlerin başlama yaşlarını 12, 13 ve 14 olarak açıklayan doktor, sigarayı bırakmak için yardım gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de sigara içenler ne diyor, ne yapıyor?

Sigara içen öğretmenlerin % 99 u, öğrencilerin yanında sigara içilmesine karşı ama %68 i içiyor. Sigara içen doktorların % 97 si, hastaların yanında sigara içilmesine karşı ama % 68 i işte içiyor. Sigara içen annelerin % 98 i öğretmenlerin öğrencilerin yanında sigara içmesine karşı ama %85 i kendi çocuklarının yanında içiyor.

Dünyada, 1.1 milyar sigara tiryakisi var yani yetişkin nüfusun 3’te 1’i… Sigaradan her yıl 4.9milyon kişi ölüyor, yani günde 13.000 kişi… 2025 yılında sigara nedeni ile yılda 10 milyon kişinin öleceği varsayılıyor.

Türkiye’de, 17 milyon sigara tiryakisi var yani yetişkin nüfusun %44’ü sigaradan her yıl 70-100 bin kişi ölüyor, yani günde 250 kişi… 

Önümüzdeki 30 yıl içinde sigara; AIDS, Tüberküloz, Trafik kazaları, Anne ölümleri, İntihar, Cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldürecektir.

Sigaranın aile ekonomisiyle birlikte ülke ekonomisine yönelik maddi zararlarını anlatan Beykoz Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bengü Büyükköse, sigaranın insan sağlığına verdiği zararları da şöyle sıraladı:

Sigara ve Nikotin 

•          Nikotin, sigaranın alışkanlık yapmasına neden olan etken maddedir.

•          Tütün yaprağı içinde doğal olarak bulunur.

•          Son derece zehirlidir.

•          1 mg Nikotin (topluiğne başı kadar) insanı öldürmeye veya felç etmeye yeter

•          Bu sebeple ziraatta tarım ilacı olarak kullanılır.

•          Alkolden 15, kokainden 5 kat daha fazla bağımlılık yapıcı bir maddedir.

•          Binlerce kimyasal maddeden oluşan bir kokteyldir.

•          Yaklaşık 4000 farklı toksin madde içerir. Bunlardan 55 adedinin kanserojen olduğu ispatlanmıştır.

Sigara ve İçeriği

Sigara da bulunan bazı zehirli maddeler:
Siyanür; Öldürücü zehirdir. 
Arsenik; Fare zehri yapımında kullanılır.
Amonyak; Temizlik malzemelerinde kullanılan bir kimyasaldır.
Kadmiyum; Pil yapımında kullanılır.
Naftalin;Güve ilacında bulunur.
Kurşun;Zehirlidir, yüksek dozu ölümcüldür.
Fenol; Dezenfektan olarak kullanılır.
DDT;Yasaklanmış bir böcek zehridir.
Metanol; Roketlerde de kullanılan kuvvetli bir yakıttır.
Karbon Monoksit Nam – ı diğer “Egzoz Gazı; Damarlarımızın iç yüzeyi teflon kadar kaygan bir maddeyle kaplıdır. Tütün dumanındaki karbonmonoksit bu kaygan yüzeyi tahrip eder. Damar yüzeyinin tahrip olmasının sonucu; damar tıkanıklığı meydana gelir. 
Katran; Günde 1 paket sigara içiyorsanız, vücudunuzda 3 ayda bu kadar katran birikir.
Katranda bilinen 63 tane kanser yapıcı madde vardır. 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen birinin vücudunda yaklaşık 7 kg katran birikir.
 

Sigara ve Hastalıklar

DOĞRUDAN ZEHİRLEYİCİ ETKİ
Ağız, boğaz, solunum yolları, akciğerlere (diş – dişeti hastalıkları, amfizem, KOAH, astım )

KANA GEÇEN ZEHİRLER
Akciğerden kana geçen zehirli maddeler 15-20 saniyede vücudun tüm hücrelerine ulaşır. Damar sertliği, kılcal damarlarda tıkanma yapar. (cilt kırışıklığından iktidarsızlığa, katarakttan Burger hastalığına kadar…)

KANSER YAPICI ETKİ
Dudak, dil, gırtlak, akciğer ve mesane kanserleri başta olmak üzere, barsak, böbrek, meme, rahim kan kanseri gibi birçok kanser riskini ciddi oranda artırır. (AC Kanseri 20 kat)

Saç Dökülmesi
Katarakt
Cilt Kırışıklığı
İşitme Kaybı 
Diş Çürümesi
Kemik Erimesi 
Kalp Rahatsızlıkları 
Damar Tıkanıklıkları
Akciğer Rahatsızlığı


Sigara ve Kanser
Sigara Akciğer Kanseri’nin en büyük sebebidir. Dünya Sağlık Örgütünün çalışmalarına göre Akciğer kanserinin %85’i sigaradan kaynaklanıyor. 

AĞIZ KANSERİ
YUTAK KANSERİ
SOLUK BORUSU KANSERİ
YEMEK BORUSU KANSERİ
PANKREAS KANSERİ
BÖBREK KANSERİ
MESANE KANSERİ

Vücudun herhangi bir organında kanser meydana gelmesi için tek bir hücrenin hasar görmesi yeterlidir.

Sigara ve Kangren (Burger Hastalığı)
Sigara içmenin sonuçlarından biri de Burger hastalığıdır. Hastalık bir tek sigara içen kişilerde ve çoğunlukla da 20-40 yaş arasında görülür. Sigara içildiğinde damarlar büzüştüğünden, el ve ayak parmaklarına yeterli miktarda kan ve oksijen gitmez, bunun sonucunda da bu uzuvlarda gangren meydana gelir. Bu durumda tek çare, gangren olan uzvun kesilmesidir. 

Sigara Alışkanlığı
Dünya Sağlık Örgütüne göre; Sigara içmek bir hastalıktır ve tedavi edilmelidir.

Sigara ve Pasif İçicilik
Başkasının içtiği sigara dumanına en çok kadınlar ve çocuklar maruz kalmaktadır. Genelde sevdiklerimiz, anne babamız, eşimiz, kardeşimiz tarafından zehirleniriz. “Temiz hava soluma hakkı” en insani haktır, her türlü özgürlüğün önündedir. Hiç kimsenin temiz hava soluma hakkınızı gasp etmesine izin vermeyin. 

Sigara ve Gençler

Sigara başlama yaşı 12’ye düşmüştür. Sigara başlama nedenleri:

Akran etkisi

Sigaranın kolay ulaşılabilirliği

Rol modellerin sigara içici oluşu

Görsel basın, film, klip

Gizli reklam ve promosyonlardır.

Sigarayı bir kez deneyen 4 kişinin 3 tanesi sigara bağımlısı olmaktadır. Ülkemizde sigara ucuz, tane ile satış, aile ortamından edinebilme mümkün ve arkadaş ortamından edinebilme olası…

Sigara Alışkanlığı
Sigara içenler; Sigarayı sevdiklerini, sigaranın bir dost olduğunu, sigaranın onları rahatlattığını, herhangi bir zararını görmediğini iddia ederler.


Sigara ve Gençlik

Tütün Endüstrisi sigara satmak için yeni pazarlama taktikleri geliştirmektedir. Bu taktikler:Sağlık verilerinin inkarı ve yalan bilim üretimi, promosyon ve reklam, hükümetleri kaçakçılık tehlikelerine karşı ikna etmek, fiyatlandırma kontrolü, tekellerle ortaklık kurmak ve özelleştirmektir.

Reklamlar televizyon, radyo ve yazılı basını kapsayabilmektedir.

Reklamlar ürün imajını tanıtırken alıcıyı haberdar etmektedir

Reklamlarda tüketicinin sigaranın sağlığa kötü etkileri ile ilgili görüşlerini de ortadan kaldırmaya yönelik temalar ve imajlar kullanılmaktadırDüşük katran, düşük nikotin içeriği gibi…

Sigara başlangıçta bir keyiftir. Ya sonra? Kişinin zaman içinde bağımlı olduğunu fark etmesi mutsuzluk ve psikolojik çöküntüyü beraberinde getirir. Sigara içenler, içmeyenlere kıyasla 10-12 yıl daha erken ölmektedir. Sigara içenlerin %50’si sigaranın doğrudan sebep olduğu hastalıklardan ölmektedir. 
 

Sigara Alışkanlığı Mutlu Bağımlı Düşünceleri:

Ben sigarayı seviyorum ki… 
Madem sigarayı seviyorsunuz, çocuğunuzun içmesine izin verir misiniz?

Yoo, hiçbir zararını görmedim.
Sigaranın zararları uzun vadede ortaya çıkar, yaşlılığınızda yatalak olma riskini neden arttırıyorsunuz

İstediğim zaman bırakırım.
Sigara alkolden ve eroinden daha kuvvetli bağımlılık yapıcı bir maddedir, bırakmak için kararlılık, sabır ve destek gerekir.

Mutsuz Bağımlı Düşünceleri:

Sigarayı azaltıyorum zaten…
Sigara azaltılarak bırakılmaz, aniden bırakmak daha kolaydır.

Sigara içen öldü de içmeyen ölmedi mi?
Herkes bir gün ölecek ama sağlıklı yaşamak ile sağlığınızı riske arasındaki karar sizin.

Bırakalım da “Tütün Üreticileri” aç mı kalsın?
Tütün üreticileri için her zaman alternatif ürünler vardır.

Bizim köyde 90 yaşında sigara içen sapasağlam birisi var.
Sigara içenlerin yarıdan fazlası sigaraya bağlı sebeplerden ölüyor.

Sigara Bırakma Süreci; Nikotin yoksunluğu sıkıntıları, duygusal yoksunluk, alışkanlıklar…Nikotin Yoksunluğu Sıkıntıları
Sigaranın bırakılmasından 20 dakika sonra başlayıp, birkaç hafta sürebilir. Sersemlik hali, sinirlilik, stres, uyku bozukluğu, anksiyete (Huzursuzluk), irritasyon, tedirginlik, iştah açılması, konsantrasyon kaybı

Ağır içicilerde (günde 20 adetten fazla) nikotin yoksunluğu sıkıntıları daha şiddetli olur.

Duygusal Yoksunluk

Nikotin beyinde duygularımızın bulunduğu yeri etkiler. Dolayısıyla nikotinin duygular üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Kişi hoş olmayan bir duygu yaşarken sigara içtiğinde nikotin yoksunluğu sıkıntılarının ortadan kalkmasının getirdiği geçici bir rahatlama hissedeceğinden, sigaranın insanı keyifsiz bir anında rahatlattığı şeklinde bir inanç bilinçaltına güçlü bir şekilde kaydolmaktadır.

Bu durumda sigara bir başa çıkma aracı olmaktadır.

Alışkanlıklar

Sık tekrarladığımız eylem ve davranışlar bir süre sonra alışkanlığa, daha doğrusu otomatik davranışa dönüşür.

Alışkanlıklar bizde istem dışı bir dürtü meydana getirir. O dürtüyü yerine getirmediğimiz zaman farkında olmadan gerginleşiriz.

Bu gerginliği ortadan kaldırmak için alıştığımız şeyi yaparız.

KISIR DÖNGÜ

Alışkanlıklar 21 günde edinilir ve 21 günde unutulmaya başlanır.

IQS Sigara Bırakma Programı

Günümüzde, sigarayı bırakanların nikotin yoksunluğundan doğan fiziksel ve psikolojik sıkıntılarını gidermelerine yardımcı olan bilimsel yöntemlerden en etkini IQS Sigara Bırakma Programıdır.

IQS Sigara Programı sayesinde nikotin yoksunluğunun yol açacağı sıkıntıları gidermeye yardımcı olmak için, vücudun doğal yoldan betaendorfin (mutluluk hormonu) salgılamasını sağlayacak biçimde kulağa mikro masaj ve psikolojik terapi programıuygulanmaktadır.

Bir saatlik mikro masaj yoluyla vücuda salgılatılan betaendorfin, nikotin yoksunluğuna karşı direnci yükseltirken, 6 aylık psikolojik destek sayesinde, sigara içmeyi tetikleyen faktörleri ortadan kaldıracak bir tersine öğrenme süreci, bağımlılığı tümüyle ortadan kaldırır…

Haber Merkezi

sağlamaktır.” dedi.

Tuz odası için Çankırı’dan 2 bin 500 ton tuz getirerek kullandıklarını, tuzun içinde hiçbir kimyasal madde olmadığını ifade eden Karabacak, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’e teşekkür ederek, 25.01.2014 Cumartesi günü Saat 16.00'da gerçekleşecek Tuz Odasının açılışına herkesi davet etti.

Bilal Karacabak açılışa, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve diğer yetkililerinde katılacağını bildirdi.

Haber Merkezi

Çankırılılar tuz odasında şifa dağıtacak
Önceki Çankırılılar tuz odasında şifa dağıtacak
AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Sonraki AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Yorumlar (1 Yorum)

Kathy Venery (6 yıl önce)

Türkiye'denim 2018'de Emphysema COPD teşhisi kondu. Bitkisel ilaç hazırlayan Afrika kökenli bir bitki doktoru hakkında bir sağlık forumunda bir yazı görene kadar bende pulmonoloji uzmanını ziyaret ettim ama tedavi edilmemenin tüm yollarını denedim. İlk başta Emphysema da dahil olmak üzere her türlü hastalığın tedavisi için şüphe duydum, ancak bu bitkisel doktora e-postasıyla bağlantı kurduğumda bunu denemeye karar verdim ve bana verdiği bu bitkisel ilacı aldığımda, kurban servisiyle Emphysema bitkisel ilacını gönderdi. Bu hastalıktan muzdarip olursanız, bu hastalıktan muzdarip olursanız, bu ölümcül hastalığın tamamen tedavi edilmesinden sonra 14 14 gün içinde nasıl tedavi edileceğine dair talimatlar ile adım adım ilerleyin. Bu büyük bitkisel doktora, onun email solutionsherbalclinic@gmail com

Yorum Yaz