İBB’nin yeni Başkanı Beykoz’a el atmalı

  • 11.09.2019 17:17
  • Okunma: 5277 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


Beykoz her açıdan İstanbul’un en güzel bölgelerinden biridir.

Tüm yapılan yanlışlara rağmen yeşilliğini kaybetmedi. Çok az dikey mimariye sahip olan bir yer. Yeni gelen Belediye Başkanı Beykoz’un yeşiline göz dikmiş durumda ve Beykoz’daki arazi belirli çevrelere dağıtılıyor.

Zeytinburnu’ndan İstanbul’un güzide bölgesi Beykoz’a ithal edilen yeni Belediye Başkanı, Zeytinburnu bölgesinde dikey mimarinin en büyük uygulayıcısı olarak tanınıyor. Beykoz’a geldi. Beykoz’da dikey mimari yok denecek kadar az. Şimdi yatay mimari ile mümkün olduğu kadar yeşil arazileri alıp villalara inşaat alanı olarak açmak istiyor. Beykoz için öngördüğü de bu yeni yapılacak yerlerde Beykozluların kapıcı olarak çalışmaları.

Beykoz cazibe merkezi olabilir

Her zaman dile getirdiğim gibi Paşabahçe eski tekel fabrikasından Beykoz kundura fabrikasına kadar olan araziye de enfes tesisler yapılabilir. Bir marina oluşturulabilir. Ayrıca buraya yerli ve yabancı turistlerin çekim alanı olabilir.

Beykoz pilot bölge seçilmeli

Bunun dışında Anadolu Kavağı, Poyrazköy ve Anadolu Feneri, İstanbul’un en iyi ve yeşil alanı bol alanları oluşturulabilir. Bu bakımdan yeni seçilen Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Beykoz’u pilot bölge olarak ilan etmesi şart. Beykozlular ciddi hizmet ve iş yeri bekliyor.

Beykoz ilçesindeki işsizlik tavan yapmış durumda. Kahveler gençlerle dolu. Belirli bölgeler tamamıyla emekli köyleri haline geldi. Emekli dediklerimizde 45-50 yaşlarında erken emekli olan insanlar.

Yapılacak yerlerin başında yaşlılar yurdu geliyor

Havası ve suyuyla yaşlılar yurdu yurt dışındaki insanlarında gelmesini sağlar. Avrupa’da bakıma muhtaçlar devletten 5 bin Euro’ya kadar bakım parası alabiliyorlar. Bu bakım parasını kendilerinin sağlık sigortalarından kesilen paralarına karşılıyor. Böyle bir pilot bölge için Polonezköy ve Cumhuriyet köyü ele alınmalı.

Yeni kardeş kentler bulunmalı

Beykoz’un eski zamanlarda oluşturulan kardeş kentleri ile ilişkileri pekiştirilirken yeni kardeş kentlerde bulunmalı. Bunlar Avrupa’dan olursa Avrupalı Beykoz ismini daha çok duymuş olur. Beykoz’un yapacağı bir işte Beykoz’u içeren kısa bir film festivalini gerçekleştirmek olmalı. Böylece uluslararası alanda kısa film uzmanları bu bölgeye davet edilerek kısa filmler çekilmesi ve bunların her yıl ödüllenmesi gerekir. Beykoz için yapılacak çok iş var. Dost Beykoz bunlara ışık tutabilecek bir gazetedir.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları