ICA, Beykoz'da yeşile yeşil katıyor

  • 0
  • 7567
ICA, Beykoz'da yeşile yeşil katıyor
ICA, Beykoz'da yeşile yeşil katıyor
ICA, Beykoz'da yeşile yeşil katıyor
ICA, Beykoz'da yeşile yeşil katıyor
ICA, Beykoz'da yeşile yeşil katıyor

ICA ve İstanbul Orman İşletmeleri Bölge Müdürlüğü ile birlikte Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bağlantı yollarında ağaçlandırma töreni Beykoz Riva'da gerçekleştirildi.

Kuzey çevre Yolu Riva Viyadük 23'ün altında gerçekleştirilen ağaç dikim törenine, ICA Genel Müdürü Atilla Gökçe, İstanbul Orman İşletmeleri Bölge Müdürü Recep Ateş ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan ICA Genel Müdürü Atilla Gökçe, Orman İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile bugüne kadar Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı süresince 604 bin fidan dikildiğine dikkati çekerek, "Bugün gerçekleştirdiğimiz çalışma sonunda 6 bin fidan toprakla buluşacak. Orman Bölge Müdürlüğümüz denetiminde akasyadan ıhlamura, kızılçamdan sedire birçok ağaç çeşidini barındıran ağaçlandırma yatırımlarımız tamamlandığında, 5 milyon 100 bin ağaç ve bitkiyi İstanbulumuzun güzel doğasına kazandırmayı hedefliyoruz." dedi.

"Ağaçlandırma çalışmalarını sürekli hale getiriyoruz"

Yapım ve işletme döneminde peyzaj ve ağaçlandırma çalışmalarının maliyetini şirket olarak karşıladıklarını belirten Gökçe, "Ağaçlandırma çalışmalarının sürekliliğini korumak için bakım faaliyetlerine aralıksız devam ediyoruz. Sürdürülebilir, yaşanabilir bir gelecek için ICA olarak, ağaçlandırma çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ICA Genel Müdürü Atilla Gökçe'nin ardından törende konuşan Orman İşletmeleri Bölge Müdürü Recep Ateş, Kuzey Otoyolu çalışmalarının başlangıcında ICA ile protokol imzalayarak, ağaçlandırma çalışmalarını taahhüt altına aldıklarını söyledi.

"Gelecek nesillere emanet bırakmış olacağız"

Ateş, "Bu taahhüt çerçevesinde bugüne kadar 3 milyon 710 bin fidanı birlikte diktik. Proje bittiğinde 5 milyon 100 bin fidan toprakla buluşmuş olacak. Önemli olan geleceğimiz olan bu çocuklarımızın da içerisinde yer aldığı etkinliklerdir. Belki yıllar sonra buraya gelen öğrencilerimiz bizim diktiğimiz fidanlarla oldu diye hatıralarında yad edeceklerdir. Böylece şehri İstanbul'un yeşilliğine, yeşillik katmış olacağız. Gelecek nesillere emanet bırakmış olacağız. Onlar bize atalarımızdan miras kalmadı, onlar bize geleceğin emanetidir." şeklinde konuştu.

İstanbul genelinde 14 yılda 252 bin dekar arazi üzerinde 18 milyon 900 bin fidanı toprakla buluşturduklarının altını çizen Müdür Recep Ateş, şöyle konuştu:

"Müthiş bir ağaçlandırma hamlesi yapıyoruz"

"Malum olduğu üzerine dünyanın birçok yerinde orman varlığı azalırken, ormanlarımızı arttıran nadir ülkelerden biriyiz. Ormanlarımızı hemen alan, hem de içerik olarak arttırmaya devam ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarla ülkemizin dünyada ağaçlandırma çalışması yapan ilk üç ülkeden bir tanesi olmasını sağladık. Önümüzde Çin ve Hindistan var, onlarında alanları geniş olduğu için yetişemiyoruz. Yoksa diğer ülkelerin hepsini geçmiş durumdayız ve müthiş bir ağaçlandırma hamlesi yapıyoruz. İstanbul'da son 14 yılda 252 bin dekar arazide 18 milyon 900 bin fidanı toprakla buluşturduk. Bu yıl ICA ile birlikte, kurumlarla yaptığımız çalışmalarla 2,5 milyon fidan daha dikeceğiz. Yıl sonu itibariyle 22 milyon fidan İstanbul'da toprakla buluşmuş olacak."

"Ağaç, orman içinde gördüğümüz en büyük objedir"

"Ormanların nasıl olduğunu hatırlatmak istiyorum. Ormanlar bir park değildir, birkaç ağacın bir araya gelmesinden de oluşmaz. Orman, bir ekosistemdir, vahşi birlikteliktir. Bir parkta aradığınız birçok şeyi bulamazsınız. Onun içerisinde dikenler, yosunlar, çürümüş yaprak artıkları, çeşitli çalılar bir arada yaşayarak diğer canlıların hepsinin bir arada yaşatıp ekosistemi oluşturmaktadır. Ağaç, bizim gözümüzle gördüğümüz en büyük objesidir."

Haber Merkezi

Beykoz Meclisinde Göksu pazarı konuşuldu
Önceki Beykoz Meclisinde Göksu pazarı konuşuldu
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz